Stało się tak: sprawy są nad dachem i wydaje się, że jesteś gotowy na radzenie sobie z nimi, pełen siły i energii, ale z jakiegoś powodu, zamiast otwierania potrzebnego dokumentu, kliknij ikonę "Kanewalk" lub czy czytasz trochę intelektualnych statusów w sieciach społecznościowych? Wtedy znasz zjawisko zwlekania i wiesz, jak bardzo przeszkadza ci to w osiągnięciu celów. Ale jak poradzić sobie z odwlekaniem, co należy zrobić, aby pozbyć się tego szkodliwego nacisku, aby zmarnować swój czas na pustych zajęciach? Najłatwiej jest zebrać się i zacząć pracę, ale nie dla wszystkich, więc zastanówmy się nad innymi metodami przezwyciężenia prokrastynacji.

Przyczyny odwlekania

Na pytanie, dlaczego występuje to zjawisko, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, istnieją tylko cztery teorie, z których żadna nie jest ogólnie przyjęta ani uniwersalna.

 1. Niepokój o przyszłość, stres, skłonność do perfekcjonizmu.
 2. Samoograniczenie ze strachu przed osiągnięciem większego sukcesu niż inne, niską samoocenę.
 3. Duch sprzeczności, który sprawia, że ​​stawiamy opór narzuconym rolom.
 4. Teoria motywacji czasowej sugeruje, że dana osoba znajduje bardziej przydatne rzeczy, które obiecują większą nagrodę w krótszym czasie, wszystkie inne klasy są uważane za obiecujące, a zatem są odłożone na półkę.

Jak radzić sobie z odwlekaniem?

Jak wspomniano powyżej, zwlekanie jest odroczeniem nieprzyjemnych rzeczy i myśli na później. Lista takich przypadków może być imponująca, a jeśli nie rozpoczniesz walki z odwlekaniem, istnieje duża szansa, że ​​zostaniesz pochowany pod górą pilnej pracy. Dlatego ważne jest, aby podjąć co najmniej jedną nieprzyjemną rzecz, a mianowicie, pracować nad sobą. A więc, jak pokonać zwlekanie? Oto kilka skutecznych sposobów.

 1. Trenuj się, aby rano zrobić coś nieprzyjemnego. Będzie to pierwszy krok do zmniejszenia listy rzeczy do zrobienia. Najważniejsze, aby zdobyć się na determinację, aby to zrobić, zobaczysz, że reszta pracy będzie łatwiejsza.
 2. Jak radzić sobie z odwlekaniem? Po prostu musisz pracować każdego dnia. Może być ciężko pracować kilka razy w tygodniu, więc powinieneś próbować robić to trochę każdego dnia.
 3. Szukaj sprzymierzeńca do nieprzyjemnej pracy. Naukowo udowodniono, że dla wielu praca z kimś dla firmy wygląda atrakcyjniej niż praca indywidualna.
 4. Przezwyciężenie zwlekania można rozpocząć od przygotowania się na odłożoną sprawę, na przykład zebranie informacji w celu skompilowania raportu. Nie musisz tego robić dzisiaj, ale możliwe, że w procesie zbierania informacji zdecydujesz, że lepiej będzie pozbyć się nieprzyjemnej pracy wcześniej, ponieważ wszystko jest przygotowane na to.
 5. walczyć z odwlekaniem
 6. Sporządź listę zadań, które musisz wykonać do końca następnego dnia.
 7. Bój się utknąć w małych kłopotach, lepiej natychmiast podjąć najbardziej niepożądany biznes, po uporaniu się z nim, możesz zwrócić uwagę na drobiazgi.
 8. Dobrą pomocą w walce z odwlekaniem będzie możliwość cieszenia się z wykonanej pracy. Chwalcie się za każde zwycięstwo, byliście w stanie pokonać siebie, jesteście dobrze zrobione.

Nie zapominaj, że zwlekanie jest normą, o ile nie przeszkadza ci pracować i normalnie żyć.