Chcąc kogoś wyrzucić za szowinizm w odniesieniu do życia rodzinnego, jesteśmy oburzeni: "Tak, to Domostroy trochę". Ale czy takie podejście do tej książki jest uzasadnione, być może w warunkach współczesnego społeczeństwa niektóre z jego rad będą miały znaczenie?

Zarezerwuj Domostroy: trochę historii

Pełna nazwa tego zabytku literatury rosyjskiej brzmi: "Księga zwana Domostroy". Uważa się, że dzieło - wynik zbiorowej pracy kilku pokoleń. Chociaż najbardziej znanym jest redaktor Protopopus Sylvester, spowiednik Iwana Groźnego. Później książka o nazwie Domostroy została odnowiona przez hieromonk moskiewskiego klasztoru Chudov, a później przez Hgumen Karion w 17 wieku. W tej edycji wszystkie istniejące wersje zostały scalone.

Domostroy zawierał zasady czci króla (księcia), mówił o zarządzaniu gospodarką, mówił o przestrzeganiu praw religijnych, była także wiadomość od ojca do syna. I najbardziej popularne nauki Domostroi dotyczące zachowania jego żony, męża i dzieci w rodzinie. Instrukcje te wywołują silną reakcję, wiele kobiet uważa je za otwarcie szowinistyczne i szczerze sympatyzuje z kobietami, które żyły w tamtych czasach. Ale czy nasi przodkowie naprawdę zasługują na współczucie, czy też wzięliśmy górę i nie udało się złapać esencji?

Zasady Domostroi dla współczesnych rodzin

  1. Książka mówi, że życzliwa, cicha, pracowita żona jest koroną dla męża, czyni go bardziej cnotliwym. Ale czy to nie prawda? Za plecami wielu udanych mężczyzn są ich inteligentne żony. Oczywiście, że współczesne feministki, które znajdują się w cieniu udanego męża, mogą wydawać się niedopuszczalne, ale wspieranie męża nie oznacza, że ​​nie odnosi sukcesu w swojej dziedzinie, najważniejsze jest, aby wybrać go właściwie.
  2. W kompilacji instrukcji znajdują się wskazówki do codziennego przekazywania informacji na temat gospodarstwa domowego. We współczesnym świecie ta instrukcja jest również istotna - może nie codziennie, ale przynajmniej raz w tygodniu warto mówić o obowiązkach domowych i budżecie. Dzięki temu można naprawdę zobaczyć, kto inwestuje, ile pracy w domu.
  3. Domostroy nakazuje swojej żonie porozumiewanie się tylko z tymi, których akceptuje jej mąż, i bycie gościem, aby prowadzić przyjemną rozmowę i uważać na odurzenie. Wszystkie rady są całkiem rozsądne, z tym wyjątkiem, że uzyskanie zgody od jej męża może wypaczyć współczesną kobietę. Chociaż prośba mojego męża o pozwolenie na spotkanie z przyjaciółmi to całkiem niezły sposób na zabawianie męskiego ego. Mąż i tak da pozwolenie (jeśli nie ma tendencji do tyrana), a po takim pytaniu jego własna waga wzrośnie wiele razy.
  4. Również w książce znajdują się zalecenia, aby nie potępiać ludzi, z którymi się komunikujesz, nie szerzyć plotek i nie mówić złych słów. Dobra rada - plotki i drobne niegodne psoty nie zrobiły nikogo, a reputacja miłośnika brudnych plotek jest bardzo nielicznych osobom w życiu.
  5. Domostroy radzi, aby nie siadać na przyjęciu i nie nadużywać odurzających. I te wskazówki nie są pozbawione prawdy - zbyt długie spotkania z właścicielami są ciężarem, a wszyscy wiemy, co zwykle kończy się różnego rodzaju imprez firmowych i hałaśliwych świąt. Skandale, zdrady, plotki i plotki - to wszystko nie jest konieczne dla nikogo, więc musisz wyjść z urlopu, dopóki nie zmieni się z zabawy w "demontaż".
  6. Istnieją również wskazówki dotyczące gościnności, książka instruuje serdecznie, aby powitać wszystkich, porozmawiać z każdym i coś do proszę. Czy nie opiera się to na wszystkich nowoczesnych technikach komunikacji? Bądź przyjazny, znajdź dobre słowo i uśmiech dla każdego gościa, a ludzie będą ci wdzięczni.
  7. Jeśli mąż widzi, że w domu jest zamieszanie, jego obowiązkiem jest pouczać swoją żonę. Jeśli wszystko rozumie, to dziękuję i życzę, a jeśli żona nie przestrzega słów męża, to musi zostać ukarana. I karząc, wybacz, budowanie domu w rodzinie ale po sobie, zła nie należy trzymać, ale żyć w miłości i harmonii. Ta pozycja Domostroi powoduje największą niezgodę, ale po uzyskaniu zasiłku i dostosowaniu rady do współczesnych warunków, otrzymujemy zalecenie, aby móc przyznać się do błędów i pozwolić innym na popełnianie błędów. A w rozwiązywaniu problemów, wzajemny szacunek i oczywiście miłość powinny pomóc.

Okazuje się, że Domostroy i dla współczesnych rodzin może udzielić wielu pożytecznych rad, a szowinizm w naukach nie jest przestrzegany. A dla tych, którzy wierzą inaczej, należy pamiętać historię - w czasach ciągłych wojen i potyczek granicznych nie mogło być inaczej, nie będąc kobietą odpowiedzialną za sprawy wojskowe, nie można było uważać jej za głowę rodziny, więc słowo jej męża było decydujące. Ale w rodzinach, w których panowała harmonia, małżonkowie podejmowali wspólnie decyzje, stąd życzenie "Rada i miłość".