Jak wiesz, Australia Nazywają nie tylko kraj, ale cały kontynent, który znajduje się na półkuli południowej i jest spłukiwany przez wody Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Jak każdy kontynent, Australia Są skrajne punkty. Jeśli przypomnimy kierunek geografii w liceum, tak zwane najbardziej zachodnie, wschodnie, północne i południowe punkty lądu, wyspy lub kraju. Porozmawiajmy więc o wszystkich czterech skrajnych punktach kontynentalnej Australii.

skrajne punkty Australii zdjęcie 1

Najbardziej wysunięty punkt Australii

Na samym krańcu australijskiego kontynentu, który niedawno odkryto, znajduje się Cape York. Został nazwany przez Jamesa Cooka w 1770 roku na cześć księcia Yor. Punkt ten znajduje się na Półwyspie Cape York, który wyrusza w wody Morza Koralowego i Arafurskiego i słynie z wielu słabo rozwiniętych terytoriów. Jeśli mówimy o współrzędnych skrajnego północnego punktu Australii, to jest 10 ° szerokości południowej i 140 ° długości geograficznej wschodniej. Według podziału administracyjnego Związku Australii, Cape York należy do terytorium Queensland. I zaledwie 150 km od tego południowego punktu stałego lądu znajduje się wyspa Nowej Gwinei.

skrajne punkty Australii zdjęcie 2

Extreme South Point Australia

Najbardziej ekstremalnym południowym punktem kontynentu jest Przylądek Południowy. Znajduje się na północnej stronie Cieśniny Bass, która znana jest z lądu na wyspie Tasmanii. Sam Cape jest częścią półwyspu Wilson i jest uważany za najbardziej wysunięty na południe punkt. Jeśli chodzi o współrzędne, to South Point znajduje się 39 ⁰ szerokości południowej i 146 długości geograficznej wschodniej. Administracyjny przylądek odnosi się do najmniejszego obszaru państwowego Australii - Wiktorii. Nawiasem mówiąc, ten bardzo południowy punkt jest często odwiedzany przez turystów, ponieważ ta część kraju należy do najstarszego australijskiego parku narodowego, Wilson Cypel.

skrajne punkty Australia zdjęcie 3

Extreme West Point Australia

Jeśli mówimy o najbardziej zachodnim punkcie Australii, to jest to uważane za Cape Point Point. Znajduje się na małym półwyspie Idel Land i jest myte przez wody Oceanu Indyjskiego. Wśród skrajnych punktów w Australii, przylądek ten, wysoki na 200 m, ma najostrzejsze wybrzeże pochodzenia wapiennego. Warto zauważyć, że pierwszy Europejczyk, który zobaczył przylądek w 1697 roku, Holender Willem Flaming nazwał go "Stromym przylądkiem" w swoim ojczystym języku (Steyle Hock). To prawda, że ​​później, na początku XIX wieku, francuski nawigator Louis Freyssinet zmienił nazwę francuskiego stylu na wystający kawałek ziemi. Jednak w 1822 roku Philip King zwrócił nazwę "Strome przylądek", ale po angielsku - Steep Point.

Geograficznie skrajny zachodni punkt kontynentu znajduje się na 26 ° szerokości geograficznej południowej i 113 ° długości geograficznej wschodniej. Jeśli chodzi o podział administracyjny Unii Australijskiej, Stipe Point Cape należy do państwa Australii Zachodniej w regionie Gascoigne. Co ciekawe, w naszych czasach ta strona lądowa jest odwiedzana przez wielu entuzjastów wędkarstwa.

skrajne punkty australia zdjęcie 4

Ekstremalny punkt wschodni Australii

Przylądek Byron, jego skrajnie wschodni punkt, wznosi się na wschodnim wybrzeżu kontynentu australijskiego. Ta malownicza okolica, otoczona wodami Oceanu Indyjskiego, została nazwana przez Jamesa Cooka w 1770 roku na cześć brytyjskiego wiceadmirała Johna Byrona, który podróżował po całym świecie w latach 60. XVIII wieku. Jeśli chodzi o położenie geograficzne, Cape Steepe Point znajduje się na przecięciu 28⁰ szerokości geograficznej południowej i 153⁰ długości geograficznej wschodniej. Według podziału administracyjnego Związku Australii, najbardziej wysunięty na wschód punkt należy do stanu Nowa Południowa Walia.

Teraz Cape Byron jest turystycznym centrum Australii, w którym gromadzą się miłośnicy sportów ekstremalnych. Na samej przylądku, w otoczeniu wspaniałych krajobrazów i czystych plaż, wznosi się piękna śnieżnobiała latarnia morska - Byron Bay.

skrajne punkty Australii zdjęcie 5