Mity i legendy starożytnej Grecji to olbrzymia warstwa kulturowa, która wciąż porusza umysły naukowców, historyków i archeologów. Wojna trojańska - najbardziej uderzające wydarzenie, które miało miejsce w starożytności, została poetycko opisana w jego pracach "Odyseja" i "Iliada" starożytnego greckiego narratora Homera.

Czy wojna trojańska jest prawdą czy mitem?

Historycy do XVIII wieku. uważany za czystą fikcję literacką Trojan Warrior, próby znalezienia śladów starożytnej Troi nie doprowadziły do ​​rezultatów, ale ważne jest, aby zrozumieć, że mit jest historią opartą na faktach i poglądach ludzi na świat. Ze źródeł wynika, że ​​wojna rozpoczęła się na przełomie XIII - XII wieku. BC, kiedy ludzkie myślenie było mitologiczne: w rzeczywistości znaczące miejsce dano bogom, duchom natury.

Wojna trojańska przez wiele lat, jabłko niezgody jest głównym mitologicznym elementem spisku o Troi. W pozostałych, od XIX wieku. historycy widzą wydarzenia faktycznie zachodzące w wojnie trojańskiej, ale nie w samej Troi. Różne opinie naukowców:

  1. F. Rückert (niemiecki badacz) zasugerował, że była to wojna trojańska, ale jej bohaterowie byli całkowicie wyobrażeni przez Achaińczyków, którzy postanowili gloryfikować swoich przodków.
  2. P. Kauer (niemiecki naukowiec) uważał wojnę trojańską przebraną przez wojnę eolskich kolonizatorów z mieszkańcami Azji Mniejszej.

Mit wojny trojańskiej

Grecy wierzyli, że Troy został zbudowany przez bogów Posejdona i Apolla. Król Priam, który rządził Troją, posiadał olbrzymie bogactwo i liczne potomstwo. Kilka kolejnych wydarzeń jest wplecionych w zarys mitów o wojnie trojańskiej, które stały się jednym z głównych powodów upadku Troi:

  1. Żona Priama, Hekuba, miała sen: podczas porodu przywróciła na światło płonącą głowę, z której spłonął Troy. Nadszedł czas - Hekabe urodziła pięknego chłopca, Parisa i zaniosła go do lasu, gdzie został zabrany i wychowany przez pasterza.
  2. Na weselu Argonaute Peleus i nimfy Thetis zapomnieli zaprosić boginię niezgody Eridu. W gniewie braku szacunku stworzyła Eris "Jabłko niezgody" ze słowami "Piękne", które spowodowały spór między trzema: Afrodytą, Ateną i Bohaterem. Zeus poinstruował Hermesa, aby znalazł Paryż, aby mógł osądzić, kto da owoc. Apple dostała Afrodytę, w zamian za obietnicę nadania Paryżu miłości najpiękniejszej kobiety na świecie, Eleny. Oznaczało to początek wojny trojańskiej.

Mit początku wojny trojańskiej

Elena Pięknym mitologicznym winowajcą wojny trojańskiej była zamężna kobieta, której miłość od dawna poszukiwał Menelaus - król spartański. Paryż, z poparciem Afrodyta przybył do Sparty w momencie, gdy Menelaus musiał popłynąć na Kretę, aby pochować szczątki swojego dziadka, Catreusa. Menelaos przyjął gościa z honorem i wyruszył w drogę. Elena, zafascynowana uczuciami do Paryża, pojechała z nim do Troi, zabierając ze sobą skarby męża.

Godalność Menelaos cierpiała, a ból zdrady kobiety, którą kochał, był powodem rozpoczęcia wojny trojańskiej. Menelaos gromadzi żołnierzy w kampanii Troi. Jest jeszcze jeden powód wojny trojańskiej, bardziej prozaiczny - Troy ingerował w wymianę i handel starożytnej Grecji z innymi krajami.

jak długo trwała wojna trojańska

Ile lat trwała wojna trojańska?

Ponad 100 000 żołnierzy na 1 186 statkach pod dowództwem Menelaosa i jego brata Agamemnona rozpoczęło kampanię wojskową. Istnieje mit o tym, jak długo trwała wojna trojańska. Składając ofiarę Aresowi, zza ołtarza wyskoczył wąż, wspiął się na drzewo do gniazda wróbla i zjadł z samicą całą pisklę 8 ptaków, po czym zamienił się w kamień. Ksiądz Kalhant przepowiedział 9 lat wojny i dziesiąty upadek Troi.

Kto wygrał wojnę trojańską?

Historia wojny trojańskiej rozpoczęła się dla Greków od serii niepowodzeń: statki zostały przeniesione na drugą stronę, ziemie Mysji zostały omyłkowo zabite, a król Fersander, sprzymierzeniec Sparty, został zabity przez pomyłkę, a lud Teb wyruszył na wojnę z przestępcami. Armia Sparty poniosła ogromne straty. Dotarcie do Troi przez 9 lat było ciężkim oblężeniem twierdzy. Paryż i Menelaos spotykają się w zaciętym pojedynku, w którym umiera Paryż.

Odyseja ma sen, w którym Atena doradza, jak zdobyć Troję. Zrobiono drewnianego konia, pozostawionego u bram twierdzy, a żołnierze sami zepchnęli z brzegu Troi. Radośni trojany przetoczyli dziwnego konia na dziedziniec i zaczęli świętować zwycięstwo. W nocy koń trojański otworzył się, wojownicy wyskoczyli, otworzyli bramy twierdzy na resztę i zmasakrowali śpiących mieszkańców. Przechwycone kobiety i dzieci. Więc Troy upadł.

Wojna trojańska i jej bohaterowie

Dzieła Homera opisują dramatyczne wydarzenia tamtych lat, jako konfrontację silne osobowości , każdy broniący swojego prawa w walce o władzę i szczęście. Słynni bohaterowie wojny trojańskiej:

  1. Odyseusz - król Itaki, wraz z przyjacielem Sinonem ucieleśniał ideę konia "trojańskiego".
  2. Hector jest naczelnym wodzem Troi. Zabił przyjaciela Achillesa - Patroklusa.
  3. Bohater Achillesa wojny trojańskiej podczas oblężenia twierdzy zabił 72 żołnierzy. Śmiertelnie zraniony przez Paryż w pięcie strzała Apolla.
  4. Menelaus zabija Paryż, uwalnia Elenę i jedzie do Sparty.