Serce i stolica maleńkiego kraju San marino jest miastem twierdzy o tej samej nazwie. San Marino rozciąga się na zboczach góry Monte Titano i jest średniowiecznym pomnikiem państwa. Niskie domy (dwu- i trzypiętrowe) z reguły z czerwonym dachówką tworzą wąskie, ale przytulne ulice, zanurzone w zieleni, a sama osada otoczona jest ze wszystkich stron trzema pierścieniami murów miejskich. Na trzech szczytach gór wznoszą się wspaniałe wieże - fortece ( Trzy wieże - Guaita , Skrzynia i Montale ), które dodatkowo wzmacniają ducha średniowiecza.

W tym samym czasie miasto jest małe: jego powierzchnia wynosi nieco ponad 7 kilometrów kwadratowych, a ludność San Marino liczy tylko około 4 tysięcy osób.

Trochę historii miasta

Historia miasta, a zarazem całego kraju, zaczęła się w 301 roku, kiedy mason Marino, uciekając przed prześladowaniami za swoje chrześcijańskie wierzenia, uciekł z Dolmacia i osiadł u podnóża Monte Titano. Stopniowo wokół niej utworzyła się wspólnota, która stała się pierwszą w powstającym mieście i stanie. Za swoje dobre uczynki Marino został kanonizowany za życia, a jego pośmiertne słowa na zawsze stały się hasłem i inspiracją kraju: "Zostawiam cię wolną od innych ludzi". To decydowało o losie społeczności, która zawsze dumnie broniła swojej niepodległości, w tym od papieża Rzymu i Cesarstwa Rzymskiego.

Zabytki San Marino

Pomimo niewielkich rozmiarów miasta, San Marino ma wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Przede wszystkim trzeba powiedzieć o słynnych wieżach San Marino, które służyły jako obrona miasta przed zewnętrznymi wrogami. Dzisiaj te wieże są symbolem niezależności tego kraju. Zbudowane w XI-XIV wieku w stylu średniowiecznym, a dawne więzienie z pewnością zrobi na Tobie wrażenie i pozwoli Ci jeszcze bardziej poczuć historię miasta. Kolejną ważną zaletą zwiedzania tych wież jest wspaniałe widoki z wysokości górskich szczytów, na które trzeba się wspiąć. Przed tobą otworzą się okolice niespotykanego piękna, wybrzeża Adriatyku, a nawet niektórych części Włoch.

Вид на Сан-Марино сверху

Obowiązkowe jest zwiedzanie centralnej części miasta - Plac Wolności lub Piazza della Liberta, który zdobią budynki w stylu neogotyckim, w tym Pałac Rządu - Palazzo Publiko . W centrum placu znajduje się kolejny symbol miasta San Marino - Statua Wolności, wykonana z białego marmuru w 1876 roku.

Warto zobaczyć i Bazylika San Marino zbudowany w stylu neoklasycyzmu i dedykowany Saint Marino. Nad kolumnami przy wejściu do świątyni znajduje się napis w języku łacińskim: "Do Saint Marina, patrona, który przyniósł wolność. Senat i ludzie. "

Obok bazyliki znajduje się kościół św. Andrzeja, znany z tego, że kiedyś był schronieniem dla Giuseppe Garibaldiego. Z reguły przy wejściu do starej części miasta na bramie jest napisany napis, który zakazuje wejścia do miasta z bronią. Ta zasada jest ściśle egzekwowana i nie wprowadzono wyjątku dla Garibaldiego. Dziś, jak na ironię, w tym spokojnym mieście wszędzie i wszędzie można zobaczyć sklepy z różnymi broniami, od proc i nowoczesnej broni automatycznej, które oczywiście nie są rzeczywistą, ale bardzo wiarygodną imitacją. To nie wspominając Muzeum Starożytnej Broni na terenie Wieży Chesta i kolekcji uzbrojenia w salach Pałacu Manzoni Borghese.

Oprócz świątyń i fortec, miasto ma wiele muzea różne tematy: Muzeum samochodów retro, Muzeum tortur , wampiry , osobliwości , Nature Center, Państwowe Muzeum , Muzeum Rzeźby. Po prostu nie masz wystarczająco dużo czasu na obejrzenie ich wszystkich.

Крепостные стены вокруг Сан-МариноПлощадь Свободы Сан-Марино
Базилика Сан-МариноДворец правительства Сан-Марино

Miłośnicy sztuki mogą również odwiedzić teatr titano , położony w centrum miasta.

Gdzie się zatrzymać w San Marino?

W małym miasteczku San Marino ponad 20 hotele . Obejmują one zarówno drogie i elitarne, jak i bardziej ekonomiczne opcje, co oznacza, że ​​nie będziesz mieć problemów z wyborem mieszkania. Najbardziej luksusowe są Hotel Ristorante Cesare i Grand Hotel San Marino, które znajdują się na szczycie Monte Titano. Dlatego oprócz komfortowych warunków życia, wysokiej obsługi i bliskości centrum miasta, oferują one również niezwykle piękne widoki z okna, które z pewnością zadowoli Cię o każdej porze dnia.

Jeśli masz skromny budżet, to do Twojej dyspozycji są małe, ale przytulne hotele La Grotta i Hotel Bellavista. Znajdują się one również w pobliżu centrum miasta i mają najlepsze recenzje turystów w tym segmencie.

Grand Hotel San MarinoGrand Hotel San Marino Холл
Отель La GrottaОтель La Grotta Ресторан

Gdzie zjeść w San Marino?

San Marino jest otoczone ze wszystkich stron przez Włochy, i dlatego nie jest to zaskakujące lokalna kuchnia a tradycje kulinarne są pod wieloma względami podobne do włoskich. Pyszne lasagne, doskonałe makarony i najlepsza pizza w połączeniu z domowym winem można zjeść w przytulnej restauracji Parco Verde (Strada Di Montecerreto, 51). Właściciele pracują tutaj - małżeństwo, więc komfort i szczera gościnność są integralną częścią atmosfery tej instytucji.

Bardzo popularne wśród turystów i mieszkańców jest Ritrovo dei Lavoratori. Jeśli nie wiesz gdzie w San Marino można zjeść idź tutaj. Restauracja znajduje się w pobliżu Starego Miasta, a nawet celebryci lubią tu przyjeżdżać. Smaczne dania kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, relaksująca atmosfera i możliwość poznania ciekawych ludzi to główne cechy Ritrovo dei Lavoratori.

Na przykład, podczas spożywania posiłków w restauracji Nido del Falco (Contrada dei Fossi, 7), można cieszyć się nie tylko doskonale przygotowanymi potrawami lokalnymi, ale także niesamowicie pięknymi widokami z wysokości instytucji, ponieważ znajduje się ona w najwyższym punkcie miasta. Menu turystyczne (około 10 €), składające się z dwóch gorących dań, deseru i wody, można uzyskać Buca San Francesco (Piazzetta del Placito, 3) lub Bolognese (Basilicius, 24).

Ресторан Nido del Falco ФасадРесторан Nido del Falco Внутри
Ресторан Parco VerdeРесторан Ritrovo dei Lavoratori

San Marino to małe, ale bardzo ciekawe miasto, o głębokiej historii i ciekawych ludziach. On może zaoferować ci tyle, co rozrywka edukacyjna i odpocząć od zgiełku, w otoczeniu gór i niesamowitych krajobrazów.