Złamanie kompresyjne kręgosłupa jest niebezpiecznym i podstępnym urazem. W przypadku braku jasnych objawów i silnego bólu, osoba poszkodowana nie udaje się do lekarza w celu uzyskania szybkiej pomocy medycznej. Każde złamanie kompresyjne jest obarczone negatywnymi konsekwencjami, między innymi problemami z czułością i paraliżem.

Złamanie kompresyjne kręgosłupa - przyczyny

Aby zrozumieć, gdzie możliwe jest złamanie kompresyjne kręgosłupa, co to jest, należy zwrócić się do anatomii kręgosłupa. Kręgosłup składa się z kręgosłupa z ciałem, siedmiu procesów, łuku i kanału kręgowego, w którym znajduje się rdzeń kręgowy. Przy silnym ucisku - ściskanie - cały kręg lub jego części mogą zostać zdeformowane. Kompresja może wystąpić z następujących powodów:

 • słabe ostre uderzenie;
 • skacze z wysokości;
 • najpierw nurkować w wodzie;
 • cios w głowę;
 • spadać z wysokości na proste nogi lub pośladki;
 • nieprawidłowo rozłożony ładunek podczas treningu sportowego;
 • Ostra zmiana pozycji przy uderzeniu (wypadek samochodowy).

Stopień kompresji złamania kręgosłupa

Na podstawie złożoności urazu wyróżniono trzy poziomy złamania kompresyjnego:

 1. Złamanie kompresyjne kręgosłupa o 1 stopień - kość jest zdeformowana do 20-40% pierwotnej wielkości. Ta trauma rzadko prowadzi do powikłań, jest podatna na leczenie terapeutyczne.
 2. Złamanie drugiego stopnia - dwukrotne ściskanie kręgu. Uszkodzone części kręgu mogą przecisnąć rdzeń kręgowy.
 3. Złamanie trzeciego stopnia - kręgi zmniejszają się więcej niż dwukrotnie. W takim przypadku interwencja chirurgiczna jest obowiązkowa, ale nie gwarantuje pełnego zwrotu utraconych funkcji.

Złamanie kompresyjne kręgosłupa - objawy

Najlepszym sposobem określenia złamania kompresyjnego kręgosłupa są metody sprzętowe. Przy pomocy CT, MRI , X-ray, mielografia i densytometria Możliwe jest określenie lokalizacji uszkodzenia i wpływu urazu na funkcjonowanie rdzenia kręgowego. Podczas badania pacjenta neurolog zwraca uwagę na takie oznaki uszkodzenia kompresji:

 • ciągły ból w plecach, szyi, klatce piersiowej;
 • zmniejszona ruchliwość kończyn lub jego całkowity brak;
 • ból w różnych częściach pleców ze zmianą pozycji;
 • osłabienie kończyn, drętwienie;
 • wymioty i nudności;
 • obrzęk w obszarze urazu;
 • napięcie mięśni grzbietowych;
 • trudności w oddychaniu;
 • ból w palpacji dotkniętego obszaru.
компрессионный перелом шейного отдела позвоночника

Złamanie kompresyjne kręgosłupa szyjnego

Złamanie kompresji lekarzy kręgosłupa szyjnego nazywa się najbardziej niebezpiecznym. Z ciężkimi uszkodzeniami osoba może odmówić kończynom i stracić wrażliwość w całym ciele poniżej poziomu złamania. Ostre silne ściskanie może poważnie uszkodzić rdzeń kręgowy i doprowadzić do śmierci. To złamanie kręgosłupa, którego objawy mogą pokrywać się z objawami uszkodzenia innych części kręgosłupa, charakteryzuje się ostrym bólem szyi. Bolesność może rozprzestrzeniać się na niższe części, oddając się w dłonie, czemu towarzyszy obrzęk i uczucie ciepła w miejscu obrażeń.

Złamanie kompresyjne odcinka piersiowego kręgosłupa

Uszkodzenie piersi jest przypisywane rzadkim urazom, ponieważ kręg szyjny i lędźwiowy są słabsze i mają gorszy cios. Złamania w tej części kręgosłupa są częściej spowodowane przez osteoporozę i raka. Obrażenia o 1 stopień przez długi czas pozostają niezauważone - objawy kompresyjnego złamania kręgosłupa w okolicy klatki piersiowej pokazują się słabo. Uszkodzony kreg może nadal funkcjonować przez długi czas, ale jest trwale zniszczony, co pewnego dnia objawi się jako poważne komplikacje.

Złamanie kompresyjne odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Złamanie kompresyjne kręgosłupa lędźwiowego uważane jest za częstą patologię. Prowadzi to do takich sytuacji:

 • nieudana pozycja lub nagły ruch podczas podnoszenia i noszenia ciężarków;
 • skakać z wysokości;
 • spadły na pośladki;
 • ostre naciśnięcie;
 • ostry zwrot w sporcie.

