Planowane ultradźwięki podczas ciąży są obowiązkowymi badaniami dla twojego zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Badanie pozwala monitorować stan płodu, jego rozwój, w porę identyfikować zagrożenia poronieniem, porody przedwczesne , a także patologii. Ogółem 3 zaplanowane USG jest przepisywane na ciążę, ale lekarz określa potrzebę przeprowadzenia badań, dlatego bez względu na to, ile dodatkowych procedur i testów nie jest ci przypisanych, warto dokładnie rozważyć opinię wykwalifikowanego specjalisty.

Pierwsze planowane USG w ciąży

Badanie jest uważane za bezpieczne dla płodu, ale nikt nie może dokładnie powiedzieć, jak ultradźwięki wpływają na zarodek. Dlatego przed końcem pierwszego trymestru badanie nie próbuje tego przepisać. Istnieją pewne wskazania, w których USG wykonuje się przez okres do trzech miesięcy, w tym: pociągnięcie podbrzusza, groźba przerwania, podejrzenie ciąży pozamacicznej.

Pierwsze planowane USG podczas ciąży jest wykonywane przez okres 12 tygodni. Badanie pokazuje wiek zarodka, lokalizację w macicy i poziom rozwoju płodu. Pierwsze planowane USG podczas ciąży pozwala zidentyfikować większość poważnych patologii płodu.

Drugie planowane USG podczas ciąży

Badanie przeprowadza się przez okres 20 tygodni. Na 2 planowanych badaniach ultrasonograficznych w czasie ciąży lekarz będzie w stanie określić z prawie 100% płeć dziecka , zidentyfikować możliwe nieprawidłowości rozwojowe, które nie były widoczne podczas pierwszego badania. Drugie badanie ultrasonograficzne pokazuje stan łożyska, a także ilość płynu owodniowego.

Porównując wyniki pierwszego i drugiego badania ultrasonograficznego, specjalista będzie w stanie określić tempo rozwoju dziecka, zidentyfikować lub wyeliminować patologię. Po drugim USG, jeśli podejrzewasz 3 planowane USG w czasie ciąży wszelkie odchylenia, które możesz wysłać do konsultacji specjalisty chorób genetycznych.

Trzecie planowane USG w czasie ciąży

Ostatnie badanie przeprowadza się w okresie 30-32 tygodni. Ultradźwięki pokazują rozwój i mobilność dziecka, jego pozycję w macicy. Jeśli badanie wykaże splątanie przewodu lub inne nieprawidłowości, lekarz zaleci dodatkowe badanie ultrasonograficzne przed porodem. Z reguły przeprowadza się kolejne badanie w celu określenia rodzaju porodu (cesarskie cięcie lub naturalny poród).