Wszyscy znają szkodę dla zdrowia, która jest nieodwracalna dla zdrowia. Mimo to liczba zwolenników papierosów nie tylko nie maleje, ale również rośnie. Rodzice żyją w bezpodstawnej obawie, że ten zły nawyk pojawi się u ich dzieci. A jeśli tak się stało, w końcu, co jeśli dziecko pali?

Dlaczego dzieci zaczynają palić?

Młodzi ludzie naciskają na papierosa, aby wypróbować kilka powodów:

  • poczucie dorosłości;
  • zła firma;
  • błędna opinia, że ​​palenie jest modne;
  • spojrzenie, że palenie ma działanie uspokajające;
  • błędne przekonanie, że palenie przyczynia się do utraty wagi.

Jak sprawdzić, czy dziecko pali?

Nastolatkowie z wielką troską ukrywają swoje przywiązanie do tytoniu. Jednak próbując, rodzice mogą rozpoznać "niebezpieczeństwo" przez:

  1. Zapach. To prawda, że ​​dzieci maskują je gumą do żucia, liściem orzechowym, pastą do zębów. Jednak rzeczy dziecka, jego ręce i włosy są przesiąknięte dymem tytoniowym.
  2. Częste szczotkowanie.
  3. Strata pieniędzy. Dziecko może nie mieć już wystarczająco dużo kieszonkowego, a drobiazg zaczyna znikać w portfelu rodziców.
  4. Wykrywanie papierosów w przedmiotach, kieszeniach, szkolnym plecaku.
  5. Palenie przyjaciół.

Oczywiście nastolatek będzie odpoczywać i zaprzeczyć, że pali. Ale rodzice muszą podjąć działanie.

Jak odzwyczaić dziecko od palenia?

Nie powinieneś postępować zgodnie z błędem wielu rodziców, to znaczy skarcić lub bić dziecko, karać go, zabraniając mu siedzieć przy komputerze lub chodzić. Spowoduje to negatywną odpowiedź, a uczeń będzie palił dwa razy więcej, pomimo tego.

Konieczna jest rozmowa z winnymi. Ale jej postać powinna być poufna, bez wymówek, obelg i gróźb. Wyraź niezadowolenie swojego dziecka paleniem, powiedz, że jesteś smutny i zdenerwowany.

W ogóle nie polegaj na wieku ucznia, który może wywołać reakcję, aby udowodnić swoją "dorosłość" podczas palenia. Lepiej wyjaśnić, że możesz pokazać swoją dojrzałość, bronić swojej osobistej opinii, odrzucając papierosy w towarzystwie palących przyjaciół.

Argumentuj odmowę złego nawyku nie tylko suchymi faktami naukowymi na temat wpływu na zdrowie. Opowiedz nam o przykładach z życia twoich przyjaciół, krewnych, przyjaciół. Jeśli to możliwe, dziecko porozmawia z palaczem łańcucha lub z osobą dorosłą, która już pozbyła się tej plagi. Dziecko powinno pomyśleć, że rzucenie palenia na początkowych etapach jest znacznie łatwiejsze.

Rodzicom, którzy dbają o to, jak sprawić, by dziecko rzuciło palenie, można doradzić, aby dało dziecku sekcję sportową. Wtedy nastolatek będzie mógł się pochwalić dziewczynie, którą lubi, nie z papierosem w zębach, ale ze stalowymi bicepsami.