Rocznie według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 46 milionów kobiet postanawia przerwać ciążę. 40% z nich wyraża własne pragnienie, reszta idzie aborcja z powodów medycznych lub z powodu okoliczności życiowych.

Statystyki aborcji na świecie

Liczba aborcji na świecie stopniowo, ale maleje. To znaczący plus. Jednak lekarze mają do czynienia z poważnym problemem - aborcją kryminalną. Ich liczba rośnie nieubłaganie. Przede wszystkim mieszkańcy krajów Ameryki Południowej i Afryki decydują się na nielegalne operacje, w wielu z nich aborcje są zakazane.

Nielegalne metody często prowadzą do poważnych konsekwencji. Według lekarzy, 70 tysięcy kobiet umiera w wyniku kryminalnych aborcji.

Dziś statystyki aborcji według krajów trudno nazwać obiektywnymi - w wielu z nich nawet zapisy nie są przechowywane z powodu oficjalnego zakazu. A jednak:

  • najwyższe statystyki dotyczące aborcji można znaleźć w krajach azjatyckich;
  • następnie przychodzi Europa Wschodnia;
  • Ameryka Północna stanowi 21% tych operacji;
  • Europa Zachodnia wynosi około 16%.

Statystyki aborcji w Rosji

Przez długi czas kraj był liderem pod względem liczby aborcji. W latach 90. było 3-4 razy wyższe niż liczba aborcji w USA, a w 15 - w Niemczech. W 2004 r. ONZ umieściła Rosję na pierwszym miejscu w świecie pod względem liczby aborcji. Dzisiaj liczba ta znacznie spadła, ale pozostaje dość wysoka. Według różnych źródeł, każdego roku w Rosji aborcja od półtora do trzech milionów kobiet zostało rozwiązanych. To tylko oficjalne statystyki aborcji - lekarze twierdzą, że liczba ta musi być pomnożona przez dwa.

Kraje WNP

Największa liczba aborcji na 100 urodzeń w całej przestrzeni postsowieckiej przypadła Rosji, a następnie Mołdawii i Białorusi. Dzisiaj tendencja w krajach WNP jest podobna do rosyjskiej. Tak więc statystyki aborcji na Ukrainie pokazują, że liczba takich operacji zmniejszyła się 10 razy w ciągu 10 lat. Około 20% ukraińskich kobiet rocznie decyduje się na przerwanie ciąży, a jest to około 230 tysięcy kobiet.