Ser owczy, jak koza to niezwykle przydatny produkt, którego stosowanie zapewni organizmowi niezbędne witaminy, mikro i makroelementy, minerały, wzmocni system odpornościowy i poprawi zdrowie.

Ser owczy wytwarzany jest z mleka owczego, które jest o wiele bardziej interesujące w smaku niż produkty z kóz i kozłów, dzięki czemu można uzyskać bardziej oryginalny i bogaty smak sera. Ale takie walory smakowe nie są podane za darmo. Owce należy zapewnić ze szczególną ostrożnością, jeżdżąc codziennie na pastwiskach pachnącymi i zdrowymi soczystymi ziołami, a także przestrzegając ustalonego reżimu dnia. Ponadto owce dają znacznie mniej mleka niż te same kozy, a zwłaszcza krowy. Z jednej owcy, nawet najbardziej mlecznej, można otrzymać nie więcej niż półtora litra produktu na jeden dzień, a częściej jego ilość waha się od 500 do 1000 ml. Z tego względu sery oparte na mleku owczym mają znaczną wartość i są uważane za elity.

Ser owczy może być również wytwarzany w domu. Oczywiście do tego trzeba mieć własną farmę i co najmniej kilka owiec na podwórku. A jeśli masz szczęście, to specjalnie dla Ciebie oferujemy przepisy na ten cenny produkt w domu.

Przepis na ser owczy domowej roboty

Składniki:

  • mleko owcze - 4 litry;
  • płynna podpuszczka - 0,25 łyżeczki stołowej;
  • zimna woda - 25 ml;
  • sól neiodirovannaya - do smaku;
  • przegotowanej wody - 230 ml;
  • sól morska - 30 g

Gotowanie

Do przygotowania prawdziwego sera owczego używa się wyłącznie mleka owczego i podpuszczki, które można teraz kupić w aptece. W gospodarstwach domowych taki składnik produkowany jest niezależnie od wołowiny lub owczego żołądka, aw niektórych przypadkach do jego przygotowania wykorzystuje się tylko żołądek młodej jagnięciny, która nie znała żadnego innego pokarmu niż mleko.

Wymieszać ciepłe owcze mleko z podpuszczką, rozcieńczyć w zimnej wodzie i pozostawić na kilka godzin w warunkach pokojowych. Po chwili pociąć za pomocą ostrego noża sfermentowane mleko w kostkę i pozostawić na kolejne pięć do dziesięciu minut, aby oddzielić serwatkę. Teraz podszywając sito lub durszlak złożonym cięciem z czterech gazy, wlać do niego podstawę sera i pozostawić jeszcze dziesięć minut. Teraz zbieramy brzegi gazy, wciskamy masę sera i trochę ściskamy. Dodaj sól do smaku w twarogu i wymieszaj. Wlać ser z niewielką ilością letniej wody, zamieszać i ponownie wycisnąć gazą.

Aby wysuszyć ser, wiążemy gazę z torbą, umieszczamy ją na siatce zainstalowanej w odpowiednim pojemniku, kładziemy ładunek na górze i opuszczamy konstrukcję przez dwanaście godzin.

Ser owczy po tym może być marynowany w solance, lubiący owczy ser . Aby to zrobić, przygotowujemy solankę, rozpuszczając jedną część soli w pięciu częściach wody i zanurzamy utwardzony twaróg w otrzymanym osolonym płynie. Utrzymaj podstawę sera w solance przez dwanaście godzin, obracając go raz w ciągu tego czasu.

Po chwili wyjmij główkę sera z rusztu i pozwól jej trochę wyschnąć. Gdzie można użyć gotowego słonego miękkiego suchy ser owczy owczy ser, który po wyschnięciu jest absolutnie gotowy do spożycia? Produkt ten jest najczęściej dodawany do sałatek i innych potraw, rzadziej jako samodzielna przekąska.

W celu przygotowania suchego twarogu owczego, po pozbyciu się nadmiaru serwatki, rozprowadzamy produkt na ruszcie i wysyłamy go do suchej piwnicy. Temperatura w nim powinna być utrzymywana na poziomie 13 stopni. Utrzymujemy produkt w takich warunkach przez osiem do dziesięciu tygodni lub do pożądanego stopnia wysuszenia, okresowo wycierając powierzchnię głowicy sera czystą szmatką zamoczoną w roztworze soli morskiej.