Psychologia odwracalna, czyli psychologia przeciwna, jest terminem polegającym na pojawieniu się bezpośredniej reakcji osoby na motywację do działania, propagandę lub edukację. Ta osobliwa forma manipulacji działa szczególnie dobrze dla dzieci, nastolatków i osób, które są buntownikami z natury i walczą o wolność i władzę w większości tylko ze względu na zasadę.

Jak to się stało?

Twórcą tej teorii motywacji jest Michael Apter, który wraz ze swoimi kolegami studiował przyrodę przez długi czas motywacja i wyjaśnił dualizm ludzkiej natury. Według Michaela, w tym samym czasie dana osoba nie odczuwa chęci podjęcia dwóch przeciwnych działań. Na przykład głupio jest poprosić kogoś o pomoc, kto ma kłopoty, ponieważ problemy drugiej osoby są w tej chwili drugorzędne. Lub następujący przykład: w zamkniętej grupie osoba stara się stać jej częścią, dołączyć do reszty lub wybrać niezależność. Jednakże, w oparciu o podstawy tej samej odwracalnej psychologii, człowiek może szybko przejść z jednego stanu do drugiego i na odwrót.

Aby uzyskać właściwą reakcję, najważniejszą rzeczą jest wybrać właściwy moment i wykonać serię działań, aby skłonić osobę do przejścia do wymaganego stanu. Odwrotna psychologia w związkach jest wykorzystywana w różnych dziedzinach, od polityki i marketingu po codzienne życie. Jej odkrycia są wykorzystywane przez media. Na przykład, biorąc pod uwagę metody psychologii odwracalnej, pracownicy firm reklamowych podają prognozy dotyczące reakcji widowni na reklamę, sugerują pojawienie się odrzucenia i negatywnej reakcji.

Odwracalna psychologia między mężczyzną a kobietą

Oczywiście w związku między płciami nie ma również podstaw psychologii odwracalnej. Kiedy kobieta potrzebuje czegoś od mężczyzny, ale jest pewna, że ​​bezpośrednia prośba wywoła negatywną reakcję, ucieka się do podstępu. Na przykład, chcąc spędzić z bliskimi cały weekend, ale wiedząc z góry, że wybiera się na ryby, polowanie lub w saunie z przyjaciółmi, mówi mu coś w stylu: "Znowu nie będziesz w domu przez cały weekend, ale nawet cieszę się, że go używam. czas na komunikację z moim najlepszym przyjacielem i pójście do klubu nocnego. " Człowiek będzie miał naturalne pragnienie pozostania w domu, ponieważ nie może lub nie chce, aby jego ulubiona osoba poszła do klubu.

Pragnąc poślubić kandydata z wyboru, nigdy nie powinieneś dać mu znać, że jesteś bardzo zainteresowany tym. Wręcz przeciwnie, trzeba stale mówić, jak dobry jest, jak wygodne są proste relacje i jak miła jest uwaga innych mężczyzn. Człowiek-właściciel nie będzie tolerował rywalizacji i zrobi wszystko, aby zapewnić, że jego kobieta należy wyłącznie do niego. I tak we wszystkim, ale trzeba pamiętać, że odwracalna psychologia w kontaktach z człowiekiem nie zawsze działa. Te ostatnie mogą być zbyt inteligentne lub mieć nieco inny magazyn postać , aby dostać się do tej sztuczki.

Książki o psychologii odwracalnej

W rzeczywistości pierwsza książka jest dziełem samego Michaela Aptera "Poza cechami osobowości. Odwrotna teoria motywacji ". Czytelnik będzie mógł poznać główne punkty nowej koncepcji psychologicznej, aby uzyskać przystępne wprowadzenie do tej teorii. Na stronach swojej książki autor wyjaśnia, dlaczego człowiek ciągle się zmienia i zaprzecza samemu sobie. Kolejna książka Erica Berne'a "Ludzie, którzy grają w gry". W swojej pracy autor bada związki międzyludzkie z pozycji osoby dorosłej, dziecka i rodzica. Uważa, że ​​w różnych momentach człowiek może znajdować się w którymkolwiek z tych trzech stanów i, w zależności od tego, budować relacje z innymi ludźmi.