Jeśli kilka lat temu świat marketingu sieciowego wydawał się być oszukańczy, to dziś ten rodzaj zarobków jest preferowany przez coraz większą liczbę osób. Taki biznes daje szansę na rozpoczęcie od zera bez wyższego wykształcenia i doświadczenia zawodowego - i osiągnięcie sukcesu w krótkim czasie.

Marketing sieciowy - co to jest?

Produkty i usługi mogą być sprzedawane w klasyczny sposób - poprzez sieci handlowe. Istnieje kategoria towarów, których producent wybiera bardziej zamknięty sposób sprzedaży, prowadząc działalność gospodarczą poprzez rozbudowany system osobistych sprzedawców. Marketing sieciowy to ekonomiczny model generowania zysków przez ręce agentów sprzedaży pracujących na procent sprzedaży. Ich dochód zależy od partnerów o podobnych uprawnieniach.

Jak działa marketing sieciowy?

Sprzedawcy w ramach tego programu pracują osobiście z klientem, więc odnosi się to do metody sprzedaży bezpośredniej. Pierwszymi nabywcami z reguły są przyjaciele i krewni - sieć sprzedaży rozwija się dzięki zaufaniu i przekonaniu. Istotę marketingu sieciowego można sprowadzić do tego algorytmu:

 1. Rejestracja nowej spółki handlowej i zakup hurtowej przesyłki towarów
 2. Szukaj dystrybutorów, którzy staną się bezpośrednimi przedstawicielami i zaczną prowadzić krótkie kampanie reklamowe bez dodatkowych inwestycji
 3. Dystrybutorzy otrzymują część kosztów każdego sprzedanego produktu, poszerzają krąg znajomych i przekazują część swoich zarobków swoim starszym partnerom.
książki marketingu sieciowego

Jaka jest różnica między piramidą a marketingiem sieciowym?

Piramida finansowa jest opłacalna tylko dla jej założycieli, którzy wymyślili nieuczciwy program. Jego celem jest wydawanie fałszywych akcji lub obligacji, które nie mają rzeczywistej wartości. Różnica między piramidą a marketingiem sieciowym polega na tym, że kończy się ona po popełnieniu nielegalnych działań. Zasada bezpośredniej sprzedaży jest legalna i przynosi zysk wszystkim dystrybutorom na przestrzeni lat. Jeśli piramida finansowa obiecuje, ale nie płaci premii za przyjaciół przyciągniętych do firmy, to przedstawiciele marketingu otrzymują dodatkowy dochód.

Marketing sieciowy - zalety i wady

Jako główne lub dodatkowe źródło dochodu marketing ma swoje zalety i wady. Zalety tego formatu biznesowego obejmują:

 1. Możliwość zakupu naprawdę wartościowych produktów . Zalety marketingu sieciowego gwarantują produkty wysokiej jakości w porównaniu do tych, które są wdrażane w zwykły sposób.
 2. Elastyczny system rabatowy . Przedstawiciele wydają na zakup o 30-40% mniej niż ich klienci.
 3. Nie potrzeba kapitału na rozruch . Marketing sieciowy nie wymaga początkowej inwestycji w finansowanie z zastrzeżeniem zgodności z prawem programu.
 4. Bezpłatne szkolenie . Dystrybutorzy są wprowadzani do produktów, zasad sprzedaży i zarobki pasywne .
 5. Praca zdalna Kilka lat temu pojawiła się możliwość prowadzenia działalności sieciowej za pośrednictwem platform internetowych, dzięki czemu dystrybutorzy nie muszą samodzielnie wyszukiwać klientów.

Główną wadą jest zależność cen produktów od liczby pracowników w firmie. Wcześniej czy później nadchodzi czas, kiedy nie można podnieść ceny dla celów rentowności, ponieważ osiągnięto pułap możliwej wartości na rynku. Wiedząc, czym jest marketing sieciowy, nietrudno zgadnąć, że dochody nowych partnerów będą znacznie niższe od dotychczasowych. Bez tego wciąż muszą wydawać określoną kwotę każdego miesiąca, aby kupić towary z własnych kieszeni.

czym jest marketing sieciowy

Rodzaje marketingu sieciowego

Strategie biznesowe różnią się liczbą poziomów i listą obowiązków uczestników. Istnieje pięć głównych rodzajów handlu online, które są powszechnie znane:

 1. Jednopoziomowy (pieniądze płacone za sprzedaż, usługi przyciągania nowych agentów nie są uważane za zachęcające).
 2. Przyszedł do biura (mieszane zarobki za wdrożenie i podłączenie dystrybutorów do sieci).
 3. Binarny (marketing sieci przedsiębiorstw jest postrzegany jako aktualny trend, dlatego przedsiębiorcy są gotowi być sponsorami planów binarnych).
 4. Macierz (członkowie struktury są wymienni i przenoszą się nawzajem z jednej komórki do drugiej).
 5. Layered (marketing sieciowy tego rodzaju wyznacza pracowników dystrybutorom i menedżerom).

Marketing sieciowy - jak zarabiać pieniądze?

