co tydzień robi USG w czasie ciąży Jednym z głównych rodzajów badań sprzętu podczas porodu jest USG. Ta metoda diagnozy z dużą dokładnością jest w stanie określić istniejącą patologię rozwoju, pozwala obliczyć wielkość ciała dziecka, ocenić pracę narządów i układów płodu. Rozważmy to bardziej szczegółowo, aw szczególności będziemy zastanawiać się, w których tygodniach ultradźwięki są wykonywane w czasie ciąży.

Jakie są terminy pierwszej diagnostyki ultrasonograficznej podczas ciąży?

Na początek należy zauważyć, że w każdym kraju, na mocy rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, określa się warunki przeprowadzenia tego badania w czasie ciąży. Dlatego mogą się nieco różnić.

Jeśli chcesz porozmawiać o tym, kiedy kobieta jest w stanie wykonać pierwsze USG podczas normalnej ciąży, to z reguły w krajach WNP lekarze przestrzegają okresu 10-14 tygodni ciąży. Tak więc jest to pod koniec pierwszego trymestru.

Zadaniem badania w tym czasie jest monitorowanie braku poważnych zaburzeń rozwojowych. W tym samym czasie lekarz koniecznie mierzy płód, w szczególności go naprawia KTR (rozmiar ciemieniowy kości ogonowej), który pozwala nam oszacować tempo rozwoju. Ponadto zmierzyć grubość przestrzeni kołnierza, której wielkość powoduje brak zaburzeń chromosomowych.

Kiedy wykonać drugie USG, aby określić cechy przebiegu ciąży?

W większości przypadków zabieg ten wykonuje kobieta w 20-24 tygodniu ciąży. Najważniejszym faktem dla przyszłej matki, która jest zainstalowana w tym czasie, jest płeć nienarodzonego dziecka. Zarejestrowano również:

  • obwód brzucha;
  • rozmiar głowy;
  • długość uda.

Łożysko poddawane jest odrębnemu badaniu: stan przepływu krwi, lokalizacja i miejsce przywiązania - wszystko jest ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Kiedy wykonać trzecie (ostatnie) badanie ultrasonograficzne podczas ciąży?

Z reguły trwa to 32-34 tygodnie. W tym momencie możesz określić pozycję płodu w macicy, w szczególności jej Previa (umiejscowienie głowy względem wejścia do miednicy). Ocenia się również stan łożyska, co daje pełny obraz i pozwala dokonać wyboru odnośnie taktyki porodu.