Choroba związana ze ślinotokami jest stanem zapalnym, który atakuje tkanki gruczołów ślinowych. Charakteryzuje się on tworzeniem się kamieni w przewodzie wydalniczym gruczołu lub jego ciała. To powoduje poważne problemy w gruczołach ślinowych.

Przyczyny choroby śliny

Czasami krystalizują się substancje rozpuszczone w ślinie, co prowadzi do powstawania kamieni. Nakładają się na kanały wydzielnicze gruczołów ślinowych, co wywołuje stan zapalny. Przyczyny powstawania kamieni śliny nie są jasne. Najprawdopodobniej, w ich powstaniu, "obwiniają" zmiany w ciele natury ogólnej, takie jak naruszenie metabolizmu mineralnego lub niedobór witamin.

Ponadto, w niektórych przypadkach choroba śliny pojawia się na tle niektórych zmian zapalnych gruczołu ślinowego lub jego przewodu. Oznacza to, że rozwój dolegliwości może przyczynić się do: obecności w gruczole obcego ciała lub zwężenia światła przewodów ślinowych.

Objawy choroby związanej z kamicą ślinową

Charakterystyczne objawy choroby związanej z kamicą ślinową to:

  • obrzęk twarzy i szyi;
  • dyskomfort podczas połykania i otwierania ust;
  • suchość w ustach ;
  • ból w jamie ustnej i dolnej twarzy.

Najczęściej wszystkie oznaki tej choroby nasilają się w czasie picia lub podczas posiłków. Ponadto, podczas żucia jedzenia, pacjent może pojawić się zaczerwienienie szyi i twarzy.

W przypadku znalezienia jednego lub więcej objawów należy skonsultować się z terapeutą lub dentystą. Za pomocą metody palpacyjnej lekarz będzie w stanie określić gęstą i bolesną infiltrację. Aby potwierdzić diagnozę, może przepisać badanie rentgenowskie lub USG. Pomoże to w czasie zidentyfikować chorobę ślinianki i wyleczy ją za pomocą środków ludowych.

Leczenie choroby śliny

Leczenie choroby kamieni ślinowych ma na celu przede wszystkim oczyszczenie kanału. W początkowych stadiach choroby kamień można myć strumieniem śliny. Dobry wzrost wydzielania śliny leczenie chorób śliny kamiennej cytrusy i kwaśne cukierki. W niektórych przypadkach lekarz może po prostu wycisnąć kamień z kanału dławika. Również pacjent może być przepisywany antybiotyki lub 1% roztwór chlorowodorku pilokarpiny, który musi być kroplowany do jamy ustnej przez 5-8 kropli dziennie.

Jeśli objawy tej dolegliwości nie powodują dyskomfortu u pacjenta, wówczas nie ma potrzeby leczenia, ponieważ ta choroba nie jest groźna dla życia. Ale jeśli rozwinie się infekcja lub choroba kamienia ślinowego zamieni się w postać przewlekłą, konieczna jest operacja usunięcia gruczołu ślinowego.