Podział osobowości - jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się obecnością kilku (dwóch lub więcej) "ja". Oznacza to, że człowiek kieruje kilkoma osobowościami, które w medycynie nazywa się dysocjacyjnym zaburzeniem osobowości. Rozszczepiona osobowość jest błędnie mylona ze schizofrenią, ponieważ schizofrenia - to jest utrata rzeczywistości, granica między światem wyobrażonym a światem istniejącym. W schizofrenii zaczynają się halucynacje, majaczenie, dezorientacja i pacjent przestaje działać.

Objawy rozszczepionej osobowości

Wszystkie znaki podzielonej osobowości są nam dobrze znane, ponieważ służą jako pretekst do tworzenia dowcipów, komedii i wszelkiego rodzaju drwin. Jednak, w przeciwieństwie do interpretacji choroby z ekranów telewizyjnych, przynajmniej raz widząc ludzi z rozdwojoną osobowością, nie jest to żartem.

  • są co najmniej dwa - główny i przygnębiony;
  • jedno "ja" jest zawsze świadome obecności drugiego (tłumione "ja"), drugie nie wie o obecności pierwszego;
  • osoba przybywa w identycznych sytuacjach na różne sposoby - różne ja jestem "włączony";
  • jedno "ja" jest pozytywne, poprawne i zgodne z prawem, drugie jest brudnym intruzem, który zawsze skłania pierwsze "ja" do błędów;
  • są bóle głowy, osoba słyszy głosy, które "sugerują", jak działać.

Rozpoznanie bifurkacji osobowości wyłącznie na skargi pacjenta, ponieważ wciąż nie ma badań laboratoryjnych w celu ustalenia obecności choroby.

Często syndrom rozszczepionej osobowości pojawia się u osób słabych, wyrzutków społeczeństwa, będących powodem do kpiny i szyderstwa. Aby się bronić, tacy ludzie jak dziecko wymyślają superbohatera, który w swojej wyobraźni zawsze ratuje się przed złośliwym środowiskiem.

Tak więc choroba pochodzi z dzieciństwa, ale oczywiste zarysy objawiają się w dorosłości, kiedy superbohater z wyobraźni migruje do prawdziwego życia.