Samodyscyplina - zdolność do działania niezależnie od pożądania i stanu emocjonalnego danej osoby. Wyobraź sobie, ile możemy zrobić i osiągnąć, stosując zasady osobistej organizacji i samodyscypliny w codziennych sprawach. Powiedzmy na przykład, że chcesz pozbyć się kilogramów i powiedzieć swojemu ciału: "Zrzuć 5 kilogramów, a potem coś, co ważysz za dużo". Czy to możliwe bez samodyscypliny? Oczywiście, że nie!

Samodyscyplina jest jednym z najprostszych i najbardziej dostępnych narzędzi do osobistego rozwoju. Może dać ci siłę i pomóc przezwyciężyć uzależnienie jakiejkolwiek natury, niszczyć złe nawyki w tym problem tkwiący w każdej osobie - nawyk odraczania rzeczy na jutro. W rozwiązywaniu problemów samodyscypliny nie ma sobie równych.

Jak rozwinąć samodyscyplinę?

Dla rozwoju samodyscypliny konieczne jest przestrzeganie następujących zasad:

1. Naucz się działać bez względu na wszystko. Zasada ta obejmuje następujące główne aspekty:

  • żyć na dziś. Przeszłość i przyszłość są poza naszą kontrolą, ale możemy zmienić teraźniejszość, więc używaj jej;
  • wcielać pomysły. Nie bój się, jeden, nawet jeśli nie całkowicie spełniony, pomysł jest zawsze lepszy niż setki genialnych pomysłów;
  • Zrób więcej, ale mów mniej. Nie mów nikomu o swoich planach. Porozmawiaj tylko o tym, co już zrobiłeś;
  • działaj, nie pozwól, aby strach wygrywał. Jak mówią: oczy się boją, ale ręce robią. I to prawda, akcja jest najlepszym lekarstwem w walce z lękami i niepewnością;
  • Nie spóźnij się na jutro, co możesz zrobić dzisiaj. Pamiętaj, że musisz działać tu i teraz, a nie "później, pewnego dnia"!

2. Wyłącz emocje, kiedy to konieczne. W naszym życiu istnieje ogromna liczba sytuacji niezależnych od nas. Na przykład: utknęli w korku, zaczęło padać, brakowało pociągu, wszystkie te sytuacje nie zależą od nas, po prostu się wydarzyło i nie można nic zmienić za pomocą emocji, więc je wyłącz. Po co marnować zdrowie i nerwy, gdy jesteś bezsilny? A jeśli możesz zmienić okoliczności, to znowu, po co tracić emocje? Weź i zrób!

3. Śledź swój czas, utrzymuj go w czasie. To prawdopodobnie najlepszy sposób. koncentracja uwagi . Jak ta nudna praca może pomóc? Nawet jeśli nauczysz się, jak zapamiętać, co spędzasz cenny czas, określić, ile czasu potrzebujesz na rodzinę, pracę, czas wolny, łatwo pozbyć się niepotrzebnych "czas jedzących" i znaleźć kilka minut na ulubioną firmę.

Samodyscyplina finansowa to dokładna i rygorystyczna procedura postępowania z pieniędzmi. Wpływa na wszystkie aspekty naszego życia, ponieważ to, co wydajemy wszystkie pieniądze, które zarabiamy, zależy tylko od naszych wewnętrznych postaw, zasad i, oczywiście, samodyscypliny.

Do czego służy samodyscyplina finansowa?

  1. Aby kontrolować wszystkie przepływy pieniężne, a następnie zapewnić stabilną sytuację finansową siebie i bliskich osób.
  2. Aby łatwo gromadzić pieniądze, nie rezygnując z niczego dla siebie. Ważne jest, aby pamiętać tutaj: bogaci nie są tymi, którzy dużo zarabiają, ale ci, którzy wydają pieniądze mądrze!
  3. Aby żyć to życie jasno, niezależnie od tego jak rozwinąć samodyscyplinę ile zarabiasz, gdzie mieszkasz i kim pracujesz.

Oczywiście, łańcuchowanie się w łańcuchach samodyscypliny, odejmowanie wszystkich radości życia, nie jest wyjściem. W takim stanie trudno jest przetrwać zbyt długo. Lepiej jest przekształcić rozwój samodyscypliny w dbanie o siebie. Jak nauczyć się samodyscypliny? Zacznij od prostych rzeczy: idź spać na czas, zdejmij się na pewien czas z trudnej lub siedzącej pracy, ćwicz i codziennie chodź na świeżym powietrzu. Ogólnie rzecz biorąc, zorganizuj swój wolny czas, a następnie idź do pracy.