Śmierć jest nieunikniona, my wszyscy kiedyś umrzemy, ale nie wszyscy odczuwają tak samo odejście swoich bliskich. Jednym z naukowców, którzy przeżyli NDE, była doktor Elizabeth Kübler-Ross, która poprowadziła 5 etapów śmierci. Wszyscy ich ludzie doświadczają na swój własny sposób, zależnie od ich siły psyche .

Pięć etapów robienia śmierci

Należą do nich:

  1. Odmowa W chwili, gdy dana osoba jest informowana o śmierci bliskiej osoby, nie może uwierzyć w to, co się stało. I nawet jeśli ukochany odszedł w inny świat w swoich ramionach, nadal wierzy, że po prostu śpi i wkrótce się obudzi. Wciąż może z nim rozmawiać, ugotować posiłek i nic nie zmieniać w pokoju zmarłego.
  2. Gniew Na tym etapie akceptacji śmierci bliskich człowiek popada w gniew i palącą niechęć. Jest zły na cały świat, przeznaczenie i karmę, zadaje pytanie: "Dlaczego to mi się przydarzyło? Co ja jestem winny? "Przeniósł swoją emocje zmarłemu, oskarżając go o opuszczenie go tak wcześnie, pozostawiając jego bliskich, aby mógł nadal żyć, itp.
  3. Rozdawać lub targować się . Na tym etapie osoba raz po raz przewija śmierć ukochanej osoby w swojej głowie i rysuje obrazy, które mogą zapobiec tragedii. W przypadku katastrofy lotniczej uważa, że ​​nie można było kupić biletu na ten lot, wyjść później, itp. Jeśli bliski jest umierający, pięć etapów robienia śmierci wówczas krewni wzywają Boga, prosząc o uratowanie drogi osoby i biorą coś innego zamiast, na przykład, pracę. Obiecują, że poprawią się, staną się lepsi, jeśli tylko najbliżsi są bliscy.
  4. Depresja Na tym etapie akceptacji śmierci bliskiej osoby nadchodzi chwila rozpaczy, beznadziejności, goryczy i użalania się nad sobą. Człowiek w końcu zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, co się stało, aby zrozumieć sytuację. Wszystkie nadzieje i marzenia rozpadają się, przychodzi zrozumienie, że teraz życie nigdy nie będzie takie samo i nie będzie w nim najukochańszej i najdroższej osoby.
  5. Akceptacja Na tym etapie osoba akceptuje nieuchronną rzeczywistość, rezygnuje z utraty i powraca do zwykłego życia.