Ciąża pozamaciczna to powikłanie, które niesie poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia matki. W przypadku ciąży pozamacicznej zapłodnione jajeczko przyczepione jest nie do macicy, ale częściej do jajowodu, a zarodek zaczyna się rozwijać. 3-4 tygodnie po przywiązaniu płód osiąga rozmiar krytyczny i może wystąpić pęknięcie rury, powikłane masywnym krwawieniem. W takim przypadku rachunek może iść godzinami, kobieta potrzebuje pomocy w nagłych wypadkach. Dlatego ważne jest poznanie objawów tego groźnego stanu.

Objawy ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna we wczesnym stadium może z zewnątrz objawiać się klasycznymi objawami - opóźnieniem menstruacji, zatruciem, osłabieniem, wrażliwością w klatce piersiowej. Istnieje jednak wiele symptomów, które mogą powiedzieć kobiecie, że jej zdrowie nie jest w porządku. Przede wszystkim są to bolące i pękające bóle po jednej stronie lub w jamie brzusznej (w zależności od umiejscowienia nasadki zarodkowej), a także rzadkie plamki. Objawy te wymagają pilnej pomocy lekarskiej.

Innym objawem ciąży pozamacicznej jest powolne narastanie gonadotropiny kosmówkowej, hormonu wydzielanego przez organizm w czasie ciąży. W normalnie rozwijającej się ciąży, w pierwszych kilku tygodniach podwaja się co 48 godzin. W ciąży pozamacicznej lub nierozwiniętej rozwija się wolniej lub wcale nie wzrasta.

Temperatura rektalna w ciąży pozamacicznej

Podejrzenie komplikacji jest możliwe i na dodatkowym znaku. Wskaźniki podstawowej temperatury podczas ciąży, rozwijające się normalnie oraz z ciążą pozamaciczną są różne. W czasie ciąży temperatura gwałtownie wzrasta tuż po owulacji i pozostaje stabilnie wysoka (powyżej 37 ° C). Temperatura w ciąży pozamacicznej może przeskakiwać w górę iw dół, obraz wygląda rozmazany, harmonogram można obserwować. Jeśli masz opóźnienie, ale wykres temperatury nie jest typowy dla prawidłowej ciąży, powinieneś również skonsultować się z lekarzem. Temperatura ciała w ciąży ektopowej może być również podwyższona z powodu na przykład początku stanu zapalnego lub działania hormonów.

Autentycznie, obecność ciąży ektopowej może być wiarygodnie ustalona tylko przez lekarza opartego na połączeniu objawów i ultradźwięków. Jednak znając odpowiedź na pytanie - jaka może być temperatura w przypadku ciąży pozamacicznej, a także - jakie objawy mogą towarzyszyć temu stanowi, można szybko skonsultować się z lekarzem i zachować zdrowie i życie.