W tym artykule przyjrzymy się głównym cechom cefaleksyny: składowi, efektom ubocznym i przeciwwskazaniom, formom uwalniania, a także powiemy, jak rozmnażać cefaleksyn i jak go stosować.

Skład cefaleksyny

Aktywnym składnikiem leku jest antybiotyk pierwszej generacji z serii cefalosporyn - cefaleksyna. W zależności od postaci uwalniania jego stężenie może wynosić 250 mg (w postaci tabletek lub kapsułek) lub 2,5 g (w postaci proszku do sporządzania zawiesiny).

Lek w postaci tabletek i kapsułek jest przepisywany dorosłym, zawiesina cefaleksyny jest zwykle stosowana u dzieci, chociaż możliwe jest także wyznaczenie cefaleksyny w kapsułkach dla dzieci.

Cefaleksyna: wskazania do stosowania

Cefaleksyna jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Ma szkodliwy wpływ na następujące typy mikroorganizmów: E. coli, gronkowce, pneumokoki, paciorkowce, pałeczki hemofilne, Proteus, Shigella, Klebsiella, Treponema, Salmonella.

Biorąc pod uwagę skuteczność leku, w zależności od rodzaju bakterii, które powodują patologię narządów i układów, cefaleksynę stosuje się w leczeniu:

  • choroby bakteryjne dróg oddechowych (zapalenie opłucnej, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, ropień płuc);
  • choroby zakaźne układu moczowo-płciowego (zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pęcherza, zapalenie najądrza, odmiedniczkowe zapalenie nerek itp.);
  • układ mięśniowo-szkieletowy (zapalenie stawów, zapalenie szpiku);
  • skóra (zjadliwość, flegma, ropień, ropne zapalenie skóry u dzieci );
  • Narządy ENT ( zapalenie migdałków , zapalenie ucha środkowego).

Cephalexin: przeciwwskazania i skutki uboczne

Stosowanie cefaleksyn w niektórych przypadkach może powodować szereg działań niepożądanych, takich jak: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha), zawroty głowy, drżenie, osłabienie, reakcje alergiczne różnego rodzaju (do wstrząsu anafilaktycznego).

W związku z tym (a także biorąc pod uwagę możliwość alergii krzyżowej) przeciwwskazane jest mianowanie cefaleksyny osobom z nadwrażliwością lub nietolerancją na antybiotyki z szeregu penicylin lub cefalosporyn.

Stosowanie tego leku podczas ciąży i laktacji nie jest zabronione, ale powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza.

Dzieci Cefaleksyna: dawkowanie

Dawkowanie leku dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj i ciężkość choroby, ogólny stan pacjenta i współistniejące choroby. W zależności od wieku, ogólnie przyjętymi średnimi dawkami są:

  • od 0 do 12 miesięcy - 2,5 ml cefaleksyny (w postaci zawiesiny) 3-4 razy dziennie;
  • od 12 do 36 miesięcy - 5 ml zawiesiny 3 razy dziennie;
  • 3-6 lat - 7,5 ml zawiesiny 3 razy dziennie;
  • 6-14 lat - 10 ml zawiesiny 3 razy dziennie.

Z reguły dawka leku dla dzieci wynosi około 20 mg na kilogram masy ciała dziecka. W niektórych przypadkach dawka leku może się zwiększyć, ale decyzję o zwiększeniu lub zmniejszeniu dawki może podjąć wyłącznie lekarz prowadzący. Samo traktowanie jest surowo zabronione.

Zawiesina cefaleksyny dla dzieci

Minimalny cykl leczenia cefaleksyną wynosi 2-5 dni. Bardzo ważne jest, aby przejść pełny cykl leczenia przepisany przez lekarza, nawet jeśli poprawa stanu pacjenta jest obserwowana wcześniej niż w tym okresie (dotyczy to nie tylko cefaleksyny, ale wszystkich innych rodzajów antybiotyków). W przypadku, gdy odbiór leku zostanie zakończony natychmiast po ustąpieniu objawów choroby (przed wyznaczonym czasem lekarza), bakterii, która spowodowała chorobę, nie można całkowicie zniszczyć. Mikroorganizmy przeżywające stają się odporne na ten typ antybiotyku, co oznacza, że ​​następnym razem do leczenia będzie trzeba stosować silniejsze leki.