Hipodynamia lub siedzący tryb życia jest nieodłączną cechą większości współczesnych ludzi. Właśnie dlatego terapeutyczny gimnastyka dla kręgosłupa, który teraz byłby wart wykonywania co sekundę, jeśli nie wszyscy. Na początku jest to trudne, lenistwo, nie ma czasu - a potem się angażujesz, zauważysz poprawę swojego samopoczucia i będziesz szczęśliwy, gdy dowiesz się o minutach takich zajęć. Dzisiaj można znaleźć ćwiczenia tybetańskie, japońskie, chińskie, ręczne dla kręgosłupa, ale rozważymy klasyczną wersję zatwierdzoną przez ekspertów z Rosji, zalecaną przez wiodących lekarzy i kręgarzy. Używanie niesprawdzonych urządzeń może być niebezpieczne, ponieważ kręgosłup jest wrażliwy na wpływy zewnętrzne.

Wellness dla kręgosłupa: oddział szyjki macicy

Ćwiczenia te są szczególnie istotne dla tych, którzy cierpią na ból szyi, ból głowy, a także dla wszystkich, których diagnozą jest osteochondroza szyjna.

 1. Pozycja wyjściowa: siedząc na krześle lub stojąc, ręce wzdłuż ciała. Obróć głowę w skrajne lewe położenie, a następnie w prawo. Powtórz 5-10 razy.
 2. Pozycja wyjściowa: siedząca lub stojąca, ramiona wzdłuż ciała. Skieruj się w dół, próbując przycisnąć brodę do klatki piersiowej. Powtórz 5-10 razy.
 3. Pozycja wyjściowa: siedząca lub stojąca, ramiona wzdłuż ciała. Odsuń głowę do tyłu, powoli podciągając brodę. Powtórz 5-10 razy.
 4. Pozycja wyjściowa: siedzenie, połóż dłoń na czole. Pochylając głowę do przodu, połóż dłoń na czole na około 10 sekund, a następnie zrób sobie przerwę. Powtórz 10 razy.
 5. Pozycja wyjściowa: siedzenie, połóż dłoń na skroni. Przechylając głowę na bok, naciśnij na nią dłonią przez 10 sekund. Odpręż się Powtórz 10 razy.
 6. Pozycja wyjściowa: siedzenie lub leżenie na podłodze. Masowanie mięśni z tyłu głowy. Wciśnij dość mocno przez 3-4 minuty.

Jeśli odczuwasz ból, powinieneś zdecydowanie skorzystać z techniki masażu, a następnie przejść do ćwiczeń. Pozwoli to szybko rozwiązać problem.

Gimnastyka terapeutyczna dla kręgosłupa: klatki piersiowej

Jeśli cierpisz na bóle karku, powinieneś również wykonać ten kompleks, ponieważ te dwa są ze sobą powiązane. Jeśli masz ból w okolicy klatki piersiowej, zaleca się stosowanie dodatkowych ćwiczeń w okolicy szyjki macicy.

 1. Pozycja wyjściowa: siedząc na krześle, połóż dłonie na grzbiecie głowy. Odchyl się, przyciskając grzbiet do górnej części oparcia fotela. Odchyl się do tyłu, a następnie pochyl się do przodu. Powtórz 3-4 razy.
 2. Pozycja wyjściowa: siedząca lub stojąca, ręce wzdłuż tułowia. Podnieś ramiona, stój spokojnie przez 10 sekund. Zrelaksuj się, oddychaj. Powtórz 5-10 razy.
 3. Pozycja wyjściowa: połóż się na plecach, połóż twardy wałek o średnicy 10 cm pod częścią klatki piersiowej. Zegnij, unieś górną część ciała. Przesuń rolkę w górę lub w dół i powtórz. Do każdej strefy potrzebujesz 4-5 wyciągów.

Z reguły ta część kręgosłupa zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia bólu, więc wystarczy kilka ćwiczeń. Doskonała pomoc własny masaż lub masaż z inną osobą lub masażystą.

Ćwiczenia terapeutyczne dla kręgosłupa

Wykonując ćwiczenia, upewnij się, że nie ma silnego bólu. Albo wykonaj ćwiczenie bardziej płynnie, albo spróbuj innego.

 1. Pozycja wyjściowa: na plecach, ramiona wzdłuż ciała, nogi lekko zgięte. Napinaj mięśnie brzucha 5-10 razy.
 2. Pozycja wyjściowa: na wznak, ramiona wzdłuż ciała, wysunięte nogi. Podnieś pas barkowy, stój spokojnie przez 10 sekund. Po odpoczynku powtórz. Uruchom 10 razy.
 3. Pozycja wyjściowa: leżąc na plecach, zgięte nogi. Prawa ręka na lewym kolanie, lewa - na prawo. Podnieś nogę, ale z naciskiem na rękę, stawiaj opór. Powtórz 5-10 razy dla każdej strony.

Najważniejsze to regularność! Codzienna praca da Ci długo oczekiwany rezultat.