Wyspa Robinson Crusoe znajduje się na południowo-wschodnim Pacyfiku i jest częścią Archipelagu Juan Fernandez, który z kolei należy do Chile . Ale 674 km na zachód od wybrzeża znajduje się wyspa Robinson Crusoe, która do 1966 r. Nosiła nazwę Mas a Tierra, co oznacza "wyspę najbliżej ziemi".

Остров на карте
Historia tytułów

W 1704 roku Alexander Selkirk, marynarz ze Szkocji, został sam na wyspie Mas a Tierra. Żył na nim przez 1464 dni. Wyspa przez cały czas przyciągała ludzi, a nawet grupy ludzi, którzy chcieli odizolować się od społeczeństwa, a niektórzy żyli dłużej niż Selkirk. Ale to on zwrócił na siebie uwagę pisarza Daniela Defoe. Historia Szkota była podstawą książki "Robinson Crusoe", a wyspa została przemianowana na cześć głównego bohatera.

Dziś Robinson jest praktycznie prawdziwym bohaterem, obraz jest tak ściśle spleciony z życiem Aleksandra Selkir, że dziś są postrzegani jako jedna postać. Turyści przyjeżdżają do Mas a-Tierra, aby odwiedzić legendarną wyspę i "docenić sytuację" na własne oczy.

Informacje ogólne

Wyspa powstała w wyniku aktywności wulkanicznej, wpłynęła również na górzysty teren, nad którym działały również silne wiatry. Najwyższym punktem wyspy jest Mount El Yunque, który ma 916 metrów wysokości. Klimat Robinson Crusoe określa się jako śródziemnomorski, podczas gdy pogoda może się znacznie różnić w różnych częściach wyspy. Ziemia podzielona jest przez pasmo górskie, po wschodniej stronie którego klimat jest ciepły, a na zachodzie - zimny, suchy i pustynia.

W Mas-a-Tierra mieszka nieco ponad 600 mieszkańców, a większość z nich skupiona jest w centralnej części wyspy, nad brzegiem zatoki. Klimat tam najbardziej sprzyjający życiu, oprócz bliskości wody daje dostęp do owoców morza. Obecnie główną działalnością społeczeństwa jest łowienie homarów na eksport i usługi turystyczne.

Ловля лангустов

Zaskakujące jest to, że na tak małej wyspie liczącej zaledwie kilkaset mieszkańców znajduje się własny browar, który budzi duże zainteresowanie wśród podróżników.

W odległej części wyspy, która nie jest połączona z główną częścią dróg lądowych, znajduje się lotnisko. Potrafi brać tylko lekkie samoloty. Mimo wyraźnego harmonogramu lotów pomiędzy Santiago , Valparaiso i wyspa, dyspozytor często odwołuje lub opóźnia loty, ponieważ warunki pogodowe na Robinson Crusoe są nieprzewidywalne, a latanie na lekkich samolotach staje się niemożliwe. Leć z Chile do Mas-a-Tierra około dwóch lub dwóch i pół godziny. Jeśli pilot jest zmuszony do okrążenia wyspy przed lądowaniem, czas lotu może wzrosnąć do trzech godzin.

Вид сверхуПрогулка по острову
Turystyka na wyspie

Historia wyspy jest nie mniej interesująca niż teraźniejszość, szczególnie niektóre fakty w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju turystyki. Mas-a-Tierra od dawna jest więc rajem dla piratów. Odpoczywali na wyspie, naprawiali statki po walkach i długich podróżach, uzupełniali zapasy jedzenia i świeżej wody. Oczywiście duże zgromadzenie piratów spowodowało pewne zmiany w życiu nadmorskich miast chilijskich. W związku z tym Hiszpanie postanowili popędzić złodziei morskich i działali zdecydowanie. W 1749 r. Na wyspie zbudowano fort z 15 działami. Jest narzędziem zachowanym do dzisiaj. Dzisiaj turyści z ciekawością odwiedzają fortecę i wyobrażają sobie, jak te pistolety zostały zastrzelone przez zdesperowanych piratów.

Пушки на острове

Kolejne ciekawe wydarzenie, które miało miejsce u wybrzeży wyspy, wydarzyło się w 1915 roku 14 marca. Gdy niemiecki krążownik "Drezno" dołączył do bitwy z dwoma brytyjskimi krążownikami i przegrał. Dzisiaj turyści mają możliwość zanurzenia się w głębokim nurkowaniu i samodzielnego zwiedzania Drezna. Fakt, że w czasie bitwy rangi porucznika służył mu, służył przyszłemu przywódcy Abwehry III Rzeszy - admirała Canarisa. Został stracony po II wojnie światowej.

Pomimo faktu, że wybrzeże wyspy jest spłukiwane przez Ocean Spokojny, odpoczynek na plaży tutaj nie jest absolutnie rozwinięty. Ze względu na brak piaszczystych plaż, nie wszyscy mają odwagę pływać w pobliżu brzegów Robinsona Crusoe. Dlatego głównym celem turystów odwiedzających wyspę jest dotknięcie już legendarnej opowieści o Selkirce i jej prototypie Robinson Crusoe, a także zapoznanie się z historycznym dziedzictwem epoki piratów i pierwszej wojny światowej.

Причал для туристов

Turyści powinni pamiętać, że na wyspie nie ma prawie żadnych utwardzonych dróg. Zasadniczo są one składane do miasta, w którym mieszka większość ludności i do zabytków, i to zostało zrobione w celu rozwoju turystyki.

Gdzie jest Robinson Crusoe Island?

Wyspa Robinson Crusoe jest łatwa do znalezienia na mapie, ponieważ znajduje się prawie naprzeciwko Santiago. 674 km od wybrzeża Chile , na Pacyfiku i 150 km od pobliskiej wyspy, którą nazywa się Alexander Selkirk.