Metoda Sokratejska jest metodą prowadzenia rozmowy, z której korzystał Sokrates. Rozumiejąc tematy dialogu z rozmówcą, zadając uprzejme pytania podczas rozmowy, Sokrates poprowadził rozmówcę do szerszego i głębszego zrozumienia natury rzeczy. Z tego powodu znalazł nieoczekiwane rozwiązania wcześniej nierozwiązywalnych problemów dla siebie.

Metoda pozytywnych odpowiedzi Sokrates

Istotą metody Sokratesa jest to, że aby osiągnąć swoje cele, musisz rozpocząć rozmowę z osobą we wszystkich okolicznościach z tymi, z którymi zbiega Twoja opinia. Jest to rodzaj zarządzania rozmowami i jednocześnie manipulacja przez przeciwnika.

Jeśli chcesz zawsze osiągnąć swój cel za pomocą prostej rozmowy, powinieneś kierować się poniższymi zaleceniami.

 1. Ustaw się na rozmówcę. Jak wspomniano wcześniej, konieczne jest rozpoczęcie "z daleka", najpierw musisz zdobyć sympatię osoby mówiącej do ciebie, a dopiero potem przystąpić do ofensywy.
 2. Omów pytanie lub temat, który Cię interesuje. Kiedy już przejdziesz do dyskusji na dany temat, a rozmówca nadal nie zgadza się z tobą, musisz zadać mu następujące pytania: ".. przepraszam, może nie całkiem dokładnie uformowałem pytanie, ale czy naprawdę zgadzasz się z faktem, że .. ? "Ale nie inaczej. Zadawaj pytania: "Dlaczego się nie zgadzasz, uzasadniasz swoją opinię?" Nie zaleca się pytania.
 3. Odpowiedzi afirmatywne. Natychmiast sprowokuj rozmówcę do odpowiedzi twierdzącej, najprawdopodobniej się z tobą zgodzi, ponieważ z psychologicznego punktu widzenia łatwiej się zgodzić niż odmówić.

Metoda Sokratesa to technika, która pozwala kontrolować przebieg dialogu. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że tylko Sokrates uważał, że dialog jest pełnoprawnym rodzajem przekazywania informacji, dlatego próbuje osiągnąć swój własny, kontrolując, że rozmowa nie zamienia się w twój monolog.

Metoda poznania Sokratesa

Zwrot Sokratesa "Wiem, że nic nie wiem" odzwierciedla jego pogląd na uniwersalną mądrość tak dokładnie, jak to możliwe. Prawdziwa wiedza jest dostępna tylko dla niektórych wybranych mędrców i myślicieli.

Jaka jest metoda Sokratesa? W podwójnym widoku wiedzy.

 1. Zjadliwie skromny. Odnośnie odwołania do boskiej prawdy.
 2. Ironicznie krytyczny. Odnośnie wiedzy ludzkiej.

Potwierdzając powyższe, warto zwrócić uwagę na tezy dotyczące tej metody.

 1. Wiedza jest boska, dlatego osoba posiadająca je wznosi się do bogów.
 2. Sokrates był przekonany, że większość ludzi po prostu unika wiedzy, ponieważ nie jest świadoma ich znaczenia.
 3. Nawet mędrcy słuchają głosu rozumu znacznie rzadziej niż zew serca.
 4. Powód wszędzie stoi na czele społeczeństwa i każdej osoby osobno.
 5. Naturalną drogą człowieka jest zrozumienie boskiej prawdy.

Umiejętność zastosowania podstawowej metody Sokratesa w życiu, możesz ćwiczyć w sobie samodzielnie.

Do tego potrzebujesz:

 1. Zastanów się nad strukturą frazy. Załóżmy, że chcesz przekazać rozmówcy bardzo ważną myśl, ale nie możesz tego zrobić, ponieważ nie masz całkowitej pewności, że istota metody socrates że osoba, do której będzie adresowana, zrozumie cię poprawnie. W takim przypadku musisz napisać to na papierze. Zaznacz podstawowe tezy we wpisach.
 2. Tworzą tezy w formie pytań. Po rozłożeniu wszystkich myśli, zadaj pytania swoim rozmówcom, aby upewnić się, że naprawdę zrozumiał przebieg twoich myśli.

Nie zniechęcaj się, jeśli nie odniesiesz sukcesu po raz pierwszy, nie przestawaj ćwiczyć, a zobaczysz, jak po pewnym czasie będziesz po prostu i przyjemnie dzielił się swoimi przemyśleniami z innymi ludźmi i znalazł ludzi o podobnych poglądach.