Pasta sezamowa o nazwie tahini jest szeroko rozpowszechniona w wielu przepisach na dania kuchni wschodniej, z których najpopularniejszym jest hummus. Produkt sklepu jest często importowany, a jego cena jest szokująca, ale oferujemy znacznie bardziej ekonomiczną metodę wytwarzania tahini własnymi rękami.

Przepis na makaron sezamowy Tahini

Tahini przygotowuje się nie trudniej niż olej arachidowy, a lista składników zawiera tylko kilka podstawowych składników - nasiona sezamu i olej roślinny. Ten ostatni może być, na przykład, olejem słonecznikowym lub innym bezzapachowym olejem, w tym olejem z pestek winogron lub kukurydzy.

Składniki:

  • nasiona sezamu - 1 łyżka stołowa;
  • olej roślinny - 65 ml.

Gotowanie

Zanim wytworzysz pastę sezamową, sam nasiona sezamu lepiej się smaży. Ten krok pozostaje do Twojej dyspozycji, ale po upieczeniu sezam uzyskuje o wiele bardziej wyraźny aromat i smak, a pasta sama staje się przyjemnym złotym kolorem.

W celu prażenia nasiona sezamu wylewa się na suchą patelnię i rumiane przez 3-5 minut przy ciągłym mieszaniu. Uważaj, aby nasiona nie zostały spalone!

Wlać sezam do miski szybkiego miksera. Blender musi być szybki, w przeciwnym razie pasta nie będzie działać. Wlać nasiona do miski i bić przez około minutę, zanim się okruchy. Następnie, kontynuując bicie, zacznij dodawać olej roślinny do sezamu. Pokrój makaron do uzyskania gładkości, a następnie dopraw solą.

Jak korzystać z pasty sezamowej

W zależności od pożądanej konsystencji można zmienić przepis na pastę sezamową, wlewając mniej lub więcej oleju roślinnego. Ta ostatnia pomaga jeszcze bardziej dokładnie szlifować nasiona, zwłaszcza gdy nie używasz nowoczesnego blendera.

Jak korzystać z pasty sezamowej?

Najpopularniejszą metodą użycia pasty sezamowej jest jej dodanie hummus ale to nie koniec sprawy. Ze względu na wyraźny smak, pasta sezamowa jest często dodawana do sosów i marynat z mięsa lub używana jako dip krakersy i warzywa, a także w sosach sałatkowych. Tahini dodaje się do gorących potraw, takich jak gulasze i zupy, stosowanych w piekarnictwie i jako środek wiążący dla różnych batonów energetycznych i domowych trufli.