Mieszanina czerwieni i bieli połączona w sobie, wydaje się, absolutnie niekompatybilna z takimi przejawami uczucia i emocje jako agresja i czystość umysłu, tym samym uspokajając pierwszego z nich i dodając siły drugiego. Dlatego kolor różowy w psychologii zawsze był uważany za jeden z najskuteczniejszych elementów terapii kolorami i jest prawie zawsze stosowany w przypadkach, w których konieczne jest zmniejszenie intensywności pasji lub pomoc osobie radzącej sobie z drażliwością i złością.

Yin i Yang

Od niepamiętnych czasów różowy uważany był za kolor niewinności, miłości i czułości, noszący w sobie wyłącznie kobiecą zasadę i takie podejście do niej miało całkiem dobre uzasadnienie. W końcu jest to kobieta o bardziej subtelnej naturze uczuć, o wiele lepsza jest możliwość wygładzenia ostrych kątów w sytuacjach konfliktowych niż mężczyzn. I nic w tym dziwnego, już w dzieciństwie, młode kobiety z płci pięknej, wybierając ubrania, akcesoria, a nawet sukienkę dla lalki, instynktownie rozciągają się do tego koloru, nie zdając sobie nawet sprawy, dlaczego to robią. Program macierzyństwa i troska o potomstwo nieodłączne od nich na poziomie genetycznym jest nie do pomyślenia bez przejawów miłości i czułości, a zgodnie z psychologią koloru, różowy jest bezpośrednim podszywaniem się pod nich.

Statystyki pokazują, że w przeciwieństwie do kobiet, większość silniejszego seksu jest rzadko kuszona, aby uzyskać różowy, niezależnie od tego, czy chodzi o odzież, czy o dobór koloru ścian w pokoju. Faktem jest, że miękkość tego tonu jest sprzeczna z ich ideami męskości i siły, a instynkt łowcy sprawia, że ​​preferują kolory najbliższe naturalnym cieniom ziemi, kamienia i drewna lub otaczają się zimnymi niebiesko-zielonymi tonami, kontemplacja, która ma uspokajające działanie na układ nerwowy i dostosowuje się do fali roboczej.

Wszystko jest subiektywne

Jednak znaczenie różowego w psychologii, jako symbolu czułości i kobiecości, nie jest jednostkowe, a różni ludzie mogą je postrzegać na różne sposoby. W końcu postrzeganie dowolnego koloru jest subiektywne i każda osoba może mieć swoje skojarzenia z tą mieszanką czerwieni i bieli, zarówno pozytywną, jak i negatywną. psychologia różowy kolor w ubraniach I jest wiele kobiet, które na przykład lubią różowe kwiaty, ale nigdy nie kupują różowej sukienki lub torby, ponieważ na poziomie podświadomości rozumieją, że do samorealizacji i emocjonalnego komfortu potrzebują zupełnie innych kolorów, na przykład czerni, dając pewność siebie . Wszystko zależy od stanu psychicznego każdej osoby w danym okresie czasu oraz od tych zadań i celów, które on w tej chwili stawia. Zgodnie z psychologią ludzie, którzy mają skłonność do infantylizmu, wybierają różowy kolor w swoich ubraniach, woląc polegać na innych i niezbyt chętnie ponosić odpowiedzialność.

Ale tak czy inaczej, różowy to jeden z najdelikatniejszych odcieni, jakie dostarczyła nam Matka Natura, zaprojektowana, by podobać się naszym oczom i dostosować puls miłośników do romantycznej fali. A to, być może, najważniejsze z jego przeznaczeń nie podejmie się kwestionowania żadnego, nawet najwybitniejszego psychoanalityka.