Cienkie łożysko to łożysko o niskiej masie i grubości w normalnych rozmiarach. Czasami tej patologii towarzyszą różne wady wrodzone dziecka. W większości przypadków temu typowi łożyska towarzyszy przewlekła niewydolność łożyska (FPN) i jest czynnikiem ryzyka poważnych powikłań w okresie noworodkowym.

Przyczyny cienkiego łożyska

Przede wszystkim, rozrzedzenie łożyska jest wynikiem złych nawyków matki, takich jak palenie, picie alkoholu i narkotyki. Ponadto cienkie łożysko podczas ciąży może być wynikiem choroby zakaźnej i obecności procesów zapalnych. Wydają się zepsuć łożysko, rozrzedzają je. W rezultacie istnieje poważne ryzyko opóźnionego rozwoju płodu z powodu braku tlenu i składników odżywczych.

Jeśli, podczas przeprowadzania dodatkowych badań, płód nie znajdzie nieprawidłowości w rozwoju, wtedy wszystko jest w porządku i nie możesz się martwić, dlaczego łożysko jest cienkie.

Jakie jest niebezpieczeństwo cienkiego łożyska?

Jak już wspomniano, ponieważ łożysko jest zbyt cienkie, płód nie otrzymuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych i tlenu, w wyniku czego rozwija się niedotlenienie (głód tlenu), a jego rozwój ulega spowolnieniu.

Lekarze w tym przypadku stawiają diagnozę - syndrom opóźnionego rozwoju płodu. Ten stan jest niebezpieczny, ponieważ dziecko może urodzić się bardzo słabo, z niską wagą i wrodzonymi problemami zdrowotnymi.

Cienkie łożysko - co robić?

Leczenie cienkim łożyskiem zmniejsza się w celu poprawy przepływu krwi. Często przepisywany Courant dla kobiet w ciąży - lek, który powoduje znaczny wzrost prędkości przepływu krwi i zwiększa zawartość tlenu we krwi żylnej. Ale nie należy samoleczenia lub ignorować recepty, ale ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.