Ryzyko uszkodzenia może wzrosnąć w przypadku osteoporozy, raka lub skrzywienia kręgosłupa. Z łagodnymi uszkodzeniami ból i zakłócenia w planie neurologicznym mogą zniknąć po 3-4 dniach. W przypadku umiarkowanych uszkodzeń konieczna jest terapia farmakologiczna i, zgodnie ze wskazaniami, interwencja chirurgiczna lub chirurgia plastyczna. W przypadku ciężkiego mnogiego lub skomplikowanego uszkodzenia konieczna jest operacja i długa rehabilitacja, która nie zawsze prowadzi do całkowitego wyzdrowienia.

zdjęcie2

Złamanie kompresyjne kręgosłupa - leczenie

Przed leczeniem złamania kompresyjnego kręgosłupa ważne jest dokładne ustalenie miejsca uszkodzenia i stopnia deformacji kręgu. Leczenie jest złożone i składa się z następujących działań:

 • redukcja zespołu bólowego: przy silnym bólu stosuje się blokadę noworodków i opiaty;
 • unieruchomienie miejsca urazu;
 • terapia lekami w celu przywrócenia aktywności mięśni, przyspieszenia gojenia uszkodzonych obszarów, usunięcia zapalenia, poprawy pracy włókien nerwowych;
 • przywrócenie kręgu przez operację;
 • wertebroplastyka i kifoplastyka;
 • fizjoterapia;
 • masaż;
 • gimnastyka lecznicza.

Utrwalenie miejsca urazu może trwać do 3 miesięcy, w zależności od szybkości powrotu do zdrowia uszkodzonych segmentów i powrotu utraconych funkcji. Czasami może być konieczne wykonanie kilku operacji zanim kość stanie się właściwym kształtem. Po usunięciu urządzeń mocujących rozpoczyna się długi okres rehabilitacji. Jeśli rdzeń kręgowy jest poważnie uszkodzony podczas urazu, przywrócenie zdolności motorycznych i czułości jest bardzo trudne. Jeżeli leczenie nie prowadzi do pożądanego rezultatu, dana osoba może otrzymać upośledzenie.

Złamanie kręgosłupa - pierwsza pomoc

Pierwszą pomocą w złamaniu kręgosłupa jest maksymalne unieruchomienie osoby. W wypadkach samochodowych ludzie, którzy nie są zaangażowani, pędzą, aby wyciągnąć ofiary z samochodu w jakikolwiek sposób. Nie można tego zrobić, ponieważ w przypadku złamania kręgosłupa rdzeń kręgowy może zostać złamany. W takich przypadkach lepiej poczekać na przybycie ratowników lub lekarzy pogotowia.

Jeśli podejrzewasz uszkodzenie kręgosłupa, pacjent jest umieszczony na sztywnym noszach i zabierany do szpitala. W przypadku złamania kompresyjnego odcinka szyjnego kręgosłupa konieczne jest przymocowanie szyi za pomocą kołnierza Shantza lub sztywnych torebek. Jeśli podejrzewa się złamanie kręgów w klatce piersiowej i dolnej części pleców, pacjent umieszcza się na plecach, a walec umieszcza się pod uszkodzonym obszarem. Jeśli kość ogonowa zostanie uszkodzona, pacjent zostanie umieszczony na brzuchu.

компрессионный перелом упражнения

Fizjoterapia ze złamaniem kompresyjnym kręgosłupa

Jeśli dana osoba ma złamanie kręgosłupa, co lekarz powinien powiedzieć na podstawie pełnego badania i obserwacji. W drugim etapie leczenia, gdy lekarz pozwoli pacjentowi się poruszać, fizjoterapia będzie odgrywać rolę pomocniczą w leczeniu. Z jej pomocą możesz przyspieszyć regenerację nerwów, mięśni i tkanki kostnej. W rehabilitacji po złamaniach stosuj takie metody fizjoterapii:

 1. UHF . Jest stosowany w celu zmniejszenia bólu, złagodzenia obrzęku i poprawy krążenia krwi.
 2. Elektroforeza. Za jego pomocą nasycić dotknięty obszar niezbędnymi substancjami i lekami: sole wapnia, Euphyllinum, kwas nikotynowy. Może być stosowany do znieczulenia.
 3. Miostymulacja . Służy do poprawy aktywności mięśniowej.
 4. Sesje parafinowo-ozocerytowe. Pomóż poprawić stan mięśni.
 5. UFO. Używany do niszczenia szkodliwej mikroflory.
 6. Balneoterapia. Stosowany w celu zmniejszenia bólu, poprawy krążenia krwi, usunięcia zacisków mięśniowych.
 7. Magnetoterapia . Z jej pomocą złagodzić ból, przyspieszyć powrót do zdrowia.

