Ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się średnio w wieku 6 miesięcy, ale w normalnym zakresie możliwe są odchylenia w kierunku wcześniejszej lub późniejszej erupcji. Jeśli dziecko nie ma jednego zęba rocznie, warto udać się do lekarza - może to wskazywać na zaburzenie metaboliczne, a nawet krzywicę. Bądź ostrożny, jeśli dziecko urodzi się z zębami lub pojawiają się one w pierwszych 2-3 miesiącach życia.

Zęby wybuchają w przeciwnych parach - w górnej i dolnej szczęce. Do roku dziecko z reguły ma już 8 zębów. Kły ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się za około 16-20 miesięcy. Najpierw kły dziecka na dolnej szczęce, a następnie na górnej szczęce, wspinają się. Pierwsze zęby dziecka w ogóle nie są łatwe dla niego i jego rodziców, ale kły są szczególnie bolesne.

Kły ząbkowanie u dzieci: objawy

  • dziecko staje się kapryśne, niespokojne, nie śpi dobrze;
  • zmniejszony apetyt. Dziecko nie powinno być karmione siłą, ale należy upewnić się, że pije obficie;
  • dziecko ciągle wciąga do ust ręce i różne przedmioty;
  • dziecko jest pełne śliny, co może powodować podrażnienie skóry wokół ust;
  • czasem pojawia się wysypka i zaczerwienienie ze strony wybuchającego zęba;
  • wcześniej sądzono, że z powodu zapalenia dziąseł natychmiast po ząbkowaniu, w tym kłach, może wystąpić biegunka. Jednakże ostatnie badania wykazały, że upośledzony stolec nie jest związany z procesem pojawiania się zębów i jest dowodem zaburzeń odżywiania lub trawienia;
  • wzrost temperatury ciała do 38 stopni - rodzice często obwiniają bezprzyczynową podwyżkę temperatury u dziecka. Ale procesy te wiążą się tylko pośrednio - podczas erupcji zębów osłabia się odporność i wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania.

Tak więc, jeśli procesowi ząbkowania towarzyszy wysoka temperatura, ząbkowanie u dzieci katar, zaczerwienienie gardła, nie trzeba mieć nadziei, że "minie się samo" po tym, jak kły wyjdą. Objawy te wskazują na chorobę zakaźną i wymagają pomocy medycznej.

Kiedy zmieniają się kły u dzieci?

Począwszy od wieku 6-7 lat zęby mleczne stopniowo wypadają, zastępując je stałymi. Wzrost nowych zębów następuje według tego samego wzoru, co mleczne zęby - najpierw przednie siekacze, potem boczne. Stałe kły u dzieci pojawiają się, gdy mleko wypada - po 8-9 latach. Wyrównanie łuków zębowych kończy się około 11-12 lat, a w wieku 17-25 lat rozwijają się ostatnie zęby trzonowe, tzw. Zęby mądrości.