Specjalizacje medyczne są różnorodne, więc nie każdy może powiedzieć, co robi audiolog, kim jest iw jakich sytuacjach. Ten lekarz nie jest w każdej klinice, więc trzeba go często odwiedzać przez przypadek.

Kto to jest i co traktuje audiologa?

Jeśli pojawi się pytanie "kim jest lekarz audiolog", prawdopodobnie nie ma potrzeby odwiedzania tego specjalisty. Jest to wyspecjalizowany laryngolog, zainteresowany badaniem patologii narządu słuchu. Pomaga w zaburzeniach wrodzonych i nabytych, istnieją specjaliści wykonujący operacje przywracające normalne funkcjonowanie ucha. Rozpoznanie słuchu leży w sferze zainteresowania tego specjalisty, ale tylko wtedy, gdy istnieje podejrzenie o niewłaściwe organy związane z pracą.

Co robi audiolog?

Głównym celem pracy jest identyfikacja i leczenie patologii słuchu. Audiolog wybiera metody przywracania normalnej funkcji w zależności od zidentyfikowanych problemów lub rekomenduje aparat słuchowy. Aby dowiedzieć się, co robi audiolog, odpowiada za 10% populacji o różnym stopniu nasilenia problemów ze słuchem. Przez jakiś czas dana osoba może nawet nie być świadoma swojej obecności, ponieważ mózg rekompensuje to, co niesłyszane.

Dowiedzenie się, gdzie audiolog podejmie to, kim jest i podejmie leczenie, jest zagrożone dla osób z:

 • cukrzyca;
 • nawyk słuchania głośnej muzyki za pomocą słuchawek;
 • ciężki zapalenie ucha ;
 • częsty pobyt w miejscach o wysokim poziomie hałasu;
 • urazy głowy;
 • leki (antybiotyki neurotoksyczne);
 • powikłania choroby;
 • wrodzone zaburzenia budowy narządów słuchu.

Co leczy audiolog?

Specjalista może przepisać leczenie farmakologiczne, przeprowadzić zabieg fizjoterapii lub zabieg chirurgiczny. Co robi audytor, który jest już jasny, pozostaje dowiedzieć się, w jakich przypadkach może pomóc. Należą do nich następujące naruszenia.

 1. Choroba Meniere'a charakterystyczne zmiany w uchu środkowym, prowadzące do szumu w uszach i utraty słuchu.
 2. Otoskleroza.
 3. Nerynoma akustyczna jest łagodnym nowotworem, który również prowadzi do braku równowagi.
 4. Utrata słuchu.
 5. Uszkodzenie błony bębenkowej.
 6. Szumy uszne . Choroba, która leczy audiologa powinna należeć do jego kompetencji, tzn. Takie efekty nie powinny być spowodowane problemami innych układów ciała.
 7. Utrata słuchu z powodu hałasu. Ostry dźwięk o wysokiej intensywności może wywołać pęknięcie błony bębenkowej i uszkodzenie komórek rzęsatych, powodując całkowitą głuchotę.

Kiedy skontaktować się z audiologiem?

детский сурдолог

Nie każda klinika ma tego specjalistę, więc odbiór audiologa może być przeprowadzony z osobistej inicjatywy chorego. Powinieneś pójść do lekarza, jeśli masz następujące problemy.

 1. Zmniejszona ostrość wzroku.
 2. Hałas i ból w uszach.
 3. Problemy z określeniem źródła dźwięku.
 4. Trudności w rozumieniu mowy. Dotyczy dzieci, często nie mogą zacząć mówić z powodu tego problemu. W takim przypadku pomoże audiolog dziecięcy.
 5. Konieczność zwiększenia głośności telewizora lub radia.
 6. Słaba zrozumiałość mowy podczas rozmowy telefonicznej.

Jak jest przyjęcie u audiologa?

Podczas pierwszej wizyty lekarz musi wykonać następujące czynności:

 • studiowanie historii choroby;
 • ankieta;
 • sprawdzanie ostrości wzroku;
 • badanie kanału słuchowego.

