Na Kaukazie Zachodnim, w Karaczajo-Czerkiesji, znajduje się region, który słynie w całym kraju z malowniczych krajobrazów: górskich zboczy Kaukazu Głównego, porośniętych gęstymi lasami, licznymi pięknymi jeziorami, górskimi rzekami i czystym powietrzem przesiąkniętym zapachem sosny i świerkowych igieł sosnowych. Jednak wodospady Arkhiz w Sofii są uważane za prawdziwy klejnot tego górskiego regionu. Chodzi o nich, które zostaną omówione.

Sofia wodospady w Arkhyz

Pomiędzy dolinami Psysh i Kizgych, na szczycie Górnego Kaukazu w Górnym Arkhyzie, drugą najwyższą górą, Arkhyz, jest Sofia. Jego wysokość jest prawie 3700 m nad poziomem morza. To od jego lodowca powstają słynne wodospady Zofii, które, nawiasem mówiąc, są największe w Arkhyzu. Woda ze stopu z ogromną prędkością spada ze stumetrowego progu. Obecne i opadające dwie kaskadowe strumienie wody o wysokości 50-90 m tworzą łańcuch kilku malowniczych wodospadów i z taką siłą, że szalejące wrzątek rozprzestrzenia się daleko w sąsiedztwie. Od silnego uderzenia wody w ziemię pojawiają się nawet bulwy pyłu wodnego, na które odbija się światło słoneczne. To z wodospadów Sofii w Górnym Arkhyzie pochodzi rzeka Sofia, która następnie schodzi w dolinę Psysh. Rzeka Sofia jest jednym z pięciu źródeł rzeki Bolszoj Zelenczuk.

Droga do Wodospadów Sofii, Arkhyz

Wspaniałość naturalnego piękna przyczyniła się do rozwoju turystyki tutaj. Wiele osób chce na własne oczy zobaczyć romantyczne szczyty Głównego Kaukazu, Górę Sofię i, oczywiście, bujną malowniczość Wodospadów Sofii. Możesz dostać się z Piatigorsk w kierunku zachodnim wzdłuż szosy Cherkessk. Docierając do Cherkessk, musisz przejechać przez miasto Khabez do miejscowości Zelenchukskaya, od której zaczyna się droga do Wodospadu Sofijskiego. Docierając do wioski Arkhyz, musisz przejechać kolejne 17 km wzdłuż koła. Po drodze podróżni często chcą zatrzymać się, aby zobaczyć na horyzoncie główny grzbiet, gęstą jodłę, Górne wodospady Arkhiz Sophia naprzemiennie z dolinami rzecznymi. Droga doprowadzi do tzw. Lodowcowej Farmy, łąki nad rzeką Sofią. Stąd widać już zimne wypukłości lodowców na górze Sofii. Wędrówka biegnie wzdłuż rzeki Sofii, obok brzozowych i sosnowych gajów i trwa około dwóch godzin. Gdy zbliżamy się do pierwszego i największego wodospadu, podróżni są otoczeni łąkami z wysokimi trawami. Do innych wodospadów będzie musiał przejść przez skały, w niektórych miejscach wejście jest znacznie trudniejsze. Ale z wysokości oferuje niesamowity widok na dolinę rzeki Sofii.

Jeśli nawet rozmawiamy o pięknie, które inspiruje, to poświęć czas na podróż jeziora Krasnojarsk i dalej Jezioro Sevan w Armenii.