Pracuj w sieciach, których wiele osób unika, będąc przekonanym, że nie może stać się stabilnym źródłem dochodów dla osoby dorosłej i odnoszącej sukcesy. Będzie to nie mniej wygodne niż praca biurowa, jeśli dystrybutor zrozumie, na jakie cechy charakteru powinien polegać. Praca w marketingu sieciowym jest łatwiejsza dla komunikatywnych osób, które nie cierpią na kompleksy. Nie należy obawiać się mówić pięknie i pewnie z nieznajomymi, oferując im produkty z najbardziej zróżnicowanych grup.

marketing sieci rozwoju biznesu

Marketing sieciowy - jak przyciągać ludzi?

Żaden z partnerów struktury MLM nie przekroczy poziomu bazowego tylko w przypadku wysokiej sprzedaży. Projekt wymaga stałej aktualizacji członkostwa, co wymaga znajomości agentów psychologia człowieka . Będąc pewnym, jak przyciągnąć partnerów do marketingu sieciowego, menedżer ma czasami sceptyczny stosunek do tego typu działalności. Dlatego głównym celem powinna być perswazja potencjalnego pracownika w daremności idei.

Jak odnieść sukces w marketingu sieciowym?

Statystyki mówią, że w sieciach dobrych wyników ludzie, którzy pragną wyjść poza narzucone zrozumienie dnia pracy z systematycznym postępem. Tajemnica sukcesu w marketingu sieciowym opiera się na kilku zasadach:

 • zdolność nie odbiegania od wyznaczonego celu;
 • samokontrola podczas komunikacji z ludźmi;
 • pragnienie niezależnego planowania swojego życia i dochodów;
 • umiejętność ciągłego samokształcenia.

Marketing sieciowy - motywacja

Brak entuzjazmu na pierwszym etapie prowadzi do niepowodzenia, kiedy nie wiadomo nowemu, czy działalność zarobkowa przyniesie zysk i jak szybko. Osoba, która nie jest gotowa na zasadniczą zmianę nawyków i sposób życia dla rozwoju osobistych cech. Motywacja w marketingu sieciowym może być czerpana z książek, wyszukiwarek, nagrań audio i samouczków wideo. Wychowuje ze zwykłego pracownika kreatywną naturę o cechach organizacyjnych - przyszłego lidera.

Fakty dotyczące marketingu sieciowego

Jak każdy biznes, marketing sieciowy jest ciekawy do studiowania pod względem statystyk i historii. Struktura MLM z łatwością doświadcza kryzysów finansowych - jest to jedyny rodzaj przedsiębiorczości, który nie zmniejsza rentowności w trudnych czasach. Inne interesujące fakty dotyczące marketingu sieciowego można znaleźć na poniższej liście:

 1. Łączne roczne przychody wszystkich istniejących spółek dystrybucyjnych wynoszą ponad 250 miliardów dolarów. Jeśli podzielisz tę kwotę przez liczbę przedstawicieli, otrzymasz miesięczną pensję w wysokości 4 tysięcy dolarów za każdego z nich.
 2. 60% produktów sprzedawanych na całym świecie jest sprzedawanych za pośrednictwem sprzedawców MLM.
 3. 20% żyjących miliarderów, rozpoczął karierę jako przedstawiciel sieci. Kolejne 4 miliarderów na świecie wzbogaca się z tego samego powodu co tydzień.
 4. Marketing sieciowy nie może być uznany za frywolny, ponieważ akcje dużych korporacji są oficjalnie sprzedawane na giełdach.
 5. Ta praca jest bardziej popularna wśród kobiet niż mężczyzn: są 4 dziewczynki dla każdego dystrybutora-faceta.

Książki Network Marketing

Aby osiągnąć sukces w dowolnej dziedzinie, musisz stale uzupełniać zasoby wiedzy. W tego typu firmach czytanie materiałów edukacyjnych pozwala uniknąć niepowodzeń i pułapek znanych osobom doświadczonym. Każda organizacja ma swój własny zestaw książek napisanych przez odnoszących sukcesy menedżerów. Oprócz nich istnieje ogólna lista zawierająca książki o marketingu sieciowym w różnych kierunkach:

 1. Don Fail "Dziesięć lekcji na serwetce". Opisuje granice możliwości handlowych dla początkujących przedsiębiorców.
 2. Yarnell Mark "Twój pierwszy rok w marketingu sieciowym". Udziela praktycznych porad początkującym, którzy chcą zarobić miliony.
 3. John Maxwell "Przywództwo". Ujawnia zasady współpracy z innymi ludźmi i budowania właściwych relacji z partnerami.
 4. Tom Schreiter "Turbo-MLM" . Odrzuca mity, że główną zasadą marketingu sieciowego jest oszustwo.
 5. John Milton "The Greatest Networker na świecie . " Opowiada biografię autora kilku bestsellerów.
praca w marketingu sieciowym

Najlepsi liderzy marketingu sieciowego

Kryteriami wyboru liderów w tym obszarze są liczba pracowników i stały wzrost sprzedaży. Absolutnymi liderami rozwijającymi marketing sieciowy na świecie poprzez otrzymywanie dużych rocznych przychodów są:

 1. Avon - firma zajmująca się sprzedażą kosmetyków dekoracyjnych, narzędzi do uhlhody, biżuterii i perfum.
 2. Amway - środki czyszczące, perfumy, suplementy witaminowe.
 3. Herbalife - preparaty odchudzające i odzyskiwanie.
 4. Mary Kay - zapachy dla mężczyzn i kobiet, makijaż.
 5. Tupperware - naczynia, narzędzia kuchenne, pojemniki do przechowywania.