Każda kobieta chce urodzić zdrowe dziecko. Jednak nie wszyscy mamy dziewięciomiesięczną ciążę bez chmury. Wiele przyszłych matek cierpi na patologie, które zaciemniają radość oczekiwania na dziecko. Należą do nich hipertoniczność macicy podczas ciąży.

Macica jest pustym narządem mięśni gładkich. Składa się z trzech warstw: perymetria - warstwa zewnętrzna, środkowa warstwa mięśniowa - myometrium i wewnętrzna błona śluzowa endometrium. W czasie ciąży włókna mięśniowe są w stanie relaksu, w normalnym tonie. Czasami jednak kurczą się, myometrium kurczy się, a ciśnienie rozwija się w jamie macicy. To się nazywa hipertonos.

Jak określić hipertonos macicy?

Z hipertonią macicy, zwykle kobieta czuje ciężar i dokuczliwy ból w podbrzuszu, które są skurczone w naturze. Ponadto, w macicy hipertonja podczas ciąży, zwapnienie macicy (brzuch staje się twardy), bolesne odczucia w dolnej części pleców i w okolicy łonowej są uważane za objawy. Ginekolog podejrzewa hipertoniczny o skrócenie szyi macicy podczas badania.

Nadciśnienie macicy w czasie ciąży: przyczyny

W ostatnich latach, przyszłe matki, w obliczu hipertonusa, stają się coraz bardziej. Hypertonus występuje z różnych przyczyn, ale najczęściej przyczyną jest zaburzenie hormonalne.

  1. Wczesne nadciśnienie macicy związane jest z niewystarczającą produkcją hormonu progesteronu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego tonusa macicy. Niedobór hormonu wynika z niedorozwoju macicy, hiperandrogenizmu (nadmiar męskich hormonów płciowych), hiperprolaktynemii (podwyższony poziom prolaktyny).
  2. Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży może powodować endometriozę - zapalenie wewnętrznej powłoki macicy.
  3. Procesy zapalne macicy i przydatków, a także przenoszone infekcje urinogenitalne również powodują skurcz mięśni macicy.
  4. Częstą przyczyną hipertoniczności u przyszłych matek jest stres i niepokój, a także wysiłek fizyczny.

Czym jest niebezpieczna macica hypertonus?

W pierwszych trzech miesiącach progesteron nie tylko wspomaga ciążę, ale także zmniejsza kurczliwość macicy. Przy braku tego hormonu układ łożyska nie jest wystarczająco rozwinięty i wpływa na prawidłowy tonus. Dlatego hipertoniczność macicy w pierwszym trymestrze ciąży prowadzi do samoistnego poronienia i zaburzenia rozwoju wewnątrzmacicznego. W drugim i trzecim trymestrze w wyniku hipertonusa rozwija się niewydolność łożyska, przez co płód cierpi na brak tlenu. Możliwe przedwczesne porody, aborcja.

Jak usunąć hipertonię macicy?

Z reguły dla wszystkich kobiet w ciąży z rozpoznaniem "nadciśnienia macicy" obowiązkowy jest odpoczynek w łóżku, leki spazmolityczne, leki łagodzące.

Środki uspakajające są niezbędne, aby zmniejszyć stres strachu u kobiety w ciąży, aby stracić dziecko. Zwykle jest to nalewka z matki-matki, waleriany, nozepamu, sibazolu.

Przeciwskurczowe pomogą rozluźnić włókna mięśni macicy - BUT-BRA, czopki Papaverine. Świece homeopatyczne Viburcol mają ten sam efekt.

Łagodzi skurcze mięśni macicy i łagodzi Magne-B6 - połączony preparat magnezu i witaminy B6.

Jeśli hipertonik jest spowodowany niedoborem progesteronu, przyszła mama jest przepisywana na leki. łagodne nadciśnienie macicy z syntetycznym hormonem - Duphaston lub Utrozhestan.

Przy umiarkowanej hipertoniczności macicy możliwe jest leczenie domowe. Jeśli ton jest podwyższony, konieczna jest hospitalizacja. W szpitalu, pod nadzorem lekarzy, zostanie wstrzyknięty 25% roztwór siarczanu magnezu lub Ginipral, Partusisten zostanie przepisany.

Kobiety w ciąży potrzebują fizycznego odpoczynku, unikania stresu, przejścia do lekkiej pracy. Przyszłym matkom zaleca się porzucenie seksu z nadciśnieniem w macicy, ponieważ orgazm prowadzi do zmniejszenia mięśni macicy, co może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.