Alkoholizm jest poważną chorobą, która prowadzi do degradacja osobowości . Ludzie, którzy spożywają alkohol od lat i dekad, nie kontrolują już siebie, co powoduje poważne problemy w domu i w pracy. Uważa się, że umiarkowane picie nie jest szkodliwe, a czasem nawet korzystne. Jednak często umiarkowane dawki stają się częstsze i prowadzą do choroby.

Alkoholizm: etapy i objawy

Alkoholizm jest postępującym zaburzeniem, które występuje w trzech następujących po sobie etapach. To przejście jest niezauważane przez pacjenta. Dla innych jest to dość oczywiste. Krewni i przyjaciele zauważają, jak osoba ze stadium "napoju kulturowego" wchodzi w początkowy etap alkoholizmu.

Istnieją 3 etapy alkoholizmu:

  1. Pierwszy etap charakteryzuje się ogromnym pragnieniem spożywania napojów alkoholowych. Pacjent na tym etapie nie zauważa, że ​​jego uzależnienie rozwinęło się w chorobę. Zachowanie osoby zmienia się, staje się agresywny, drażliwy, w niektórych przypadkach można obserwować amnezję wsteczną.
  2. Drugi etap alkoholizmu uzależnia pacjenta. Wytrwałość w odniesieniu do alkoholu wzrasta, pożądanie rośnie, a samokontrola słabnie. Ludzkie zachowanie jest nieprzewidywalne, może stanowić zagrożenie dla innych. Na tym etapie przewlekłego alkoholizmu zaczynają się pojawiać bolesne objawy. Jednym z najczęstszych zaburzeń jest "zespół odstawienia" - połączenie zaburzeń psychosomatycznych, które powstały w wyniku ciągłego zatrucia. Objawami tego zaburzenia są: drżenie powiek, języka i palców, wysokie ciśnienie krwi , szybki puls, bezsenność i wymioty.
  3. W trzecim etapie przewlekłego alkoholizmu, używanie napojów alkoholowych zaczyna być regularne, następuje całkowita degradacja osobowości, w wyniku nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym. Ogólny stan pacjenta pogarsza się: mogą wystąpić encefalopatia, zapalenie wątroby i inne straszne choroby.

Kobiecy alkoholizm - etapy

Kobiety przechodzą te same trzy etapy, rozwijają się tylko inaczej. Mężczyźni najczęściej piją w firmach, kobiety nie potrzebują towarzystwa, mogą pić ukryte, same. Piją znacznie szybciej, a leczenie jest znacznie trudniejsze.

Pierwszy etap trwa od trzech do czterech lat, kobieta może pić napoje o niskiej zawartości alkoholu, ale tym razem w tym okresie jest uzależnienie i nie może przestać.

Środkowy etap alkoholizmu przejawia się także w syndromie odstawienia i potrzebie upicia się. Życie bez alkoholu traci sens, zaczynają się żarty. Rodzina, dzieci, praca - wszystko znika w tle. Często zdając sobie sprawę z godnego ubolewania stanu ich stanu na tym etapie, kobiety próbują przestać pić, ponieważ pojawia się przewlekłe zmęczenie i ogólny stan zdrowia fizycznego pogarsza się. Ostatni etap alkoholizmu wśród kobiet jest etapem degradacji i zemsty za wiele lat pobłażania. Ciężkie binges, uszkodzenie wątroby, psychoza, zaburzenia pamięci, demencja i wysoka śmiertelność są konsekwencją alkoholizmu. Najlepsze lata życia są stracone, ale nawet z tego etapu ludzie zdołali się wydostać, kobieca scena alkoholizmu niestety, nie odzyskując utraconego zdrowia.

Alkoholizm - etapy i leczenie

Obecnie walka z alkoholizmem jest bardzo skuteczna. Przeprowadza się go w kilku etapach. Na początkowym etapie pacjent jest zwolniony z zespołu kaca i zaprzestaje się odurzania alkoholem, po czym przystępuje do leczenia zespołu po abstynencji. Na ostatnim etapie leczenia ustala się remisja alkoholizmu i podejmowane są środki zapobiegawcze w celu wyeliminowania ewentualnych nawrotów. Oprócz środków medycznych pacjent potrzebuje pomocy psychoterapeutycznej.