Popularny deser sorbetowy (sorbet, fr.) Jest to mrożona (lub po prostu schłodzona) masa soku owocowego i / lub puree ziemniaczanego i syropu cukrowego. Całkowicie zamrożone sorbety są podawane jako deser na końcu posiłku (coś, co wygląda jak popsicles). Sorbet, a także lody serwowane są w misach. Nie zamrożone, ale tylko lekko schłodzone sorbety owocowe stosuje się jako napoje bezalkoholowe. Ponieważ sorbety w pewien sposób poprawiają wchłanianie pokarmu, są podawane między różnymi kursami. Czasami zamiast owocowego nadzienia (lub z niego) używa się win gronowych, zarówno "cichych", jak i musujących. Sorbet szampański to bardzo wyrafinowany napój. Oczywiście można argumentować, że tradycja przygotowywania i serwowania sorbetu (sorbet) przyszła do krajów europejskich z Azji.

Zasady ogólne

Aby przygotować sorbet, owoce najpierw się zaciągają i przygotowuje się syrop cukrowy. Następnie przecier owocowy i / lub sok (wino, alkohol) miesza się z ochłodzonym syropem cukrowym i umieszcza pojemnik w zamrażalniku lodówki. W procesie zamrażania sorbet jest dokładnie wymieszany kilka razy, aby zapobiec tworzeniu się dużych kryształków lodu. W tym samym celu w masowej produkcji z użyciem glukozy, pektyny, żelatyny i / lub agar-agaru - dodanie tych substancji skutecznie zapobiega powstawaniu dużych kryształków lodu. Nowoczesne receptury sorbet bardzo różnorodne. Czasami do tego deseru dodaje się śmietankę, mleko i / lub jajka. Dodawane są również inne, dość pozornie "nieoczekiwane" wypełniacze, na przykład soki warzywne i puree ziemniaczane, napary ziołowe, owoce morza, tatar z ryby, kawior i wiele innych. Jest to kwestia gustu, wyobraźni i osobistych preferencji szefa kuchni. Zazwyczaj udział masowy substancji aromatycznych w sorbecie wynosi od 25 do 55% całkowitej objętości. Łatwe do przygotowania sorbetu w domu.

Jak zrobić sorbet?

W upalne dni sorbet cytrynowy jest szczególnie dobry. Przepis jest prosty, a twoi goście i dom zdecydowanie to docenią.

Składniki do gotowania 4 porcje:

  • 250 ml wody;
  • 200 gramów cukru;
  • 1 szklanka soku z cytryny (świeżo wyciśnięta) to około 5 cytryn;
  • 1 łyżka skórki cytryny.

Gotowanie:

Do bicia dobrze użyj trzepaczki, a lepiej - miksera lub blendera. Możesz wybrać dowolny owoc: maliny, na przykład pomarańczowy, brzoskwiniowy lub wiśniowy. Najważniejsze - sok z owoców i jagód powinien być świeży.

Wyciśnij sok z cytryny i przetrzyj skórkę. Umieść mały rondel z wodą i cukrem na średnio niskim ogniu i mieszając doprowadzasz do wrzenia. Kiedy cały cukier rozpuści się w syropie, usuń rondel z ognia, dodaj skórkę z cytryny i pozostaw na 10 minut. Odcedź syrop i ostudź, następnie dodaj sok z cytryny, wlej mieszaninę do pojemnika z pokrywką i włóż do zamrażarki. sorbet w domu przedział chłodziarki na kilka godzin. W procesie zamrażania kilkakrotnie intensywnie ubijamy sorbety za pomocą trzepaczki lub blendera, aby zapobiec tworzeniu się dużych kawałków lodu. Powinieneś dostać rodzaj szlamu owocowego - masę śniegu i owoców.

Niektóre subtelności

Taki sorbet doskonale odświeża kubki smakowe, więc dobrze jest podawać je w małych porcjach między daniami. W ten sam sposób można uzyskać sorbet wiśniowy, morelowy lub pomarańczowy. Oczywiście można mieszać sok z różnych owoców cytrusowych i innych owoców i jagód. Dostosuj połączenie kwasu i cukru do swojego smaku, sorbet podawany jako napój nie powinien być zbyt słodki. Jeśli przygotowujesz gruby sorbet, który ma służyć jako deser, wtedy smak może być bardziej słodki. Możesz dodać do sorbetu małe kawałki owoców i całe małe jagody, takie jak porzeczki lub maliny.