Chionodoxa to niska roślina kwiatowa z rodziny lilii. Inną nazwą kwiatu jest piękno śniegu lub bałwanek, ponieważ hionodoksa jest pierwiosnkiem i kwitnie wczesną wiosną, gdy śnieg topnieje.

Korzenie soczysto-zielonych liści rośliny mają lancetowaty kształt i kwitną razem z szypułkami. Kwiaty Chionodox przypominające duże otwarte dzwony mają delikatny biały, niebieski, różowy lub liliowy kolor. Kwiaty rośliny - pojedynczo lub zebrane w pędzel. Obecnie hionodoksu rzadko występuje w ogrodach strefy klimatu umiarkowanego, chociaż czuje się tam dobrze i jest prawdziwą dekoracją. zjeżdżalnie alpejskie , rockeries , kwietniki z bylinami w kwietniu - maju, kiedy nie można pochwalić się różnymi kwiatami w ogrodach. Bez wątpienia wielu ogrodników chciałoby udekorować swój kraj fabryką hionodoksu, ale nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób prowadzi się uprawę chionodoksów.

Chionodox: uprawa i pielęgnacja

W rzeczywistości delikatny i delikatny hionodoksa bezpretensjonalny. Sadzenie kwiatów i opieka nad nimi nie wymagają znacznej inwestycji czasu i pracy.

Reprodukcja hionodoksów

Roślina ozdobna jest rozmnażana przez nasiona i cebulki. Sadząc cebulki, dzieci produkują jesienią na głębokość 5 - 8 cm, zachowując odległość między nimi co najmniej 5 cm, nasiona lepiej też siać przed zimą, ale młode rośliny kwitną dopiero po 3-4 latach. Niektóre typy hionodoksy dają samosiejki. W tym przypadku, z każdym pokoleniem występuje coraz większa degeneracja uprawianej rośliny, a po kilku latach kwiaty całkowicie tracą dekoracyjność i piękno. Z tego powodu doświadczeni ogrodnicy likwidują samosiew.

Wybór lokalizacji hionodox

Roślina jest przygnieciona grubym cieniem, dlatego nie powinna być sadzona pod drzewami. W przeciwnym razie wybór miejsca lądowania nie jest ograniczony. Chionodoxa pięknie kwitnie w nasłonecznionych miejscach iw półcieniu. Wybierając działkę, w której śnieg szybko topi się, dostaniesz wczesne kwitnienie. Położony w półcieniu hionodoksy kwitną nieco później. Podczas sadzenia roślin należy stworzyć szeroką warstwę drenażową i wzbogacić glebę w próchnicę. Warto zauważyć, że hionodoksy mogą rosnąć przez kilka lat w jednym miejscu bez przeszczepu.

Pielęgnacja Hyododox

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni kiełkują hyonodoksy, które w tym okresie potrzebują nawożenia, głównie nawozów azotowych. Aby zapobiec spaleniu rośliny, nawóz należy ostrożnie posypać między kiełkami. Następnie należy przebić się przez powierzchnię gleby, aby stworzyć kompletne zaopatrzenie w wodę i powietrze systemu korzeniowego chionodoksów.

Na zimę Hoonodox nie jest chroniony, az biegiem czasu może rozszerzać się na całą stronę.

lądując hionodoksa

Zwichnięcie hionodoxu

Kompozycja hionodoksy z innymi małokrystalicznymi gatunkami kwiatów (np. Z krokusami, żonkilami) wygląda bardzo atrakcyjnie. Do dalszego forsowania, zdrowe cebulek hionodoksy we wczesnej jesieni sadzi się w doniczce w ilości 5 - 6 sztuk, upuszczając na głębokość 3 cm, garnek umieszcza się w cieniu na świeżym powietrzu, a następnie w listopadzie umieszcza się w piwnicy (lub w lodówce). W połowie stycznia doniczki z cebulkami ustawiono w jasnym oknie w chłodnym pomieszczeniu, a po chwili pojawiają się zielone strzałki. Pod koniec lutego - na początku marca roślina kwitnie. Po hionodoksie ottsvetet liście pozostawiono do wyschnięcia, a cebulki trzymano w chłodnym, suchym miejscu, aby nadal je używać do sadzenia.