Słowenia - kraj, który rozciąga się w jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Europie. Bez względu na to, jak malownicze są dla turystów przybywających do Słowenii, wodospady są oszałamiającym widokiem. Duża liczba tych naturalnych obiektów powstała z tego powodu, że z północy na południe kraj rozciąga się od jednego pasma do drugiego, przez który przepływają liczne rzeki, tworząc wodospady i kaskady w szczelinach.

Słynne wodospady w Słowenii

W Słowenii kilka wodospadów, szczególnie przyciągają turystów, ze względu na swoją malowniczość. Wśród nich są następujące:

  1. Wodospad Savica - najpopularniejszy wśród turystów i najbardziej znany nie tylko w Słowenii, ale także poza jej granicami. Jest to kaskada dwóch wodospadów, z których pierwsza znajduje się na wysokości prawie 40 m nad poziomem morza. Drugi wodospad jest nieco niżej, na wysokości 25 m nad poziomem morza. Obie płyną po zboczu i tworzą zbiornik górski, zablokowany przez zaporę. Wejście do wodospadu jest płatne i wynosi około dwóch euro za osobę. Niedaleko obiektu znajduje się kamienny most, który służy również jako doskonała platforma widokowa.
  2. Водопад Савица
  3. Wodospad Kozyak - spływa do jaskini i jakby otoczony kamieniem, jak odwrócona miska. W drodze do wodospadu można bez końca podziwiać krajobraz, zwłaszcza podczas przekraczania mostu linowego nad rzeką Sacha. Wokół zalesionego terenu, z małymi kamiennymi mostami.
  4. Водопад Козяк
  5. Pericnik Falls - na równi z Savicą jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów, w których występują wodospady w Słowenii, jego zdjęcie można zobaczyć na wielu przewodnikach. Perinik schodzi z najwyższej góry Alp Julijskich, Triglav . Płynie od niebieskich jezior do doliny otoczonej lasami. Wodospad składa się z dwóch obiektów, górny ma wysokość 16 m, a dolny ma aż 52 m. Bardzo często jasna tęcza jest rozproszona na Perichnik, a zimą wodospad zamienia się w kolumnę sopli o jaskrawym niebieskim i zielonym kolorze. Z tego wodospadu płynie rzeka Bystrica.
  6. Водопад Перичник
  7. Wodospad Czarnych Wód jest kaskadą wielu niskich wodospadów, które mają swoje wody przy krawędziach. Całkowita długość to najdłuższy wodospad w Słowenii. Jest to najbardziej malownicze miejsce, szczególnie wiosną, kiedy lód rzeki zaczyna się topić, a wodospad staje się pełny, a na brzegach zaczynają kwitnąć kwiaty i zaczynają kwitnąć drzewa. To ulubione miejsce dla turystów i fotografów.
Водопад Черные Воды