Uważa się, że słowo "kilt" pochodzi od kielesu staronordyckiego, co oznacza "złożony". Ale prawdziwym miejscem narodzin klasycznego kilta jest Szkocja.

Kilt jako narodowa szkocka odzież

Oficjalną historię kiltu można przypisać do roku 1594. Jest to rok, który pochodzi z najwcześniejszego z zachowanych pisemnych opisów kiltu. Charakteryzuje się złożonymi ubraniami o cętkowanej barwie, co pozwala wspinaczom na łatwe pokonywanie przeszkód, brodzenie w górskich potokach i pozwala im się ogrzać w zimne noce. Faktem jest, że istnieją duże i małe kilty. W tym opisie mówiliśmy o wielkim. Był to pasek z tkaniny o długości 12 "Ell" - około 1350 cm, z czego większość była owinięta wokół talii, zebrana w fałdy z tyłu i po bokach, zapinana na sprzączki i skórzany pas, a reszta była rzucona przez ramię. Łatwo sobie wyobrazić, jak w razie potrzeby ubrania te zamieniają się w ciepły kocyk. Mały kilt pojawił się w 1725 roku, kiedy przedsiębiorczy menedżer jednej z brytyjskich fabryk, która głównie pracowała nad Szkotami, zaproponował dla wygody trzymanie tylko dolnej części kiltu. W tym nieco "zredukowanym" kształcie kilt żył do dnia dzisiejszego.

Tradycje zachowały dla potomków cały zestaw zasad dotyczących noszenia kiltu i co. Ale jak nosić kilt to cała nauka. Tradycja nakazuje układanie materiału na ziemi i mierzenie kawałka tkaniny na szerokości bioder. Ta część materiału nie zostanie pognieciona. Reszta tkaniny jest zgrabnie złożona z fałdami na całej szerokości klatki. Pod ułożoną tkaniną skórzany pas jest zamknięty. Następnie osoba jest ułożona na równej części tkaniny twarzą do dołu, i zebrane w fałdy z owijką pasa wokół talii. Kiedy dana osoba podnosi się, pas jest zapinany, a pozostała luźna część tkaniny jest rzucana przez ramię, mocując ją specjalną szpilką do włosów, zwaną kiltpin. W rzeczywistości Kilt ma cztery obowiązkowe akcesoria. Kiltpin, o którym już wspomniano, ma zazwyczaj kształt miecza i jest tradycyjnie dekorowany celtyckimi runami. Z kiltu noszą długie legginsy (węże) i biorą je, które są szyte z tego samego materiału, co sam kilt. Na przodzie kilta nakłada się na sporan torebki. Zwyczajem jest szyć ze skóry, ozdobić grzywką, futrem lub metalem. Ciężkość tej torby pozwala, aby spódnica kilt pozostała względnie statyczna podczas chodzenia lub przy silnym wietrze.

Kilt jako ucieleśnienie buntowniczego ducha

Ale sekret trwałej popularności kiltu nie leży jednak w jego oryginalności czy praktyczności. Kilt stał się symbolem dumnego i niezależnego szkockiego ducha. Co było warte przynajmniej faktu, że w XVII wieku, gdy Brytyjczycy wydali ustawę zobowiązującą mężczyzn do noszenia spodni (a właściwie zabraniających kiltów), uparci Szkoci znaleźli sposób na obejście tego - nosili spodnie ... na patykach i ubrani w kilty. Prawdopodobnie zatem, w sto lat później, Irlandczycy przymierzali się do tych ubrań. Irlandzki kilt stał się ucieleśnieniem irlandzkiego pragnienia niepodległości.

W naszych czasach odzież kilt nie straciła tej funkcji. Na przykład narodził się żeński kilt aspiracje feministyczne być ubranym w męskie ubrania. Chociaż oczywiście idealnie pasował kilt na każdej figurze i przytulne ciepło wełnianej tkaniny. Chociaż kilt dla kobiet pozwala sobie na wycofanie się z kanonu - obecność kokietki lub swoboda w kolorach i układzie fałd, ale te ubrania są bardziej odpowiednie dla wypoczynku niż dla biura.

Gdzie są kilt i czym? Damska spódniczka-kilt będzie na miejscu na etnicznym festiwalu lub towarzyskim przyjęciu, ale nie na oficjalnym wydarzeniu. Do niej legginsy i stylowe broggi lub inne buty, zwykłe skarpetki lub swetry pasujące do siebie.

szkocki kilt 1szkocki kilt 2szkocki kilt 3
Szkocki kilt 4szkocki kilt 5szkocki kilt 6
Szkocki kilt 7Szkocki kilt 8Szkocki kilt 9