Złamanie kompresyjne kręgosłupa - operacja

Operacja ze złamaniem kompresyjnym kręgosłupa jest wskazana w przypadku ciężkiego odkształcenia kręgu przy ucisku nerwu, złamań kręgów i fragmentów. W przypadku umiarkowanych uszkodzeń stosuje się tego rodzaju interwencje chirurgiczne:

 1. Wertebroplastyka. Poprzez nacięcie w skórze, igła ze specjalnym cementem jest wprowadzana do kręgu, co pozwala wzmocnić segment.
 2. Kyfoplastyka. Balon umieszcza się w kręgu, przy pomocy którego przywraca się kręgi. Z zrekonstruowanego kręgu usuwa się balon, a wnękę wylewa się cementem.

W ciężkich urazach, takie metody interwencji chirurgicznej jak:

 1. Chirurgia klasyczna: usuwanie fragmentów, utrwalenie kręgu.
 2. Spondylodez. Metalowe zamki lub płyty uszkodzonego kręgu przymocowanego do sąsiedniego.
 3. Implantacja. Zastąpienie uszkodzonego kręgu sztucznym kręgiem.
 4. Transplantacja. Zniszczone części kręgosłupa zostają zastąpione innymi kościami ludzkiego ciała.

Odżywianie ze złamaniem kompresyjnym kręgosłupa

Aby przyspieszyć leczenie i przywracanie uszkodzonych funkcji, zaleca się poprawienie diety. Powinien być nasycony produktami zawierającymi wapń, magnez i cynk: otręby pszenne, nasiona, orzechy, gryka, nieoszlifowany ryż, płatki owsiane. Konieczne jest wyłączenie produktów tłuszczowych i konserwowych, a także produktów, które wypłukują wapń: słodyczy, lemoniady, piwa, dużo kawy, nadmiernego spożycia arbuzów i owoców cytrusowych.

Przy złamaniu kręgosłupa przydatne są następujące witaminy: witamina C, grupa B, witamina D i K. Występują w takich pokarmach: wątroba, jaja, kukurydza, śmietana, rokitnik, ryba morska, kiwi, dogrose. Aby uzyskać niezbędną ilość witamin i minerałów, warto wziąć kompleksy multiwitaminowe: Osteo Sanum, Vitrum Osteomag, Andjoy NT.

компрессионный перелом питание

Złamanie kompresyjne kręgosłupa - rehabilitacja

Rehabilitacja po złamaniu kompresyjnym kręgosłupa może trwać do dwóch lat. Specyficzny okres powrotu do zdrowia zależy od siły zmiany, wieku pacjenta, charakterystyki organizmu i wykonywanego leczenia. Przy nieskomplikowanym złamaniu pierwsze ćwiczenia medyczne i gimnastyka oddechowa są przepisywane po tygodniu. Stopniowo ćwiczenia komplikują, dodają procedury fizjoterapii i masują. Dobre leczenie jest skuteczne w sanatoriach.

W przypadku wystąpienia urazów kompleksowych, zabiegi rehabilitacyjne powinny być wykonywane z zachowaniem zaleceń lekarza. Pacjent wykonuje początkowo najprostsze ćwiczenia, przygotowując się do siedzenia i chodzenia. Prawidłowe i systematyczne wykonywanie wszystkich środków rehabilitacyjnych pomaga przywrócić wszystkie funkcje szybciej i wrócić do normalnego życia.

Gorset ze złamaniem kompresyjnym kręgosłupa

Gorset gipsowy po złamaniu kompresyjnym kręgosłupa nakłada się natychmiast w szpitalu po odbyciu wstępnego kursu rehabilitacyjnego. Jego funkcją jest utrzymywanie kręgów w fizjologicznie prawidłowej pozycji. Po 3-4 miesiącach pacjent musi nosić twardy gorset na metalowo-plastikowej podstawie, kupuje go w aptekach. Po całkowitym zespoleniu złamania i utworzeniu zrostu, twardy gorset może zostać zmieniony na elastyczny - ułatwia przesuwanie i pochylanie.

LFK przy złamaniu kompresyjnym kręgosłupa

Ćwiczenia terapeutyczne ze złamaniem kompresyjnym kręgosłupa są obowiązkowe na całym etapie rehabilitacji. Najpierw składają się ćwiczenia oddechowe, do których później dodajemy najprostsze czynności: podnosimy nogę, ramię, obracamy głowę. Ćwiczenia terapeutyczne wykonywane są pod nadzorem lekarza. Ćwiczenia mają na celu przygotowanie kręgosłupa do naprężeń i przywrócenie funkcji motorycznych i sprawności układu nerwowego.