Rozciąganie mięśni nóg jest jednym z najczęstszych urazów nie tylko wśród początkujących sportowców, ale także wśród prawdziwych zawodowców. Zawodowo uprawiając sport, w klubie lub w domu, na poziomie amatorskim lub na poziomie zaawansowanym, ważne jest nie tylko poznanie objawów tego nieprzyjemnego zjawiska, ale także umiejętność właściwej walki, aby szybko wyleczyć mięśnie i zapobiec komplikacjom.

Jakie są objawy rozciągania mięśni nóg?

Jeśli masz rozciągnięte mięśnie nóg (uda, mięsień brzuchaty łydki - w tym przypadku nie ma to znaczenia), prawdopodobnie nie pomylisz tego stanu z niczym innym z powodu bardzo nieprzyjemnych charakterystycznych objawów, ponieważ głównym objawem rozciągania nogi jest ostry ból lokalny, który może mieć lekko ciągnący charakter i nie mija z czasem.

Jaki jest wynik takiego urazu w wyniku uprawiania sportu bez rozgrzewki, na nieogrzewanych mięśniach lub przy zbyt intensywnym wysiłku fizycznym - nadmiernym dla prawdziwego poziomu treningu sportowego.

Co robić, gdy rozciągasz nogi?

Rozciąganie mięśni nóg wymaga pilnego leczenia. Im szybciej podejmiesz działania, tym mniej poważne będą konsekwencje. Zapamiętaj kolejność pierwszej pomocy i późniejszą pomoc przy rozciąganiu nóg:

 1. Jeśli wystąpi ostry ból, natychmiast przestań ćwiczyć. Obciążenie mięsni jest surowo zabronione przez następne 48 godzin.
 2. Zastosuj suchy chłód na nodze - jeśli użyjesz lodu, zapakuj go w plastikową torbę i zawiń w ręcznik. W przeciwnym razie, oprócz rozciągania mięśni, istnieje również ryzyko wystąpienia hipotermii, która jest jeszcze gorsza. Zaleca się stosowanie suchego przeziębienia co cztery godziny przez 15-30 minut.
 3. Zamiast rozciągania nie zakładaj zbyt mocno elastycznego bandaża, staraj się nie przeszkadzać mięśniom przez 48 godzin (dwa dni).
 4. Trzeciego dnia możesz ćwiczyć rozgrzewkę - ciepłe kąpiele lub kompresy. Nie rób tego wcześniej.
 5. Podczas rozciągania mięśni nóg, ważne jest, aby nie utykać, ale iść prosto, aby równomiernie rozprowadzić ładunek. Jednakże, jeśli masz możliwość "spania w łóżku" kilka dni po kontuzji - pamiętaj, aby go użyć!

Nie zapominaj, że rozciąganie mięśni nogi może być mylone z rozciąganiem, a nawet zerwaniem więzadeł stawu kolanowego. W ostrym, intensywnym bólu zaleca się wizytę u lekarza w najbliższym ośrodku urazowym. Jednak nie jest to jedyny powód, aby tam pojechać.

Niepokojące objawy

Możesz skorzystać z leczenia domowego tylko wtedy, gdy masz skręcenie kostki (mięśnie przedniego lub tylnego uda) o słabym nasileniu z niezbyt wyraźnym zespołem bólowym. Jeśli masz umiarkowany lub silny ból, musisz skontaktować się ze specjalistą. Alarmujące objawy wskazujące, że pilnie potrzebujesz spotkania, są następujące:

 • nieznośny ból, przekształcający się w ogólną słabość;
 • zauważalna skrzywienie mięśni;
 • Pierwsza pomoc w rozciąganiu nóg
 • odkształcenie uszkodzonego obszaru po lekkim naciśnięciu lub próbie stania na stopie;
 • niemożność poruszenia uszkodzonego mięśnia;
 • pojawienie się rozległych siniaków i guzów;
 • nadwrażliwość, nieznośny ból przy próbie dotknięcia uszkodzonego miejsca;
 • utrata wrażliwości skóry w obszarze urazu;
 • zaczerwienienie w obszarze uszkodzenia.

W żadnym z tych przypadków samoleczenie jest surowo zabronione: musisz przejść do traumatologii, w której lekarz zbada Ciebie i powie, jak leczyć zwichnięcie w twoim przypadku i czy masz poważniejsze obrażenia.