Hypertonus macicy w czasie ciąży - jeden z najczęstszych objawów u przyszłych matek. Według statystyk, co druga kobieta w ciąży stoi przed nim. W tym przypadku ton macicy jest rozumiany jako nadmierne napięcie mięśniowe, gdy macica staje się jak kamień. Kobieta odczuwa ten dokuczliwy ból w dolnej części brzucha i dolnej części pleców.

Przyczyny tonus

Jeśli ciąża przebiega normalnie, mięśnie macicy są w stanie zrelaksowanym. Zaczynają kurczyć się tylko podczas porodu, kiedy płód jest wyciągany. Jeśli zostaną aktywowane przed czasem, grozi poronieniem, przedwczesnym porodem z powodu nieodebranej aborcji lub z innego powodu.

Brzmienie macicy może pojawić się w różnym czasie - na początku, w środku lub na końcu ciąży. We wczesnych stadiach przyczyną może być naruszenie hormonalnego tła samej kobiety, co zmniejsza produkcję progesteronu. W takim przypadku lekarze, po potwierdzeniu diagnozy, przepisują leki progesteronowe, a także przeciwskurczowe i dodają do tego zalecenia dotyczące zmniejszenia aktywności fizycznej.

Jeśli hipertonos pojawia się mniej więcej w połowie ciąży (w wieku 16-18 tygodni), najprawdopodobniej jest to spowodowane wzrostem łożyska i faktem, że zaczyna on naciskać na swoją szyjkę macicy, pęcherz i inne narządy. W tym przypadku kobieta jest noszona odzież macierzyńska co pomaga właściwie rozłożyć ciężar i usunąć ładunek z kręgosłupa.

Ton w wieku 34-35 tygodni może oznaczać tak zwane "fałszywe skurcze" i prekursory porodu, co jest normalnym zjawiskiem - przygotowanie ciała do zbliżającego się porodu. W tym przypadku nie są podejmowane żadne aktywne działania, ponieważ stan jest uważany za naturalny.

Jak usunąć napięcie macicy podczas ciąży?

Leczenie napięcia w macicy podczas ciąży ogranicza się do stosowania leków przeciwskurczowych (bez spa, czopków papaweryny), a także leków Magnez B6, Ginipral, Viburcol. Wybór i cel leków przeprowadzany jest przez lekarza na podstawie przeprowadzonych badań i wyjaśnienia przyczyny takiego stanu.

Jeśli przyczyną niedoboru progesteronu, z napięciem macicy, są przepisane sztuczne substytuty tego hormonu: Utrogestan lub Duphaston.

Nawiasem mówiąc, świece homeopatyczne Viburcol są przepisywane nie tylko wtedy, gdy macica jest stonowana i zagrożona poronieniem, ale także w leczeniu chorób zapalnych układu moczowo-płciowego kobiety w ciąży, a także narządów ENT, normalizacji temperatury ciała, łagodzenia objawów wzdęć.

Ginipral to lek zmniejszający napięcie mięśniowe, częstotliwość i intensywność skurczów, zapobiegający otwarciu szyjki macicy. Często jest przepisywany na zagrożenie poronieniem i napięciem macicy.

Inne sposoby radzenia sobie z napięciem macicy

Kiedy macica jest stonowana, oprócz leczenia farmakologicznego, kobieta ma względny fizyczny spokój, właściwy sen, świeże spacery, barierę przed negatywnymi emocjami. Niektóre kobiety wolą używać środków ludowej na dźwięk macicy, ale trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ nawet pozornie nieszkodliwe metody mogą być niebezpieczne dla kobiet i dzieci.

usuń napięcie macicy podczas ciąży

Zmniejszenie tonu macicy jest możliwe dzięki specjalnej gimnastyce. Ćwiczenia mające na celu usunięcie tonu macicy można wykonać w domu. Są zredukowane do możliwości relaksu i odprężenia ciała. I nie zawsze jest to możliwe, nawet przy pięknym treningu. Dlatego lepiej jest łączyć tę metodę z szybszą, ponieważ przewlekły ton macicy nie jest dobry dla dziecka.

Możesz walczyć z macicą, jeśli wiesz, które produkty ją zmniejszają. Na przykład zawierają kiełki pszenicy, mleczko pszczele, witaminę E. Jednocześnie należy ograniczyć się do pokarmów powodujących zaparcia (ryż, biały i fantazyjny chleb, słodycze).