W ginekologii zjawisko to jest rzadkie. Według obserwacji personelu medycznego prawdziwy węzeł pępowiny obserwuje się w maksymalnie 2% ciąż.

Jaki jest prawdziwy węzeł na pępowinie?

Prawdziwy węzeł na pępowinie to nic innego jak pępowina faktycznie przyczepiona do węzła. Przyczyną tej patologii są zbyt aktywne, silne i chaotyczne ruchy płodu na początkowych etapach. Może się również zdarzyć, gdy:

  • pępowina tworzy pętlę, dziecko wsuwa się w nią, a węzeł na pępowinie zaciska;
  • jest pępowina, której długość znajduje się poza normalnym zakresem.
Niebezpieczeństwo tej diagnozy

Podczas diagnozowania prawdziwego węzła pępowiny, dodatkowe badanie zaplanowane jest w formie sesji pleopometrii, która pokazuje, czy dziecko jest pozbawione tlenu. To w przypadku potwierdzenia tej diagnozy śmierć może nastąpić w łonie matki. Prawdziwy węzeł może okazać się głównym zagrożeniem w momencie porodu, kiedy aktywność zarówno matki, jak i płodu osiąga granicę, prawdopodobieństwo jego całkowitego zaostrzenia zwiększa się kilkakrotnie. W rezultacie - uduszenie noworodka. Często, jeśli istnieje potwierdzony węzeł, ginekolodzy zalecają nagłe cięcie cesarskie.

Węzły na pępowinie praktycznie nie nadają się do rozpoznania. Tylko badanie metodą pleopometrii pozwala dokładnie określić, czy dana edukacja ma miejsce. W miejscu, w którym podejrzewa się obecność węzła, przepływ krwi zostanie skierowany w przeciwnym kierunku. Jak dotąd nie ma leku ani innych sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Istnieje również fałszywy węzeł pępowinowy, który nie powoduje żadnego pojawienia się zagrożenia ani dla matki, ani dla płodu. Jest reprezentowany przez skręcone lub bardzo rozszerzone naczynia, nagromadzenie galaretki Varton. Na monitorze ultradźwiękowym urządzenia będzie wyglądać jak wzrost pępowiny.

Fałszywy węzeł nie wymaga szczególnej uwagi lekarzy. Jedyne, co jest szczególnie zalecane, to unikanie nadmiernego napięcia na pępowinie podczas porodu.