Pięć najlepszych miast Republika Południowej Afryki obejmuje miasto Port Elizabeth, położone na wybrzeżu Oceanu Spokojnego.

Port Elizabeth (Eastern Cape) został założony w 1820 roku przez Brytyjczyków pod wodzą Rufana Donkina. Imię zmarłego współmałżonka nadało nazwę osadzie, która została pomyślana jako tarcza na drodze ewentualnych ingerencji z zewnątrz. Port Elizabeth szybko się rozwinął i wkrótce stał się największym ośrodkiem handlu, a podczas wojny anglo-burskiej był ważnym celem militarnym. Mała wioska, która pojawiła się w XIX wieku, obecnie duże miasto, w którym mieszka około półtora miliona osób. Dziś Port Elizabeth oferuje turystom wspaniałe plaże, komfortowy klimat, wszelkiego rodzaju rozrywki i ciekawe zabytki.

Pogoda w Port Elizabeth

Klimat w Port Elizabeth jest miękki, masy powietrza pędzące z oceanu przynoszą ciepłe powietrze, dlatego temperatura powietrza pozostaje wysoka przez cały rok. Najcieplejsze są grudzień, styczeń i luty. W tych miesiącach słupki termometru osiągają 27-30 stopni. Znacznie chłodniej w czerwcu, lipcu, sierpniu. W tym czasie powietrze prawie nie nagrzewa się do 10-15 stopni. Opady często spadają.

Природа Порт-Элизабет

Zabytki miasta

Rynek jest centrum Port Elizabeth i jest bogaty w zabytki z ciekawą historią, wartą obejrzenia. Pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę, jest budynek ratusza, wzniesiony w 1862 roku. Przy głównym wejściu znajduje się pomnik Bartolomeu Diasa. Za ratuszem znajduje się pomnik poświęcony prezbiterowi Janowi. Oba postumenty opowiadają o krucjatach, pierwszych chrześcijanach Afryki.

Niedaleko budynku ratusza znajduje się starożytny poczta, wybudowany w 1900 roku. W pobliżu znajduje się główna ulica w centralnej części miasta, zwana Govan Mbeki Avenue, słynąca z największego centrum handlowego Traduna Mall oraz wszelkiego rodzaju restauracji i kawiarni.

Niezwykle piękny jest budynek Biblioteki Publicznej, ozdobiony marmurowym posągiem królowej Wiktorii. Imponująca jest katedra Najświętszej Marii Panny, najstarsza budowla miasta, której budowę ukończono w 1832 roku. Na lewo od niego biegnie ulica White's Road, przyozdobiona przez najstarszy teatr operowy na kontynencie.

Публичная библиотека

W pobliżu budynku teatru jest zepsuty park , które miejscowi nazywali rezerwę Donkina. Po śmierci żony założyciel Port Elizabeth, sir Donkin, rozpoczął budowę pomnika rodzinnego przypominającego piramidę z kamienia i wieżę latarni morskiej w kolorze białym, której górna platforma jest otwarta dla turystów.

Idąc po przeciwnej stronie ulicy, zobaczysz katolickie sanktuarium - katedrę św. Augustyna, zbudowaną w 1866 roku. Po prawej stronie zaczyna się ulica Kestl Hill Hill, na której znajduje się dom, którego budowę przypisano do 1827 roku. Obecnie ten mały budynek stał się muzeum.

Idąc dalej ulicą, idziesz do skał, obok których zauważysz Fort Frederick . Ta militarna fortyfikacja nie podjęła ani jednej bitwy. Ciekawy pomnik koni, zbudowany na pieniądzach mieszkańców miasta. Podczas wojny z Burami Brytyjczycy stracili wiele koni, dlatego w hołdzie temu niezbędnemu zwierzęciu postawiono pomnik.

Форт Фредерик

W mieście znajduje się wiele muzeów, opowiemy o najbardziej popularnych i nietypowych. W Port Elizabeth znajduje się Muzeum Sztuki Nelsona Mandeli, którego eksponaty to obrazy, miniatury pochodzące z czasów Wielkich Mogołów.

Art'I-Si to wspólnota wolnych artystów, usytuowana obok Muzeum Sztuki Mandela.

Galeria Ron Belling przyciąga uwagę entuzjastów lotnictwa, ponieważ eksponuje obrazy na temat lotnictwa w Południowej Afryce.

