Rośliny drapieżne są rzadko spotykane w naszych domach: w większości rośliny drapieżne w doniczkach są kapryśne wobec warunków środowiskowych i wymagają ciągłego monitorowania stanu powietrza i wilgotności w mieszkaniu.

Razem spróbujemy przypomnieć nazwy roślin drapieżnych, które zyskały największą popularność ze względu na ich piękny wygląd i specjalną "krwiożerczość".

Sarracenia

Występuje w Teksasie, w południowo-wschodniej Kanadzie. Pułapka rośliny to jasne liście, zebrane na podobieństwo lilii wodnej lub lejka. Wewnątrz lejka znajdują się soki trawienne. Od wniknięć ciał obcych i wody deszczowej, soki są chronione przez górny liść sarration, który działa jak baldachim nad lejkiem. Owady, które są przyciągane do rośliny przez niezwykle przyjemny zapach nektaru, wślizgują się do lilii wodnej i tam umierają.

Rośliny drapieżne sarratsenii w domu prawie nie przeżyły. Jedynymi wyjątkami są niektóre gatunki, specjalnie hodowane przez hodowców do uprawy w domu. Roślinę sadzi się w kwaśnych, bezpłodnych, luźnych glebach, podlewa wodą destylowaną (w skrajnych przypadkach, wodą deszczową), zaopatrzoną w drenaż, aby woda nie stagnowała. Najlepszym miejscem do sarracji w mieszkaniu jest parapet. Oświetlenie jest intensywne, ale należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Instalacja nie jest odporna na mróz, ale może wytrzymać spadek temperatury powietrza do + 15ºС.

Nepentes

Drugie imię - "miska małpa" - roślina otrzymała z tego powodu często pije małpią wodę deszczową. Ukazuje się na Filipinach, w Chinach, Indonezji, Australii, Indiach i na Borneo. Ten kwiat również wykorzystuje lej liścia jako pułapkę.

Wygląd tych roślin jest bardzo nietypowy: delikatny dzban o różowym kolorze znajduje się na cienkim wąsie. Wielkość małego dzbanka jest niewielka - od 7 do 10 cm, liście rośliny są piękne, podobnie jak liście lilii wodnych.

Nicieni drapieżne w domu mogą być uprawiane w stanie zawieszenia, w stanie zawieszenia. Ale instalacja stawia wysokie wymagania dotyczące warunków zatrzymania: światło rozproszone, temperatura nie niższa niż 20ºС bez ostrych wahań, bardzo wysoka wilgotność powietrza i gleby. Jest to szczególnie ważne, gdy rozpylanie nie pozwala na przedostanie się wilgoci do lilii wodnych, w przeciwnym razie woda zmiesza się z płynem trawiennym, a roślina po prostu "głoduje".

Rosyanka

Rosiczka jest rośliną drapieżną, którą można znaleźć na prawie wszystkich kontynentach (z wyjątkiem tych pokrytych lodem). Jego powierzchnia pokryta jest małymi gruczołowymi mackami. Owad leci do słodkiego zapachu, który emituje wydzieliny mackowe, i obraca się ściśle przyklejony do lepkiej powierzchni.

Rosnąca rosiczka w domu nie jest łatwiejsza niż inne domowe rośliny drapieżne, dlatego, że nadal jest zrobione, musisz przestrzegać następujących warunków:

  1. Doniczka nie powinna być głębsza niż 10 cm, w doniczce rosiczki nie należy sadzić innych roślin, ale kilka rodzajów rosiczek w jednej doniczce może doskonale współistnieć.
  2. drapieżne nazwy roślin
  3. Karmić rosiczki owadów nie powinno być więcej niż 2 razy w tygodniu. Innym razem można lekko podawać zwykłe nawozy do roślin ozdobnych i liściastych.
  4. Rosiczka nie może być przekarmiona nawozami - nie będzie rosnąć szybciej, ale może zgnić korzenie.
  5. Jest możliwe, a nawet konieczne umieszczenie rosiczki w akwarium (tylko jeśli nie zamierzasz tam łowić ryb).

Aby wyhodować mięsożerną roślinę w domu, można kupić nasiona roślin mięsożernych lub użyć sadzonek dorosłych już dorastających. Nepentesy i rosiczki wyrastają dobrze zarówno z sadzonek, jak i nasion.