Podczas ciąży ciało każdej kobiety ulega wielkim zmianom. Naturalnie, po porodzie następuje długi proces powrotu do zdrowia, podczas którego wszystkie narządy i funkcje muszą powrócić do normalnego stanu. Natychmiast po porodzie rozpoczyna się skurcz macicy, któremu towarzyszą ostre bóle. W niektórych przypadkach bóle te są dość silne. Nie jest to zaskakujące, ponieważ ten konkretny organ najbardziej ucierpiał podczas ciąży.

Wymiary macicy po porodzie

Łatwo jest sobie wyobrazić, jak wygląda macica zaraz po porodzie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że było w niej dziecko ważące około 3-4 kg. Sama macica po porodzie waży około 1 kg, a wewnętrzne wejście rozszerza się do 10-12 cm, ciało osiąga 20 cm długości, 10-15 cm średnicy, takie wymiary macicy po porodzie są normą.

W ciągu tygodnia ciężar macicy zmniejsza się do 300 g, a pod koniec okresu rekonwalescencji do 70 g. Należy zauważyć, że wzrost macicy po urodzeniu nie mija bez śladu - narząd nie będzie już taki sam jak przed ciążą. Ponadto, zoe macicy u kobiety rodzącej pozostaje w kształcie szczeliny, podczas gdy przed ciążą i porodem było okrągłe.

Wewnętrzna powierzchnia macicy zaraz po porodzie to jedna wielka krwawiąca rana. Szczególnie dotknięte jest miejsce, w którym łożysko zostało przymocowane do ściany macicy. Przy urodzeniu jest bardzo ważne, że łożysko odchodzi samoistnie, a nie z pomocą położnika - czasami zajmuje to nawet 50 minut. Jeśli poród został przeprowadzony prawidłowo, a łożysko się oddzieliło, to późniejszy proces rehabilitacji nastąpi znacznie szybciej i lepiej.

Po uwolnieniu od ciąży macica jest nie tylko powiększona - różne organy będą wydobywać się z narządu przez kilka kolejnych tygodni. rozładowanie po dostawie . W pierwszych dniach będą to pozostałości koperty (lochia) wraz z zakrzepami krwi, wtedy wydaliny staną się krwawą postacią, a po 10 dniach staną się żółtawobiałe. Około 6 tygodni wypisu powróci do normy.

Przywrócenie macicy po porodzie

Okres rehabilitacji, w trakcie którego macica powraca do normalnego stanu, trwa od 6 do 8 tygodni. Często skurczowi macicy towarzyszą bolesne odczucia podczas karmienia piersią. Dzieje się tak dlatego, że w czasie karmienia produkowane są hormony (oksytocyna i prolaktyna), które wyzwalają proces skurczu macicy. Warto zauważyć, że skurcz macicy po drugim narodzeniu jest odpowiednio intensywniejszy, a ból staje się silniejszy. Z reguły bolesne odczucia są tolerowane, ale w niektórych przypadkach lekarz przepisuje środki przeciwbólowe.

Jak przyspieszyć proces skurczu macicy?
  1. W celu szybkiego zmniejszenia macicy po porodzie, dziecko zostaje natychmiast przyłożone do piersi. Należy zauważyć, że karmienie nie powinno być symboliczne przez 2-3 minuty, ale maksymalnie jak to możliwe. Eksperci twierdzą, że zdrowe dziecko ssie pierś przez około 2 godziny.
  2. Jeśli poród przebiegnie dobrze, kobieta może wstać za kilka godzin. skurcz macicy po drugim porodzie Nawet powolne chodzenie aktywuje wszystkie procesy w ciele, w tym skurcze macicy. Ponadto istnieje specjalna gimnastyka poporodowa, która również przyczynia się do odzyskania ciała.
  3. Aby odzyskać tak szybko, jak to możliwe macica po porodzie zaleca się leżeć na brzuchu przez co najmniej 15-20 minut. Jeśli kobieta może spać na brzuchu, proces skurczu macicy znacznie przyspieszy.
  4. Szczególną uwagę należy zwrócić na odżywianie. W ciągu pierwszych 3 dni zaleca się wykluczenie tłustego mięsa i produktów mlecznych, preferując produkty roślinne. Nie ma również potrzeby ograniczania zużycia wody.