Termin "nawykowe poronienie" w położnictwie jest zwykle używany do oznaczenia sytuacji, w której dwa lub więcej ciąż jest przerywanych z rzędu. W tym samym czasie może wystąpić naruszenie w krótkim czasie oraz w 2-3 trymestrach. Przyjrzyjmy się tej patologii bardziej szczegółowo, przedstawimy jej powody.

Powszechne poronienie ciąży - przyczyny

Diagnoza tego rodzaju lekarzy występuje częściej, gdy proces rodzenia dziecka zostaje przerwany w tym samym czasie 2 lub więcej razy z rzędu. Podczas diagnozowania poronienia, którego przyczyny są odmienne, lekarze przeprowadzają pełną ocenę stanu narządów kobiety w ciąży. Według obserwacji medycznych patologia ta powstaje w wyniku:

 1. Nieprawidłowości chromosomalne. Około 60% wszystkich przypadków przerwania okresu ciąży wynika z tego czynnika. Wśród częstych anomalii trisomii są 18, 22, 14, 15 chromosomów. Te patologie często powodują nawykowe poronienie w 12 tygodniu.
 2. Procesy autoimmunologiczne. Praktycznie u 80% kobiet z tą diagnozą występuje rozwój interferonu-gamma w odpowiedzi na obecne antygeny płodowe. Warto zauważyć, że powtarzające się poronienia zwiększają stężenie przeciwciał wpływających na otoczki zarodka w krwi obwodowej matki.
 3. Stresujące sytuacje. W takich przypadkach odnotowuje się wytwarzanie substancji, które są częścią odpowiedzi immunologicznej. Istnieje jednak zwężenie naczyń krwionośnych łożyska, które odżywia płód.
 4. Zaburzenia hormonalne. Istnieje wiele rodzajów nieprawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego, które prowadzą do zakłóceń: zwiększona synteza męskich hormonów płciowych, hiperprolaktynemia, zaburzenia tarczycy.
 5. Anatomiczne zaburzenia budowy narządów. Według danych statystycznych, nieprawidłowości w rozwoju układu rozrodczego prowadzą do rozwoju poronień w 12% przypadków.
 6. Przewlekłe procesy zakaźne w układzie rozrodczym. Wśród powszechnych chorób zakaźnych powodujących przerwanie ciąży w dowolnym momencie: mykoplazmoza , chlamydia, ureaplasmosis.
 7. Wpływ czynników zewnętrznych (ryzyko zawodowe, spożycie alkoholu, nikotyna).

Nieświadomość wczesnej ciąży

Nawykowe poronienie na wczesnym etapie często występuje u młodych kobiet o niestabilnym podłożu hormonalnym. Ponadto następujące czynniki prowadzą do przerwania procesu ciążowego na samym początku:

 • nieprawidłowości chromosomalne u płodu;
 • ciężkie formy toksyna ;
 • nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych (implantacja po udanej poczęciu jest niemożliwa z powodu anormalnej anatomii macicy).
привычный выкидыш

Niezamierzona ciąża na późnych warunkach

Stabilizacja stanu, normalizacja procesów na późniejszych etapach, powoduje rzadki rozwój anomalii w 2. i 3. trymestrze. Nie można jednak całkowicie tego wykluczyć. W późnym wieku ciążowym rozwija się nawykowe poronienie, którego przyczyny mogą być następujące:

 • niedoczynność łożyska - naruszenie procesów formowania się i wzrostu miejsca dziecka, jego funkcjonowania;
 • niekompetencja szyjki macicy - otwarcie kanału szyjki macicy często powoduje spontaniczne poronienia i przedwczesne porody w późniejszym terminie;
 • infekcje w obrębie układu moczowo-płciowego
 • ciąża - stan towarzyszący rozwojowi wyraźnego obrzęku, wzrost ciśnienia krwi.

Rozpoznanie poronienia

Rozpoznanie "poronienia nawykowego" jest dokonywane przez lekarza na podstawie wyników kompleksowego badania. Diagnoza tego naruszenia obejmuje:

 • konsultacja z genetykiem;
 • USG lub MRI narządów miednicy;
 • endoskopia jamy macicy;
 • badanie krwi na poziom hormonów (TSH, FSH, progesteron, LH);
 • badania krwi na obecność wirusa cytomegalii, opryszczki;
 • Wymazy z cewki moczowej i pochwy;
 • biopsja endometrium;
 • badanie krwi pod kątem ciał przeciwskórnych;
 • badanie pod kątem dziedzicznej predyspozycji do trombofilii.
привычный выкидыш на 12 неделе

Powszechne poronienie ciąży - leczenie

Podczas diagnozowania "poronienia nawykowego" leczenie rozpoczyna się po zidentyfikowaniu przyczyny pacjenta. Proces terapeutyczny zależy bezpośrednio od czynnika wywołującego patologię. Przebieg leczenia jest ustalany indywidualnie przez lekarza na podstawie wyników ankiety. Często proces terapii trwa długo, składa się z kilku etapów.

Tak więc, jeśli kobieta ma strukturalne zmiany w narządach płciowych, które powodują nawykowe poronienie rozpoczętej ciąży, leczenie obejmuje interwencję chirurgiczną w celu jej wyeliminowania. Ze słabością mięśnia pierścienia w okolicy kanału szyjki macicy, lekarze nakładają specjalne szwy, które uniemożliwiają otwarcie szyjki macicy, zapobiegając przedwczesnemu porodowi. Więc możliwe jest uniknięcie komplikacji, aby uratować płód.

W przypadku zmian hormonalnych podstawą leczenia takiej patologii, jak zwykłe poronienie ciąży, jest przebieg antybiotykoterapii. Niedobór progesteronu często wywołuje rozwój spontanicznej aborcji. W przypadku nieprawidłowości genetycznych wywołujących przerwanie ciąży niezależnie od terminu, jedynym wyjściem jest IVF z użyciem ejakulatu lub jajeczka dawcy.

Niewyjaśniona ciąża - nowoczesne spojrzenie na problem

Genotypowanie hemostazy z poronieniem nawykowym jest zaawansowaną metodą diagnozowania zaburzenia poprzez identyfikację trombofilii. W przypadku tej choroby istnieje predyspozycja do wewnątrznaczyniowego tworzenia się skrzepów krwi. W rezultacie płynność krwi zmniejsza się. Często choroba jest dziedziczna. Oprócz takiej patologii, jak poronienie nawykowe, genetyczna predyspozycja do choroby może powodować:

 • opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego;
 • niewydolność łożyska;
 • późna toksyna.