Trudno uwierzyć, że na świecie są kamienie szlachetne, których wartość nie jest brana do określenia nawet najbardziej profesjonalnych i doświadczonych jubilerów. Jednak tak się dzieje, to niezwykłe zjawisko dotyczy najdroższych diamentów na świecie.

Blue Hope Blue Diamond

"Jakiego koloru są najdroższe diamenty?" Największy koszt zwykle dotyczy wycinanych diamentów o nietypowym odcieniu: niebieskim, różowym, żółtym. I otwiera listę najbardziej nietypowych i drogich kamieni właśnie takiego przedstawiciela. Istnieje tradycja, dzięki której największe diamenty znalezione w trzewiach ziemi otrzymują własne imiona. Tak więc diament Blue Hope został nazwany po swoim pierwszym właścicielu, Henry Philip Hope. Jest to obecnie największy znany rzadki niebieski diament. Jego waga wynosi 45,52 karata lub prawie 9,10 gramów. Jest osadzony w drogocennym naszyjniku, w którym jest otoczony mniejszymi przezroczystymi diamentami. Koszt "Błękitnej nadziei" szacowany jest na 350 milionów dolarów i, jak to zwykle bywa w przypadku klejnotów o podobnej wartości, ten najdroższy niebieski diament zmienił właściciela więcej niż raz, więc nawet legenda pojawiła się o klątwie nałożonej na kamień. Teraz jest w kolekcji Smithsonian National Museum w Wielkiej Brytanii.

najdroższy diament na świecie1
Pink Diamond "Pink Star"

W 2013 r. Odbyła się aukcja, która odpowiedziała na pytanie: "Ile kosztuje najdroższy różowy diament na świecie?" Na aukcji Sotheby'ego sprzedano kamień o nazwie "Pink Star", który kosztował nowych właścicieli 74 miliony dolarów. W porównaniu do poprzedniego diamentu, ten jest o wiele tańszy, ale cena za to wzrośnie z czasem, ponieważ różowe diamenty są jednymi z najrzadszych na świecie. Masa kamienia wynosi 59,6 karata, co stwierdzono w 1999 roku w Afryce Południowej.

najdroższy diament na świecie2
Wyczyść diament Pierwszy na świecie pierścionek z brylantem

Ten kamień o masie 150 karatów słynie z tego, że najbardziej drogi pierścionek z diamentem. Ponadto "c" w tym przypadku nie jest całkowicie poprawnym przyimkiem. Faktem jest, że pierścień składa się wyłącznie z diamentu, a do jego produkcji wykorzystano najbardziej zaawansowane i innowacyjne technologie cięcia i obróbki kamieni. Koszt pierścienia wynosi 70 milionów dolarów, ale wciąż poszukuje nabywcy i jest w posiadaniu firmy, która stworzyła ten cud sztuki biżuterii - szwajcarską firmę Shawish.

najdroższy diament na świecie3
Przezroczyste diamenty "Sancy" i "Kohinor"

Najbardziej poprawna odpowiedź na pytanie: "Które diamenty są najdroższe?" Będzie odpowiedzią: "Ci, którzy mają niezwykłą historię". Dla dwóch najdroższych diamentów na świecie: "Sancy" i "Kohinor" jeszcze nie określiły nawet przybliżonych kosztów.

Sancy to indyjski diament znaleziony w XI wieku. Według ekspertów jego waga wynosi około 101,25 karata. Przez stulecia historii był w posiadaniu wielu królów, przemysłowców, bogatych przedsiębiorców, a teraz znajduje się w kolekcji Luwru we Francji.

najdroższy diament na świecie4

Kohinor jest także indyjskim diamentem. Początkowo miał żółtawy odcień, ale po rozcięciu, który nastąpił w 1852 roku, stał się przezroczysty. Waga Kokhinor wynosi 105 karatów, a po długich podróżach wylądował w Anglii i jest teraz przydzielony do korony Elżbiety.

najdroższy diament na świecie5