Zjawisko to jest plagą współczesnego świata. Do tej pory wiele osób cierpi z powodu zwlekania, nawet o tym nie wiedząc. Aby ustalić, czy znajdujesz się w strefie ryzyka, a nie czy podjąć działania, spójrzmy, czym jest zwlekanie i jakie metody leczenia istnieją.

Objawy zwlekania

Termin ten oznacza odkładanie ważnych rzeczy na później. To znany stan, prawda? Nie wpadaj jednak w panikę, więc odłożyłeś przygotowanie raportu na pół godziny, żeby pić herbatę z kolegą, albo nie myć wieczorem, ponieważ oglądanie potraw z show wcale nie oznacza, że ​​dana osoba cierpi zwlekanie . Lenistwo, jak wiadomo, jest nieodłączne dla nas wszystkich w różnym stopniu.

Teraz, jeśli dana osoba nie jest w pierwszym tygodniu, nie może zmusić się do wypełnienia swojej pracy i obowiązków domowych, jeśli codziennie napotyka, że ​​odkłada całą działalność na później, jeśli życie zaczyna się pojawiać problemy z powodu faktu, że raporty nigdy się nie podają w tym czasie , a domy na podłodze leżą plątaniną kurzu - to już oznaki zwlekania.

zwlekanie objawy1

Jak pozbyć się zwlekania?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się tego problemu. Najbardziej popularne są dwie metody, które można stosować jednocześnie i oddzielnie.

Istotą pierwszej metody jest to, że osoba nagradza się za zadanie wykonane w tym czasie. Z zasady zaleca się stosowanie tej metody w taki sposób, aby wykryć okres nieprzekraczający pół godziny i wyznaczył cel wykonania jakiejkolwiek części pracy w tym okresie. Jeśli wszystko się ułoży, możesz nagrodzić się czymś przyjemnym, ale także zwrócić uwagę na czas, na przykład, aby wypić filiżankę kawy po spędzeniu nie więcej niż 15 minut. Jest to skuteczny sposób zwalczania odwlekania dla osób, które już zdały sobie z tego sprawę i same chcą sobie z tym poradzić.

Jeśli dana osoba to rozumie będzie moc Nie wystarczy, aby samokontroli się, lepiej użyć innej metody, to znaczy poprosić bliskich ludzi, aby wzięli grzywny za to, że nie robią właściwych rzeczy. W ten sposób zadziała tylko wtedy, gdy otaczający ludzie naprawdę kontrolują daną osobę. W przeciwnym razie prokrastynator nie poczuje, że naprawdę będzie cierpiał finansowo.

Metody zwalczania zwlekania w szkole

Często rodzice mają do czynienia z faktem, że ich dzieci nie odrabiają zadań domowych i otrzymują złe oceny tylko dlatego, że nie mogą się zmusić do robienia interesów. W tej sytuacji konieczne jest jednoczesne stosowanie kilku metod zwalczania zwlekania.

  1. Po pierwsze, nie pozwól dziecku korzystać z komputera w celach rozrywkowych. Umieść hasła, wyłącz internet, zrób wszystko, aby uczeń nie mógł bawić się w Internecie pod Twoją nieobecność.
  2. Po drugie, nagradzaj dziecko za wykonaną pracę. Aby to zrobić, musisz wyraźnie wskazać mu warunki, w których otrzyma długo oczekiwany gadżet lub coś innego. Na przykład można to zrobić w ten sposób, jeśli w ciągu miesiąca dziecko jest na czas iz odpowiednią jakością, aby odrabiać pracę domową, po tym czasie otrzyma określony prezent.
  3. Po trzecie, określ system penitencjarny. Na przykład niedokończone zadanie z matematyki spowoduje wyłączenie Internetu na 2 dni.

Co najważniejsze, naprawdę kontroluje, w jaki sposób dziecko wykonuje swoją część pracy. A także w żadnym wypadku nie oszukuj go, jeśli rodzice obiecali kupić coś na odrabianie zadań domowych na czas, to jest to konieczne. Oszukujesz dziecko raz, stracisz jego zaufanie na zawsze.

Rodzaje procrastinator
zwlekanie z metodami walki2