Ludzkość wkroczyła niedawno w trzecie tysiąclecie. Ale w całej jego historii i etapach rozwoju, ani jeden temat nie był dyskutowany tak często, jak związek między mężczyzną a kobietą. Miłość była chwalona w wierszach i piosenkach, inspirowała ludzi do tworzenia arcydzieł i dzielnych czynów. Ale zawsze była przyczyną cierpienia i smutku. Relacja między małżonkami jest tematem, który nigdy nie straci na aktualności i będzie dyskutowany na zawsze. Dotknijmy tej wieczności, a jednocześnie spróbujemy znaleźć harmonijne i poprawne połączenie dwojga ludzi.


Psychologia relacji mąż-żona

Jak pokazuje praktyka większości psychologów, pomimo indywidualności każdej pary, problemy związane ze wzajemnym relacjami małżonków powtarza się z pokolenia na pokolenie. Wszystko zaczyna się od tego, że każdy z małżonków jest niezależną i ukształtowaną osobowością, mającą własne poglądy na życie, tradycje ich rodzin i nawyki. Gładkie i doskonałe połączenie dwóch różnych ludzi nie może być a priori. Jednak psychologia relacji między małżonkami oznacza także pracę nad błędami, poszukiwanie kompromisów, szacunek i zaufanie dla siebie nawzajem, co często jest wynikiem samolubstwa i braku doświadczenia, z którego większość par zapomina. W rezultacie istnieją problemy, które psychologowie nazywają typowymi dla większości młodych rodzin:

  • brak zrozumienia;
  • niekompatybilność postaci, nawyków i działań;
  • różnice w tych kwestiach, które wymagają konsensusu.

Osobiste relacje małżonków często przekraczają granicę poufności, a w związku z tym także niewiele jest dobrego. Głównym błędem większości par jest umożliwienie rodzicom, innym krewnym i znajomym ingerencji w ich życie. Nikt nie jest w stanie rozwiązać problemów małżonków, oprócz nich samych. Może z wyjątkiem psychologa rodzinnego. Eksperci zauważają jednak, że pary, które przychodzą poradzić sobie z pewnymi problemami, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z istoty tych problemów, nie doceniają ich znaczenia i nie wierzą, że można je rozwiązać. Jednakże, jeśli rozumiesz, nawet w tak indywidualnej i wyjątkowej komórce społeczeństwa jak jedna rodzina, możesz rozwijać harmonię i unikać dezintegracji.

Jaki powinien być osobisty związek między małżonkami?

W każdym związku musi być idealny. Rodzaj reguły lub zestawu reguł, żyjących dzięki którym można uniknąć większości kontrowersji. Jednak ten ideał nie jest w żaden sposób związany z oczekiwaniami, które małżonkowie kierują do głów. Innym poważnym błędem każdej pary jest brak zrozumienia, że ​​partner nie jest taki sam, jak się wydaje w umyśle. Przedstawmy więc kilka cennych instrukcji, które mogą pomóc w uniknięciu konfliktu, a nawet rozwodu:

  1. Stosunek męża do ciężarnej żony. Bez względu na to, jak piękne panie narzekają na mężczyzn, nikt z silniejszego seksu nie może zrozumieć takiej ciąży. W związku z tym nie powinieneś używać swojej pozycji i obwiniać wszystkich zmian hormonalnych. Człowieka można również zrozumieć i lepiej unikać jawnego zastraszania. Jeśli chodzi o przyszłego ojca, pożądane jest, aby nie był nieśmiały wobec ciężarnej żony, dawał jej maksymalną uwagę i starał się dzielić z nią trudny los w jak największym stopniu. Jeśli chodzi o narodziny dziecka, to w tym przypadku nie ma wyjątków - człowiek z pewnością daje dużo czasu na pracę. Nie powinniśmy jednak zapominać, że w domu małżonek nie siedzi bezczynnie i zawsze będzie potrzebował pomocy, wsparcia i wzajemnego zrozumienia. Psycholodzy radzą młodym matkom, aby nie zapominały, że oprócz dziecka jest również mąż, który również potrzebuje wsparcia, czułości i uwagi.
  2. Mąż i żona - stosunki seksualne. Ten problem jest tak stary jak świat. Różnorodność intymna to niuanse życia rodzinnego, które nie mogą pochwalić się wszystkim. A jeśli jeden z małżonków zaczyna problemy, które spowodowały brak seksu, najlepiej nie ukrywać ich, ale dyskutować. Jakkolwiek poważna jest prawda, warto powiedzieć jej partnerowi, dopóki nie wymyśli innych powodów odmowy zawarcia związku małżeńskiego. W przeciwnym razie każda para, niezależnie od płci, znajdzie rozwiązanie problemu poza rodzinnym paleniskiem.
  3. Relacje majątkowe między małżonkami . W tej kwestii większość par pamięta tylko podczas rozwodu. Chociaż obecnie istnieje tendencja do zawierania kontraktów małżeńskich. Dokumenty te obejmują warunki podziału wspólnie nabytych nieruchomości, wspólnych dzieci itp. Aby nie mieć problemów z takim pytaniem, bez względu na to, jak silne jest odczucie dwojga ludzi w momencie zawarcia małżeństwa, lepiej jest zawrzeć umowę.
  4. Relacje między byłymi małżonkami. To pytanie ma wiele niuansów i wymaga osobnej rozmowy. osobisty związek między małżonkami Warto jednak zauważyć, że jeśli para miała wspólne dzieci podczas rozwodu, żadna ze stron nie powinna uniemożliwiać im komunikowania się z drugą osobą. Bez względu na to, jak złe są relacje byłych małżonków, warto pamiętać, że dzieci nie są niczemu winne i równie kochają oboje rodziców.

Relacje między mężem i żoną mogą rozwijać się inaczej. Ale każdy z małżonków musi pamiętać prawdy, które zawsze pozostaną takie same i przyczynią się do zachowania małżeństwa. Polegają one na wsparciu, szacunku, umiejętności słuchania i chęci pomocy w trudnych czasach. Jeśli co najmniej połowa współczesnych par zapomni o własnej korzyści i samolubstwie, liczba rozwodów znacząco się zmniejszy.