South End to muzeum opowiadające o gęsto zaludnionej dzielnicy Port Elizabeth, w której mieszkali przedstawiciele różnych narodowości. W 1965 r. Osiedle zostało przesiedlone, ale to, co pozostaje wymownie, mówi o życiu i życiu zwykłych ludzi.

Rozrywka i rozrywka

Port Elizabeth oferuje niezapomniane wrażenia wakacje na plaży . Plaże miejskie są nagradzane nagrodą, która potwierdza krystalicznie czystą wodę na każdym z nich. Hobi, Humewood, Kings, Wells wyróżnia się piaszczystymi plażami, wygodnymi zjazdami do wody.

Пляж ХобиПляжные бары

Nurkowanie jest bardzo popularne w Port Elizabeth. Najbardziej znanymi punktami nurkowymi są Bell Buoy, Devil's Reef, Riy-Banks, które znajdują się na głębokości od 7 do 40 metrów. Na głębokości 21 metrów znajduje się statek Haerlem Wreck, do którego również dozwolone jest zanurzenie.

Równie popularna wśród wczasowiczów jest surfowanie. W Port Elizabeth organizowana jest specjalna plaża Pollock, która przyjmuje osoby początkujące. Niezwykła spłyca dna zapewnia fale stałe, niezależnie od pływów, wiatru. W pobliżu znajdują się plaże Donuts Backreef i Flatrocks, które zadowolą doświadczonych surferów.

ДайвингСерферы

Jeśli chodzi o nocne życie, jest bogaty i różnorodny. W Port Elizabeth znajduje się wiele barów plażowych, klubów nocnych i sal koncertowych. Turystom bardzo podoba się miejsce The Boardwalk Fun Center, które oferuje wspaniałą kuchnię, widoki na morze i muzykę na żywo. Największe centrum rozrywki w Republice The Boardwalk Casino and Entertainment World słynie z wieczorów muzycznych i dyskotek, które przyciągają młodych ludzi.

Zakwaterowanie i zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Port Elizabeth jest reprezentowane przez hotele różnych klas, schroniska, pensjonaty i wille, loggie, łóżko i śniadania. Oznacza to, że każdy może znaleźć odpowiednią obudowę, w zależności od życzeń i rozmiarów portfela. Najbardziej popularnymi wśród turystów są Radisson Blu Hotel, Port Elizabeth 5-gwiazdkowy hotel, Villa Tuscana Boutique Hotel & Conference Venue, King's Tide Boutique Hotel - 4 gwiazdki.

Radisson Blue  Hotel

Lokalna kuchnia

Kuchnia Port Elizabeth, podobnie jak cały kraj, nie ma smaku narodowego. Mieszkańcy Europy, którzy żyli tu w różnych okresach, przyczynili się do kulinarnych cech ich własnych krajów, co ostatecznie przeplatało się z lokalnymi tradycjami. Najczęściej używane tanie dania z kurczaka, ryby, małże, homary, krewetki. Wśród egzotycznych potraw w prestiżowych restauracjach można spróbować mięsa krokodyla, strusia, a nawet hipopotama, larw i szarańczy. Najczęściej odwiedzane są restauracje fast food Nando i restauracja Coachman.

Мясо крокодила

Usługi transportowe

Pomimo wielu zalet połączenie transportowe z Port Elizabeth jest słabo rozwinięte. Podróżowanie po mieście jest najwygodniejsze w taksówce, wynajętym samochodzie lub pieszo (jeśli odległość jest niewielka). Autobusy kursują po mieście, ale nie wszędzie. Ponadto wiele z nich nie przestrzega zasad bezpieczeństwa, co sprawia, że ​​podróż jest bardzo ryzykowna. Port Elizabeth znajduje się na jednej z linii autostrady nr 2, do której można dojechać Durban na wschodzie Cape Town na zachodzie.

Jak dostać się do miasta?

Możesz dostać się do Port Elizabeth na różne sposoby. Lotnisko miejskie przyjmuje loty krajowe i międzynarodowe. Stacja kolejowa przyjmuje i wysyła pociągi do różnych części kraju. Ponadto, miejski dworzec autobusowy zajmuje się przewozem pasażerów zarówno na terenie kraju, jak i poza nim.