krzywica w objawach dzieci Taka choroba jak krzywica, jest naruszeniem metabolizmu mineralnego, który bezpośrednio wpływa na aparat kostny. Obserwuje się go głównie u małych dzieci w wieku od 2 miesięcy do 1 roku. Przyjrzyjmy się bliżej temu naruszeniu i powiedzmy o głównych objawach krzywicy u dzieci poniżej jednego roku życia.

Jak ta choroba objawia się u niemowląt?

Najczęściej pierwsze oznaki krzywicy obserwuje się u dzieci przed ukończeniem jednego roku, jednak nie wszystkie matki je znają, a zatem nawet nie zakładają, że to on.

Tak więc, wśród pierwszych objawów tego naruszenia można nazwać pogorszenie snu u dziecka. Sen staje się niespokojny, niespokojny, dziecko często drży we śnie, pojawia się płacz. W tym samym czasie dochodzi do pocenia się, które pojawia się głównie podczas snu lub karmienia. Szczególną cechą jest to, że sam pot staje się kwaśny i drażni skórę. To dlatego, że wiele matek zauważa, że ​​ich dziecko zaczyna pocierać głowę poduszką.

Patrząc od małego lekarza, dochodzi do zmiękczenia kości czaszki. W tym samym czasie wiosna porośnięte znacznie później, szczególnie duże. Jeśli na tym etapie zmiany nie zostaną zauważone i nie zostaną podjęte odpowiednie działania, objawy zaczną się zmieniać, zauważalne będą zaznaczone zmiany kostne.

Co do zasady, okres wzrostu choroby przypada na koniec pierwszej połowy życia dziecka. Tak więc miękkość brzegów dużego fontanelu łączy się ze zmiękczeniem i innymi kośćmi czaszki - kark staje się płaski, przez co rozwija się asymetria głowy.

Ponadto, w wyniku silnego wzrostu tkanki kostnej, która nie jest zwapniona krzywicą, jak to zwykle bywa, kopce przednie i ciemieniowe zaczynają znacznie wystawać, w wyniku czego czaszka nabiera dość osobliwego kształtu.

Na żebrach znajdują się pieczęcie, które w medycynie nazywane są "różanami rachitycznymi", a na nadgarstkach tworzą się "bransoletki". Wszystkie powyższe objawy krzywicy obserwuje się u niemowląt.

Jakie są zewnętrzne objawy krzywicy u jednorocznych dzieci?

Po pół roku, gdy wzrasta obciążenie aparatu kostnego, pojawia się skrzywienie kręgosłupa, klatka piersiowa jest dociskana do wewnątrz lub na odwrót - emituje. Miednica nabiera płaskiego kształtu i staje się bardzo wąska. Po tym, jak dziecko zaczyna samodzielnie chodzić, nogi stają się zakrzywione i stają się okrągłe. Zjawisko to prowadzi do rozwoju płaskostopia u niemowląt.

Należy zauważyć, że wraz ze zmianami w aparacie kostnym występuje również spadek napięcia mięśniowego. W wyniku hipotonii w przednich mięśniach brzucha rozwija się zaburzenie, takie jak "żaba". W stawach oznaczono zwiększoną mobilność. Wszystkie te zmiany mają bezpośredni wpływ na rozwój zdolności motorycznych - takie dzieci późno zaczynają się przewracać na brzuch, siadać, czołgać się. krzywica u dzieci w wieku poniżej jednego roku

Również wśród objawów krzywicy u dzieci po roku należy zwrócić uwagę na opóźnienie ząbkowanie. Często te dzieci mają wyraźne zaburzenia w pracy narządów wewnętrznych: płuca, serce i przewód pokarmowy. Ze względu na fakt, że dzieci z krzywicą, z reguły obserwuje się zmniejszenie obrony organizmu, często cierpią na choroby dróg oddechowych. Co do zasady, te oznaki krzywicy obserwuje się u dzieci starszych niż rok.

Tak więc należy stwierdzić, że gdy pojawiają się pierwsze oznaki krzywicy u dzieci, należy je pokazać lekarzowi, w przeciwnym razie po roku choroba postępuje i prowadzi do nieodwracalnych zmian w aparacie kostnym.