Substancja o dziwnym imieniu Tauryna nawet przeraża niektórych miłośników zwierząt, którzy uważają, że jest to nawet szkodliwe dla kotów. Jednak wyniki wielu badań sugerują coś wręcz przeciwnego. Aminokwas sercowy odkryty w 1827 r. Odgrywa ogromną rolę w wielu procesach życiowych, a jego brak wpływa na ogólny dobrostan żywych istot w najlepszy sposób.

Potrzebujesz Tauryny w karmie dla swoich kotów?

Ta substancja jest niezbędna dla naszych zwierząt futerkowych z kilku powodów. U ludzi lub psów ma tendencję do syntezy w odpowiednich ilościach, ale koty straciły tę zdolność przez wiele tysiącleci. Od czasów prehistorycznych polowali na szczury i myszy, w których tauryna nawet traci swoją skalę, a tym samym rekompensuje jej niedobór w ich ciałach. Po prostu nie potrzebowali syntetyzować tego, co już jest w codziennej racji. Ale domowa piękność rzadko wybiera się na polowanie i od czasu do czasu pojawiają się problemy. Jeśli tauryna ma niską zawartość diety, płytki cholesterolowe mogą tworzyć się znacznie szybciej, zmiany degeneracyjne występują w tkankach, tłuszcz jest słabo wchłaniany, płodność maleje, a kocięta rozwijają się słabo.

Tauryna - zastosowanie

Żywotna tauryna dla kotów w suchym jedzeniu powinna wynosić 0,1%, aw puszkach co najmniej 0,2%. Od dawna jest to znane producentom wysokiej jakości produktów dla zwierząt. Ta substancja jest domyślnie obecna w profesjonalnych paszach, ale w wielu tanich produktach może być bardzo mała. Chociaż ten pierwiastek występuje w rybach, wołowinie, większości owoców morza lub drobiu, to ma tendencję do rozpadu podczas przechowywania.

Aby określić poziom tauryny we krwi można wykorzystać analizę laboratoryjną. Po obejrzeniu wyników, lekarz obliczy, czy Twoje dziecko potrzebuje więcej witaminy dla kotów z tauryną. Tylko w kilku przypadkach nietolerancja tej substancji przez niektóre zwierzęta powodowała zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Ponadto nie trzeba podawać dodatkowej tauryny. w ciąży i samice w okresie laktacji. Ale ten, który jest obecny w naturalnych produktach, to małe i rozsądne dawki, które nigdy nie zaszkodzą kotu.