Pomimo rozwoju nowoczesnego przemysłu farmaceutycznego, niektóre apteki nadal wytwarzają leki zgodnie z indywidualnymi zaleceniami. W większości przypadków takie środki są złożonymi kroplami do nosa. Ten rodzaj kropli obejmuje leki, które mają w swoim składzie dwie lub więcej substancji czynnych mających na celu systemowe leczenie określonej choroby otolaryngichesky.

Skład kropli

Głównym składnikiem złożonych kropli są środki zwężające naczynia krwionośne (adrenomimetyki). Jak wynika z nazwy, powodują one zwężenie naczyń włoskowatych znajdujących się w nosie, usuwając w ten sposób obrzęki, przywracając drożność przewodów nosowych i ułatwiając oddychanie.

Najsłynniejsze krople do nosa naczyń krwionośnych:

 • Naftyzynum;
 • Xymelin;
 • Fornos;
 • Otrivin i inni.

Należy zauważyć, że stosowanie tych środków może powodować wzrost pulsu, wzrost ciśnienia i inne raczej nieprzyjemne reakcje organizmu. Ich długotrwała ekspozycja może prowadzić do suchej błony śluzowej nosa i łamliwości naczyń włosowatych.

Dość często złożone krople zawierają antybiotyki lub leki przeciwzapalne. To jest:

 • Albucid;
 • Dwutlenek;
 • Gentamicin.

Ich działanie ma na celu zwalczanie wirusów i bakterii w zatokach nosowych. Ponadto, posiadając zestaw efektów ubocznych, narzędzia te są ostrożnie uwzględniane w kompozycji kropli do nosa. W przypadku braku efektu po 4-5 dniach należy złożyć złożone krople zawierające antybiotyk.

Składnik przeciwhistaminowy w kompozycji złożonych kropli do nosa działa przeciwalergicznie i zmniejsza możliwość niepożądanych reakcji na lek. Najczęściej jest to:

Kompozycja złożonych kropli do nosa z lekami hormonalnymi jest najczęściej przepisywana w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, gdy konwencjonalne środki nie pomagają. Skomplikowane krople z glukokortykoidami dają szybki pozytywny efekt, ale mogą być uzależniające i niektóre lokalne reakcje niepożądane.

Oprócz głównych aktywnych składników, kompozycja kropli zawiera "bazę". Najczęściej jest to roztwór soli, woda lub środek antyseptyczny:

 • furacylina;
 • Dioxydin;
 • protargol;
 • collargol.

Najpotężniejszym narzędziem jest dioksydyna , a jego zastosowanie w większości zakażeń bakteryjnych jest uzasadnione. Ponadto, kompleksowe krople z dioksynami mogą być przepisywane w leczeniu przeziębienia z nieznanej przyczyny. W takim przypadku będą one również bardzo skuteczne i pomogą przywrócić oddychanie w ciągu kilku dni. A złożone krople z dioksydiną na zapalenie antritis, które obejmują hydrokortyzon i adrenalinę, pomogą leczyć łagodny lub umiarkowany stopień tej choroby.

Również złożone krople do nosa można wzbogacić witaminami A lub E, olejkami eterycznymi lub ekstraktami roślin leczniczych.

Środki ostrożności podczas leczenia

Podczas korzystania ze złożonych kropel, należy określić, co dokładnie zawiera się w składzie i jakiego efektu należy się spodziewać po ich użyciu. Pamiętaj, że takie leki nie są poddawane kompletnym badaniom klinicznym, a reakcja organizmu na tę lub inną kompozycję może być indywidualna dla każdej osoby. A stosowanie złożonych kropli z gentamycyną lub dioksydiną ma poważne przeciwwskazania do stosowania u dzieci.

Domowe Skomplikowane Krople Skomplikowane krople

Zdarzają się przypadki, w których lekarze zalecają pacjentom zakup komponentów i samodzielne wykonywanie złożonych kropli. Pomimo pozornej prostoty i dostępności składników należy ostrożnie traktować tę "inicjatywę". Jest kilka powodów:

 • niedokładne dawkowanie (nadmierne lub niewystarczające stężenie);
 • zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w wyniku interakcji leków;
 • intensywność pracy i koszt procesu.