Na podstawie otrzymanych informacji odbiór audiologa trwa wraz z wyznaczeniem terapii lub dodatkowych badań. Mogą to być:

 • tympanometria - ocena słuchu przy różnych częstotliwościach i stanie sondy słuchowej;
 • elektrochirurgia - stosuje się w przypadku zatkania uszu, zawrotów głowy;
 • otomikroskopia;
 • refleksometria;
 • audiometria.

Lekarz może zalecić pacjentowi skonsultowanie się ze specjalistami o innych profilach - neurologiem, pediatrą, chirurgiem, kardiologiem. Jest to konieczne, aby wykluczyć choroby, których objawami są upośledzenie słuchu. Częstym wskazaniem do takiego zalecenia jest obecność szumu w uszach, objaw ten może wskazywać na problemy z kręgosłupem lub naczyniami.

Jak audiolog sprawdza przesłuchanie?

Przez długi czas istniał tylko jeden sposób na ustalenie jakości słuchu - lekarz wyszeptał słowo i poprosił pacjenta o powtórzenie. Teraz metoda jest również używana, można nawet zobaczyć, jak audiolog sprawdza przesłuchanie dziecka przy jego pomocy, ale istnieją alternatywne podejścia. Służą do powtarzania badań i rozpoznawania słuchu małych dzieci. W tym ostatnim przypadku wydarzenia odbywają się na:

 • badanie odruchów;
 • mierzenie ciśnienia ucha środkowego;
 • wyznaczanie impedancji akustycznej w zewnętrznym kanale słuchowym;
 • analiza czynności błony bębenkowej.

Wskazówki dla audiologów

Aby nie dowiedzieć się, kto jest tym audiologiem i zapisać się na spotkanie z nim, należy podjąć środki ostrożności. Nawet jeśli nie ma problemów ze słuchem, nie ma potrzeby sprawdzania granic własnej wytrzymałości. Niepożądane jest również zaniedbywanie regularnych inspekcji, audiolog-otolaryngolog jest w stanie przywrócić słuch lub znacznie poprawić jakość życia, ale lepiej nie dawać mu zbyt wielu powodów do pracy.

Jak zachować plotkę?

Audiolog nie tylko pomoże wyeliminować problemy, które się pojawiły, i wybierze odpowiedni aparat słuchowy, ale także powie, w jaki sposób utrzymać słuch na starość.

Główne zalecenia obejmują:

 1. Leczenie. Normalny wyciek z nosa może prowadzić do powikłań gardła i ucha, a niewystarczająca uwaga może prowadzić do uszkodzenia słuchu.
 2. Leki. Niektóre środki, w szczególności antybiotyki, z niekontrolowanym użyciem mogą pogorszyć stan narządów słuchu. Lepiej skonsultować się ze specjalistą przed zażyciem takich leków.
 3. Ochrona. Podczas wizyty w basenie lub na plaży zaleca się ochronę uszu przed wodą. Odpowiednie zatyczki do uszu lub waciki nasączone wazeliną lub olejem roślinnym.
 4. Hałas Hałas ponad 80 decybeli jest niebezpieczny, a jeśli ciągle przebywasz w miejscach, w których próg został przekroczony, musisz użyć specjalnych narzędzi.
 5. Ciśnienie W samolocie podczas lądowania i startu musisz otworzyć usta, aby wyrównać ciśnienie, a po locie przyda się cisza przez krótki czas. W przypadku nurkowania z akwalungiem nie należy lekceważyć podstawowych zasad, aby nie doszło do barotraumy.
 6. Wtyczki siarki. Lepiej jest powierzyć specjaliście ich usunięcie.
 7. Brak przeciążeń. Organy słuchowe są w stanie dostosować się do warunków zewnętrznych, a będąc stale w obszarze zwiększonego hałasu, czułość analizatora słuchowego będzie się zmniejszać.