Najkrótsza droga między Wschodem a Zachodem Norwegia przechodzi przez kanał Telemark. Obecnie jest to dość popularne ciekawe miejsce , która przyciąga turystów swoją historią i przyrodą.

Opis kanału

Kanał Telemark został zbudowany w 1887 roku, a zakończył w 1892 roku. Około 500 osób zaangażowało się w jego budowę. Ręcznie i za pomocą dynamitu odcinają drogę wodną w skale. Po oficjalnym otwarciu kanał stał się ósmym cudem Światła.

Kanał łączy miasta Dalen i Shien, a także kilka jeziora (Norsjo, Bandak, Kvitesadvatnet i inne zbiorniki wodne). Całkowita długość kanału wynosi 105 km, a maksymalna wysokość to 72 m nad poziomem morza. Telemark ma 18 śluz i 2 drogi wodne: Notodden i Dalen.

Przez kanał statki płynęły od morza do góry iz powrotem. Przewozili towary, las, ludzi, zwierzęta. Pod koniec XIX wieku na początku XX wieku ścieżka ta uważana była za główną arterię komunikacyjną kraju.

Шлюзы

Jaki jest słynny kanał?

Dzisiaj Telemark jest uważany za jedną z najbardziej malowniczych dróg wodnych na świecie. Do dziś zachowały się oryginalne mechanizmy otwierania i śluzy. Wzdłuż brzegów kanału znajduje się 8 starożytnych zamków, restauracji, lasów itp.

Od maja do końca września kursują tutaj jachty wycieczkowe, łodzie motorowe i inne statki liniowe. Oferują odwiedzającym, aby przejść całą historyczną ścieżkę. Najpopularniejsze jednostki to:

  • Victoria;
  • Telemarken;
  • Henrik Ibsen itd.
Круизный лайнер

Co robić?

Jeśli chcesz popłynąć samemu na kanale Telemark, to na wybrzeżu możesz wypożyczyć kajak lub kajak. Taki spacer nie będzie trudny dla turystów w każdym wieku.

Ścieżki turystyczne i specjalne trasy, wzdłuż których można jeździć na rowerze lub chodzić, można budować wzdłuż drogi wodnej. Poznasz lokalne otoczenie i odwiedzasz takie atrakcje:

  • historyczne muzeum Eidsborg;
  • starożytny kościół w Ruiplassen;
  • zamek Vrangfoss.
Экскурсия на лодках

Kanał Telemark jest dość długi, więc wzdłuż niego na wybrzeżu znajdują się małe osady, w których można spędzić noc. Tutaj goście są oferowane do wynajęcia pokoju w hotel , apartament lub łóżko w hostelu. Dla tych, którzy lubią spać w namiotach, są wyposażeni w sprzęt kempingi .

Кемпинг

Jeśli jesteś głodny, możesz odwiedzić przybrzeżne punkty gastronomiczne. Na przykład w zamku Lunde znajduje się restauracja serwująca tradycyjne dania narodowe , gotowane zgodnie z lokalnymi starożytnymi przepisami.

Jak się tam dostać?

Od stolica Norwegii do Telemark można dojechać samochodem na E18 i Rv32. Odległość wynosi około 130 km. Z dworca centralnego w Oslo każdego dnia do atrakcji autobusu jedzie R11. Podróż trwa do 3 godzin. Prom kursuje wzdłuż kanału, na którym można przewozić samochody.