Oszustwo w psychologii odnosi się do stanu osoby, w której jest cichy i unieruchomiony. Osoba, która popadła w psychiczne otępienie, nie reaguje w ogóle na to, co dzieje się wokół niego, na zewnętrzne bodźce (ból, krzyki, zimno). Może nie jeść przez długi czas, nie odpowiadać na pytania, ogólnie zamrozić w jednej pozycji. Występują otępienie w głowie może z depresją, różne zaburzenia psychiczne, ze względu na silny stres, niepokój.

Główne rodzaje otępienia

Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni wpadają w emocjonalne otępienie. Ten stan zwykle powstaje w wyniku jaskrawych wstrząsów emocjonalnych (strach, przerażenie, smutek, rozczarowanie). Kiedy to nastąpi, blokowanie aktywności ruchowej i aktywności afektywnej, aktywność umysłowa również spowalnia. Ten stan może zniknąć bez leczenia i bez szczególnych konsekwencji, a także może prowadzić do stanu paniki, podczas którego chory będzie się śpieszył, aby wykonywać chaotyczne działania (biegać, krzyczeć). Konsekwencją tego może być depresja . Stan otępienia tego typu może pojawić się u kobiety, która była świadkiem katastrofy, wypadku, czyjegoś cierpienia. Może się zdarzyć w żołnierzach podczas bitwy, a także u dzieci, na przykład podczas egzaminów.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są równie osobliwym, depresyjnym otępieniem. Może wystąpić podczas głębokiej depresji, z towarzyszeniem, z reguły, wyrazem cierpienia na twarzy pacjenta, w zgarbionej postawie, z opuszczonym spojrzeniem. Pacjenci w tym stanie mogą odpowiadać na pytania w monosylabach, szeptem. Ten rodzaj otępienia może trwać od kilku godzin do kilku tygodni, podczas gdy ludzie w tym stanie mogą odmówić jedzenia.

Umysłowe osłupienie jest często charakterystyczne dla wrażliwych, emocjonalnych, wrażliwych i kreatywnych osób o świetnej psychicznej organizacji. Jest to apatia, melancholia, lenistwo, twórczy kryzys, niezdolność do myślenia, odczuwania i działania w nowy sposób, pewne duchowe "skostnienie".

Bardzo często nadmiernie emocjonalna kobieta również ma histeryczne osłupienie. Stan ten zwykle objawia się niestabilnością afektywną, której przyczyną może być zmienione środowisko. Histeryczne osłupienie może być rodzajem reakcji obronnej w trudnych warunkach, które zagrażają ludzkiemu życiu lub dobremu samopoczuciu. Albo może rozwinąć się kompletny bezruch, albo odwrotnie, żywa emocjonalność, pobudzenie psychoruchowe. Silna mimika twarzy jest charakterystyczna dla osób cierpiących na tego rodzaju otępienie - pacjenci mogą bezmyślnie gapić się, robić grymasy, płakać. apatia : pacjent charakteryzuje się bezruchem, biernością, brakiem pragnień i zainteresowań.

Jak wydostać się z osłupienia?

Jak przezwyciężyć otępienie, tylko znają tylko specjaliści - psychoterapeuci, psychologowie, psychiatrzy. Ale jeśli widzisz, że osoba blisko ciebie jak wydostać się z osłupienia jest w tym stanie, potrzebuje pomocy, oto kilka sposobów:

  • Masaż specjalnych punktów znajdujących się powyżej źrenic oczu może pomóc, dokładnie w środku, w równej odległości od linii brwi i początku linii włosów. Masowanie tych punktów powinno być wypełnione palcami, indeksami i dużymi;
  • możesz próbować wywoływać silne emocje u pacjenta, nawet negatywne - mówić coś do niego, w czysty i pewny sposób, czasem nawet uderzenie w twarz pomaga;
  • Oszołomienie może zniknąć, jeśli zginiesz palce osoby i mocno przyciskasz je do dłoni, kciuki powinny pozostać proste.