Psychologia sportu to nauka, która bada aktywność ludzkiej psychiki podczas uprawiania sportu. Uważa się, że ta część życia została otwarta w psychologii w 1913 roku, kiedy to inicjatywa została zaproponowana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W rezultacie zorganizowano kongres, a później w drugiej połowie XX wieku powstało Międzynarodowe Towarzystwo Psychologii Sportu (PSSI). To był rok 1965, uważany za rok oficjalnego międzynarodowego uznania tej nauki.

Psychologia aktywności sportowej: zadania specjalisty

W trakcie swojej pracy psycholog sportowy zajmuje się psychodiagnostyką, pracą w grupach i przyciąga najnowocześniejsze i postępowe techniki, które pozwalają mu zrównoważyć kondycję sportowca i stworzyć sprzyjające warunki psychiczne do jego samorozwoju i zwycięstwa.

Z reguły psychologia kariery sportowej wymaga regularnej komunikacji między sportowcem a psychologiem, podczas której realizowane są następujące zadania:

  1. Formacja psychologii zwycięzcy w sporcie.
  2. Zwalczanie lęku przed rozpoczęciem i zwiększenie koncentracji.
  3. Pomoc w sytuacjach krytycznych, trudnych dla sportowców.
  4. Opanowanie umiejętności zarządzania emocjami, umiejętność łączenia się.
  5. Tworząc właściwą motywację dla regularnych trening .
  6. Budowanie właściwych relacji z trenerem i zespołem.
  7. Jasne wyznaczanie celów i prezentacja obrazu końcowego pożądanego rezultatu.
  8. Psychologiczna gotowość do rywalizacji.

W dzisiejszych czasach psychologia sportu zyskała bezprecedensową popularność, a praktycznie każdy poważny zespół lub zawodnik ma specjalistę. Czasami jednak trener przyjmuje tę rolę w dawny sposób.

Psychologia zwycięzcy w sporcie

Zarówno psychologia sportowa dorosłych, jak i dziecięca wymagają obowiązkowego przestudiowania sekcji dotyczącej woli zwycięstwa. Psychologia zwycięzcy w sporcie jest bardzo ważna dla wszystkich, którzy chcą osiągnąć naprawdę znaczące wyniki w wybranej dziedzinie.

Sportowiec zawsze kieruje się dwoma równoległymi stanami: z jednej strony jest to żarliwe pragnienie wygrania, z drugiej - strach przed przegraną. A jeśli tylko drugi jest powyżej pierwszego, wyniki pracy takiego sportowca są godne ubolewania.

W przygotowaniu do zawodów od pierwszych etapów ważne jest, aby sportowiec wziął pod uwagę fakt, że przegrana jest tylko wskazówką, że model szkolenia musi zostać zmieniony.

Eksperci twierdzą, że każdy specjalista ma specjalną strefę zaufania, która jest ogrodzona przez górne i dolne progi. W tym przypadku góra wskazuje maksymalną liczbę kolejnych zwycięstw, po których następuje strach przed przegraną. Jest to niewłaściwe podejście, w którym sam człowiek nie wierzy, że po 10 zwycięstwach z łatwością osiągnie 11. miejsce.

psychologia zwycięzcy w sporcie

Niższy próg ufności jest determinowany przez maksymalną liczbę sytuacji kolejnych strat, po których następuje trwałe poczucie niepewności. Krótko mówiąc, po przegranej 5 razy z rzędu, zawodnik może błędnie pomyśleć, że nie będzie mógł wygrać następnym razem.

Odpowiednio, im mniejsza liczba zdefiniowanych górnych i dolnych progów, tym węższa strefa zaufania . Psycholog jest zobowiązany do pracy z zawodnikiem na jego ekspansji, ponieważ jest w wygodnym stanie psychicznym, że zawodnik ma największą szansę na pokonanie przeciwników.

Zadania psychologa nie kończą się na tym: ważne jest, aby ćwiczyć sportowca w prawidłowej percepcji oraz zwycięstwie i przegranej, tak aby żadne z nich nie kontynuowało rozwoju i pewnie ruszyło do przodu, aby zdobyć nowe wyżyny.